Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Keni vërtet një telefon Samsung, apo kopje kineze?

Info-Treg 12/07/2015

HTC One, Samsung Galaxy S3 dhe S4, Galaxy Note 3, iPhone, … të gjitha, kanë klonin (kopjen) e tyre në tregun kinez, disa madje arrijnë para origjinalit në duart e konsumatorëve. Por … Deri në çfarë mase janë këto kopje? A ja vlen të kursesh një farë shume dhe të blesh një prodhim kinez pa leje?

Është gjithnjë e më e zakonshme të gjesh kopje pothuajse të sakta, të paktën në projektim, nga modelet e pothuajse të gjithë telefonave. Është e vërtetë se shumica e telefonave vijnë nga Azia, kryesisht nga Kina. Avantazhi kryesor i kopjeve është natyrisht çmimi. Për shembull S4 Galaxy, i cili kushton rreth 700 Euro mund të gjendet në tregun e kopjeve kineze me 250-300 Euro.

Për ata që nuk kujdesen shumë për markën, telefonat kinezë që imitojnë projektimin dhe madje edhe specifikimet teknike do të duken si një alternativë e mirë. Megjithatë, është mirë të jesh i kujdesshëm. Kopjet kineze padyshim sjellin disa probleme që mund t’i paguash dhjetë fish në aspektin e cilësisë.

 

Problemet me kopje kineze

Duket se kopjet kineze nuk përfshijnë një sistem Android OS, por një sistem ‘të maskuar’ plotësisht të Google. Si e tillë, papërshtatshmëria me aplikimet kryesore, të tilla si Gmail dhe Whatsapp, zbulohet menjëherë në përdorimin e tyre.

Kamerat janë shumë më keq se pajisjet origjinale dhe duket se e “shtrembërojnë” sasinë e Megapixels të reklamuara. Për më tepër, procesorët mbingarkohen shpesh dhe arrijnë vetëm 50% të shpejtësisë që reklamohen.

 

Kopjet kineze në tregun shqiptar

Nga një vëzhgim i përdoruesve të internetit, del se sistemi Android përdoret nën emrin e Samsung nga më shumë se 25% telefona të tipit Feiteng, Star Tinji, HDC One, Hero H2000 etj, që janë emrat më të spikatur të kopjeve të Samsung, HTC dhe iPhone, që do të thotë se blerësit nën kasën e shkruar Samsung, kanë një kopje kineze. Kjo vlen edhe për iPhone në një masë më të vogël. Fakti është se dallimet mes tyre janë shumë të vogla dhe vetëm një specialist mund t’i dallojë, duke provuar performancën e tyre. Ndërsa kur vjen puna për pjesët e këmbimit, si karrikues, fisha apo monitorë mos keni dyshimin më të vogël që janë kopje kineze.

2136 herë e lexuar, 0 herë sot

  • Ndryshimi i çmimeve të shitjes së apartamenteve në Tiranë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    ZONA I Zona 1/1 Kinema “Ali Demi”, fusha e sportif, fshati Shkozë, Depo e Ujit, ishte 98,000 lekë/ m2, bëhet 97,700 lekë/m2   Zona 1 /2 Poligrafiku, Shkoza, Uzina e Autotraktorëve, fshati Shkozë, Lanabregas, Linzë, Sauk, ishte 80,000 lekë/ m2, bëhet 78,000 lekë/m2   ZONA 2 Zona 2/1 Piramida, stadiumi “Qemal Stafa”, ishte 187,000 lekem2, […]

  • 7 rregulla që duhet t’i thyesh kur intervistohesh për punë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    Intervistat mund të jenë argëtuese. Ata që kanë kaluar disa intervista e dinë se nuk ka pse të jetë një përvojë e vështirë dhe stresuese. Stigma që rrethon intervistën është se gjithmonë duhet të mendoni për të projektuar versionin më të mirë të vetes. Por, kur intervistoheni disa herë, mësoni se më shumë se çdo […]

20 shitjet e fundit