Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

“Vdekja” e PC nuk është e ekzagjeruar

Info-Treg 21/08/2013

Nuk ka kaluar shumë kohë që kur një kompjuter ndërrohej me një të ri për çdo 3 vjet. Një mikroprocesor i ri nga Intel ose një përditësim i Windows-it të mrekullueshëm bënte që njerëzit dhe korporatat të zëvendësonin PC, që dukeshin jashtėzakonisht të vjetëruar. Por shitjet e PC po bien me rreth 14% nga viti në vit, pavarësisht lançimit të Windows 8. Ndërsa Microsoft dhe fansat e tij nuk duan ta pranojnë ende, se Windows 8 është një dështim. Dështimi për të gjeneruar shitje të reja është i keq, ndërsa  përshpejtimi i trendit të rënies së shitjeve të PC është i tmerrshëm. Në këtë pikë, duket qartë se Windows 8 është ngadalësuar në treg.

Me 79 milionë PC të shitur në tremujorin e parë, për Microsoft dhe Intel duket ende situatë e mirë dhe ndoshta nuk është koha për panik, por zakonisht të dyja kompanitë përdornin modelet e reja për të gjeneruar rritjen e shitjeve. Dhe ndërsa shitjet e PC shohin rënie, kërkesa për Tablete po shpërthen.

Nuk ka dyshim: Kjo është një mënyrë e rënies së tregut. Kjo është e vogël, vetëm 1% e vitit të kaluar, por 14% është shumë. PC, në fakt, është si dinosaurët e 66 milion viteve më parë. Një meteor ose kometë ishte vdekjeprurëse. Barëngrënësit gjigandë që kishin arritur deri në 80 ton, shpyllëzuan shumë tokë dhe madje duhej të shkonin shumë larg për ushqim. Grabitqarët e tjerë dhe ata që hanin mbeturinat e lëna luftuan për ekzistencë. Nuk ishte shenjë e mirë kur qielli u errësua dhe shpërthyen vullkanet. Prodhuesit e PC ndoshta mund ta ndjejnë këtë.

Konsideroni gjendjen e vështirë të HP dhe Dell, si gjigantët krenarë të botës PC. HP gati e shkatërroi biznesin e PC disa vite më parë. Me shitjet nën 24%, ata pothuajse e humbën emrin e madh të HP. Ndërkohë Dell përpiqet ta trajtojë si çështje private. Epoka e PC ka ardhur drejt fundit pas një drame me tre akte të luajtur gjatë dekadës së kaluar:

Akti 1 – Intel tregton shpejtësi për pushtet:

Për një kohë të gjatë, procesorët Intel u përhapën shpejt, njësoj si Ligjet e Moore, duke shtuar megahertz ose gigahertz çdo brez. Por mes dekadës së fundit, ajo u detyrua të tregtojë të njëjtën shpejtësi për pak përmirësime: cores të shumta. Kur PC Magazine testoi PC e tyre të parë dual-core Intel në prill të vitit 2005, ajo arriti në 3.7GHz. PC e sotme rrallë e arrijnë atë numër. Pse? Sepse procesori konsumon rreth 130 watt në atë shpejtësi kundrejt 1/10 e laptopit tuaj sot. Po, ajo ka 2 ose 4 “cores” (ose njësi të përpunimit), dhe në përgjithësi është më mirë, por jo impresionuese. Përmirësimet e performancës kanë qënë të pamjaftueshme.

Akti 2 – Kapitulli Windows ka përfunduar:

Microsoft nxorri Windows 7 në vitin 2009. Kjo ishte një OS e shkëlqyer, që përfundimisht plotësoi Windows XP, i cili kishte filluar 8 vjet më parë. Fakti që mori 6 vjet nga XP në Vista, të cilën njerëzit e urrenin, ndoshta nuk e ka ndihmuar. Por Windows 7 i dha përdoruesve një kënaqësi të përkohshme dhe një shpërblim, që Windows ishte pas gati 20 vitesh, më në fund i kompletuar.

Akti 3 – iPad fillon epokën tabletë:

Ishte vetëm një periudhë prej 3 muajsh mes daljes së Windows 7 dhe konferencës për shtyp të njoftuar nga iPad Apple, por kjo nuk dukej e rëndësishme. “iPad Apple nuk do të jetë thjesht një best-selleri i kompanisë më të mirë,” tha John Dvorak më 10 shkurt 2010. Dvorak ndoshta ishte ekspert i epokës PC. Deri tani Apple ka shitur 121 milion iPad. Dhe ndërsa shumica e shitjeve “zëvendësojnë”PC, tabletet Android janë gjithashtu në ditë të mira. Deri më tani, çfarë nuk është sipërfaqësore është vetë Microsoft, shitjet e të cilit kanë qenë minimale.

Por vdekja e PC nuk ka lidhje vetëm me tabletet, ka lidhje edhe me smartphone-t dhe botën në zhvillim. Për shumë njerëz, “kompjutera” janë pajisjet në xhepin e tyre, jo laptopët dhe desktopët. Shumë gjëra në lidhje me tabletet dhe smartphone-t, janë më të lehta për të ruajtur dhe përdorur dhe më pak të prirura për viruse. Intel, nga ana e tij, qëndron në këmbë duke bërë përmirësime të vogla, por është edhe agresiv në tregjet e tableteve dhe smartphone. Microsoft, i cili është përpjekur për të sjellë përvojën e tableteve me prekje me Windows 8, deri tani nuk ka bërë përshtypje tek konsumatorët, të cilët shohin versione të shumta të tableteve Surface, laptopë të shtrenjtë me Windows 8. Microsoft duhet të provojë përsëri me një përditësim, nuk ka asnjë zgjedhje. Problemi është se shumë njerëz kanë zgjedhur tashmë.

Mark Rogowsky | Forbes | 2013

Të sponsorizuara

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/09/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Promovo biznesin në blogun e 100oferta.com

  by në 15/09/2017 - 0 Komente

  Kërkon të përhapësh idetë e tua? Dëshiron të promovosh një sipërmarrje? Ke një reagim për funksionimin e tregut? Shkruaj në blogun e 100oferta.com dhe do kesh mundësinë që shkrimi të lexohet nga mijëra vizitorë në ditë, të përhapet brenda pak minutash në rrjetet kryesore sociale: Facebook, Linkedln, Twitter, Google+ etj., në të cilat 100oferta.com ka […]

 • Si të blesh makina në ankand

  by në 14/10/2017 - 0 Komente

  Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta. Duhet të regjistroheni […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

 • Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

  by në 31/08/2017 - 0 Komente

  Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, […]

total