Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Ulen çmimet e apartamenteve në Shqipëri

Info-Treg 17/08/2014

Transaksionet për shitje banese, rivlerësim pasurie të paluajtshme, apo kredi për strehim sipas programit të Entit të Banesave, tashmë do të kenë si bazë vlerësimi tabelat e reja, sipas udhëzimit të qeverisë, publikuar në Fletoren Zyrtare më 15 gusht, i cili përfshin vlerat mesatare të shitjes së apartamenteve për gjithë zonat e Tiranës dhe për 70 komuna e bashki në të gjithë vendin.

 

Tirana

Sipas udhëzimi të Këshillit të Ministrave më të shtrenjta mbeten pjesa e ish-Bllokut dhe qendra e Tiranës, me vlerë prej 190.000 Lekë/m² (1360 Euro/m²), duke pësuar një rënie të lehtë nga 191.000 Lekë/m², që ishte një vit më parë. Po ashtu vihet re ulje e çmimit edhe për zona të tjera të njohura në kryeqytet, si Bulevardit Zogu i I. Zonat më të lira janë pjesa periferike afër Freskut dhe zona poshtë Unazës së Re, me çmime deri në 60.000 Lekë/m² (430 Euro/m²). Udhëzimi i qeverisë përfshin vlerat mesatare edhe për 70 bashki dhe komuna, ç’ka shërben për të orientuar shitësit apo blerësit e apartamenteve drejt çmimeve reale.

harta1

Harta e zonave administrative të Tiranës

 

Zona 1

Lagja “Ali Demi”

1/1 – nënzona afër bulevardit “Bajram Curri” 98,000

1/2 – pjesa më në periferi larg bulevardit 80,000

 

ZONA 2

Fillon nga Ministria e Jashtme, Pazari i Ri, Bashkia e Tiranës, vazhdon përgjatë shëtitores “Dëshmorët e Kombit” dhe zë gjithë pjesën lindore të saj. Kjo zonë përfshin dy krahët e Lanës që nga sheshi “Fan Noli”, Shkolla e Baletit, Rruga e Elbasanit, stadiumi “Qemal Stafa”, gjithë zona e Qytetit Studenti deri në periferitë e tij, një pjesë e Parkut të madh deri te Pallati i Brigadave dhe Sauku.

2/1 – 187,000

2/2 – 135,000

2/3 – 95,000

2/4 – 110,000

2/5 – 80,000

 

ZONA 3

Pjesa lindore e Tiranës, nga rruga “Bardhyl”, vazhdon në Porcelan në afërsi të malit të Dajtit

3/1 – Pjesa afër unazës 75,000

3/2 – Pjesa e sipërme 60,000

 

ZONA 4

Verilindja e Tiranës, pjesa e Rrugës së Dibrës, në të dy krahët e saj nga farmacia nr.10, zona e spitaleve, Alliasi, Shkolla e Bashkuar e deri në Kinostudio.

4/1 – Pjesa qendrore të zonës 70,000

4/2 – Periferia e zonës 60,000

 

ZONA 5

Ish-Blloku, zona te stadiumi “Selman Stërmasi”, zonën e Librit Universitar, Garda e Republikës, pjesa e Parkut të madh dhe ajo e Kopshtit Botanik, blloku i vilave në Selitë, që vazhdon deri te stacioni i fundit I Tiranës së Re.

5/1 – 190,000

5/2 – 131,700

5/3 – 107,000

5/4 – 80,000

 

ZONA 6

Përfshin pjesën perëndimore dhe kodrat përreth Kopshtit Zoologjik, pjesën mbrapa Qytetit të Nxënësve dhe Tregut Ushqimor deri në Kombinat dhe periferinë e tij.

6/1 – 65,000

 

ZONA 7

Është përgjatë bulevardit “Gjergj Fishta”, nga rruga “Mujo Ulqinaku”, rruga “Skënderbeg” te blloku i ambasadave në lindje, Rruga e Durrësit në veri dhe Unaza e Re në perëndim.

7/1 – Rr. “M. Gjollesha” 120,000

7/2 – 100,000

7/3 – 85,000

7/4 – Unaza e Re e rreth Fushës së Aviacionit 65,000

 

ZONA 8

Veriu i Tiranës kufizohet nga rruga “Qemal Stafa” në jug, rruga “Bardhyl” dhe rruga “5 Maji” në lindje, rruga “Siri Kodra” dhe Rruga e Barrikadave në perëndim te Selvia. Vijon deri te Blloku i Magazinave.

8/1 – rrugët “Qemal Stafa”, “Tafaj”, “Ali Pashë Gucia” “Thanas Ziko”, “Riza Cerova” deri te rruga “Bardhyl”. 110,000

8/2 – Pjesa më veriore 100,000

8/3 – 72,000

 

ZONA 9

Shtrihet në perëndim të zonës 8

9/1 – Blloku përgjatë “Zogu I”, Rruga e Barrikadave, rruga “Fortuzi”, “Sulejman Pasha” deri te “Mine Peza” 130,000

9/2 – Stacioni i trenit e deri te Zogu i Zi 100,000

9/3 – “Don Bosko”, “Jordan Misja” 75,000

 

ZONA 10

Qendra e Tiranës, Rruga e Durrësit, rruga “Mihal Duri”, Rruga e Kavajës, rruga “Islam Alla”, pjesa e tregut çam, sheshi “Skënderbej”, rruga “Myslym Shyri”, “Dëshmorët e Kombit”.

10/1 – 145,000

10/2 – 140,000

10/3 – 100,000

 

ZONA 11

Veriperëndim i Tiranës. Përfshin Laprakën, Spitalin Ushtarak dhe arrin deri te “Zogu I Zi”, kufizuar nga Rruga e Durrësit dhe rruga “Don Bosko”

11/1 – Rruga “Don Bosko” 87,000

11/2 – Zbritja drejt Laprakës 75,000

11.3 – Pjesa e mbetur 70,000

 

Pavarësisht uljes së lehtë që kanë pësuar çmimet e apartamenteve, sipas Global Property Guide, Shqipëria duket se është pothuaj në të njëjtin nivel me vendet e rajonit, si Maqedonia, Mali i Zi dhe Bullgaria, ndërsa janë 2-3 herë më të ulëta se Greqia, Serbia, apo Kroacia. Nëse na lejohet të bëjmë një krahasim, Shqipëria ka çmimet më të ulëta të banesave krahasuar me vendet bregdetare, edhe pse të dhënat e statistikave shqiptare ende nuk merren për bazë, si të dhëna zyrtare nga GPG.

graf1

Çmimet mesatare për metër katror në Evropë

Grafiku i mësipërm i Global Property Guide, tregon çmimet mesatare për metër katror në Euro, për apartamente rreth 120 m² të vendosura në qendër të qyteteve më të rëndësishme të çdo vendi, ose qendrave administrative dhe financiare.

Çmimet e publikuara nga Global Property Guide janë të bazuara në hulumtimet për banesa, duke përdorur një metodë të thjeshtë, që në mënyrë sistematike skanon të dhëna nga ofertat e publikuara online (si tek 100oferta.com), për shitje dhe qira të apartamenteve e shtëpive.

Këto prona janë në gjendje të shkëlqyer, me pajisje të mira dhe janë rinovuar ose dekoruar brenda pesë viteve të fundit. Banesat e sapondërtuara dhe pronat e shitura që në ndërtim nuk janë të përfshira. Është e pritshme që çmimet e pronave të reja të jenë më të larta se çmimet e publikuara nga Global Property Guide.

 • Si të përgatiteni për një intervistë pune?

  by në 08/01/2018 - 0 Komente

  Disa rregulla të thjeshta për të qenë kandidati kryesor për vendin e punës Të gjithëve na ka rastisur të jemi prezentë në një intervistë për një vend pune. Emocionet padiskutim janë të mëdha, e ndoshta çdo rregull i mësuar më parë, në ato momente harrohet. Megjithatë e rëndësishme është siguria dhe besimi në aftësitë tona, […]

 • 50 ide biznesi për të rinjtë e vendeve në zhvillim

  by në 11/01/2018 - 0 Komente

  Kontabiliteti. Nëse keni një diplomë kontabiliteti mund të filloni një shërbim si kontabilist i pavarur për bizneset e tjera të vogla që nuk mund të përballojnë një person me kohë të plotë.   Marketing affiliate. Nëse jeni një person bindës, mund të merrni një komision nga një kompani për shitjen e prodhimeve të tyre drejt […]

 • 15 pyetjet më të zakonshme në një intervistë pune

  by në 10/01/2018 - 0 Komente

  Nuk ka rëndësi nëse është hera e parë, apo e 100-të që intervistoheni për një vend pune. Gjithmonë është e rëndësishme që të jeni të përgatitur, që nga kontakti juaj fillestar me menaxherin e punësimit dhe në vijim. Sigurohuni që keni njohuri të mjaftueshme për kompaninë kohët e fundit, nëse është cituar në lajme, ka […]

 • Parimet themelore të dizajnit për dekorimin e shtëpisë

  by në 12/01/2018 - 0 Komente

  Disa njerëz kanë talent të lindur për dekorimin ose dizajnin. Të tjerët i mësojnë aftësitë dhe janë në gjendje t’i zbatojnë me sukses. Ka edhe të tjerë, që nuk janë shumë të aftë për dizajn, por disa teknika bazë mund t’i ndihmojnë shumë. Këto rregulla dhe parime për rregullimin janë mjaft të thjeshta dhe shumica […]

 • Sjellja e blerësit dhe strategjia e marketingut

  by në 09/01/2018 - 0 Komente

  Sjellja e blerësit është qasja sistematike e konsumatorëve kur hyjnë në procesin e blerjes dhe arrijnë të marrin vendime. Procesi i vendimmarrjes hap pas hapi, së bashku me mënyrat e zakonshme të vendimmarrjes, janë të dobishme për zhvillimin e strategjive të marketingut.   Njohja është e nevojshme Hapi i parë në procesin e blerjes së […]

total