Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Fuoristradat më të mira për vitin 2017

Bota e makinave 26/10/2017

Njerëzit i pëlqejnë furoistradat, pozicionin e ngritur të tyre, ndjenjën e qëndrueshmërisë dhe nocionin që fuoristradat të mbajnë të sigurt, pavarësisht nga moti apo lloji i rrugës.

Disa modele nuk prezantohen as si një makinë standard me katër rrota, por si një fantashkencë e së ardhmes përsa i përket ekuilibrit të vërtetë midis formës dhe funksionit.

Fuoristradat tani janë në dispozicion në forma dhe madhësi që i përshtaten pothuajse çdo buxheti, por sipas revistës prestigjioze Auto Car Guide, këto janë zgjedhjet më të mira për 2017…

1. JAGUAR F-PACE

F-Pace është një fuoristradë shumë emocionuese dhe praktike, për motorin me benzinë ​​V6 (është i njëjti motor që gjendet në F-Type). Kjo duket e madhe dhe është e shpejtë me një kohë 0 – 100 km/h prej 5.1 sekonda.

 Më e mira? Është e pajisur me teknologjinë e fundit, që nga sistemi i shkëlqyer InControl Touch Pro për tiparet gjysmë të automatizuara dhe çelësin e Aktivitetit Band.

Çmimi: nga 38,500 Euro
CO2: 209
BHP: 380
0-62: 5.5

2. VOLVO XC90

XC90 i ri ka fituar shumë lavdërime në sajë të këtij modeli të nxjerr në pah. Butonat arkaik dhe telefoni janë zëvendësuar nga një ekran i hollë me prekje, çka e bën pjesën më të madhe të makinës autonome dhe vjen në një version hibrid për të kursyer me motorin T8 Twin Engine. Ky as nën mëngë, bashkon një motor me benzinë ​​2.0 litërsh supercharged me disa bateri dhe motore për të prodhuar rreth 400bhp. Është e shpejtë (0-100 km/h në 5.6 sekonda), me stil dhe mund të menaxhojë 50 km me energjinë elektrike. Kur bateritë të shkarkohen, thjesht vendoseni në karikim. E vetmja pengesë është ndoshta çmimi pak i lartë.

Çmimi: nga 52,935 Euro
CO2: 49
BHP: 320
0-62: 5.3

3. BENTLEY BENTAYGA

Bentayga është fuoristrada e parë luksoze në botë, si dhe më e shpejta (0-100 km/h në 4 sekonda dhe një shpejtësi maksimale prej 300 km/h), ndoshta automjeti më i shtrenjtë jashtë rrugëve të shtruara.

Me këtë çmim, shumë njerëz do ta konsiderojnë atë ‘të shtrenjtë’, por kjo vlen me të vërtetë . Nga brenda të gjitha sediljet janë luksoze prej lëkure, kroskoti prej druri të përpunuar me dorë dhe pllakat e lëvizshme Android për pasagjerët e pasmë, që do të ulen në përbindëshin 600bhp, me motor W12. Derisa Rolls-Royce të lançojë përpjekjet e veta në fuoristradat e milionerëve, Bentley Bentayga është në krye të tabelës sa i përket ndërtimit të cilësisë, performancës dhe pranisë në rrugë.

Çmimi: 179,000 Euro
CO2: 296
BHP: 600
0-60: 4

4. LAND ROVER RANGE ROVER

Po kush është nëna? Sigurisht, Range Rover. Është origjinali i fuoristradave. Modeli më i fundit është tërësisht i ri dhe është ndërtuar në një shasi prej alumini që shndërron një peshë 400kg tronditëse nga suita tradicionale e Range Rover. Kjo e bën atë relativisht efikase për një bishë të tillë të madhe dhe e ngre dinamikën e udhëtimit në një nivel krejt të ri, madje mund të konkurrojë në kushte të nivelit të afërt me limuzinat si Mercedes-Benz S-Class. Sediljet me masazhe dhe ngrohje e bëjnë udhëtimin të rehatshëm, dhe kontrolli i përshtatshëm i drejtimit ndihmojnë që të ngisni këtë fuoristradë me kënaqësi. Është ndoshta e vetmja fuoristradë me madhësi të plotë që është me të vërtetë elegante. Më e mira e britanikëve.

Çmimi: Nga 85,360 Euro
CO2: 182
BHP: 255
0-62: 7.4

5. JEEP WRANGLER

Nëse doni të zgjidhni fuoristradën tuaj, duhet ta shihni jashtë rrugës dhe keni tre opsione – Land Rover Defender, Toyota Land Cruiser, ose një Jeep Wrangler. Jeep është një makinë kaq mbresëlënëse dhe ka një karakter të vërtetë. Pozicioni i drejtuesit është tepër i lartë, kështu që keni një pamje të mrekullueshme të rrugës dhe shikimi i gjithanshëm është i shkëlqyeshëm, me një përkufizim të qartë se ku janë të katër anët e makinës.

Ju gjithashtu mund të hapni panelet e tavanit lart dhe dyert për një eksperiencë të konvertueshme në kabriole. Ndërsa pjesa e brendshme është vështirë të konkurohet.

Çmimi: 40,360 Euro
CO2: 263
BHP: 280
0-62: 8.1

6. PORSCHE MACAN

Porsche është prodhuesi kryesor i makinave sportive në botë. Por aktualisht, Porsche tashmë po i kushton më shumë vëmendje fuoristradave sesa makinave sportive, të cilat deri tani janë në krye në sajë të suksesit të arratisur të Cayenne-it. Me ardhjen e MACAN të ri të mesëm, Porsche zyrtarisht do të bëhet një kryesisht një prodhues fuoristradash duke lënë mënjanë makinat sportive. Macan është më sportivja dhe më dinamikja e bërë ndonjëherë. Edhe modeli bazë ka një motor të mrekullueshëm twin-turbo V6 dhe pjesën e brendshme të mahnitshme.

Çmimi: 48,400 Euro
CO2: 161
BHP: 258
0-62: 6.3

7. VOLKSWAGEN TOUAREG

A është e vërtetë se Porsche Cayenne ndan bazat dhe disa nga motorët e tij me Volkswagen Touareg për një shumë më modeste parash? Sigurisht, ju humbni një nga simbolet më aspiruese si Porsche, por mund ta mbani integritetin inxhinierik dhe praktikën dhe cilësinë e gjithanshme me një Touareg. Madje edhe modeli bazë ka të njëjtin motor V6 me naftë si Cayenne, i cili është shumë më i kushtueshëm, megjithëse arrin në 201 bhp.

Çmimi: nga 50,142 Euro
CO2: 180
BHP: 262
0-62: 7.3

8. HYUNDAI IX35 FUEL CELL

Karburanti i hidrogjenit në modelin ix35 është aq përpara, saqë ka vetëm një numër të kufizuar vendesh për ta furnizuar atë në Evropë. Hidrogjeni i  ngjeshur, i cili transformohet magjikisht në energji elektrike nga një grumbullim i karburantit për të furnizuar motorët elektrikë në bord, e fuqizon atë. Drejtuesi mund të kënaqet me 133 bhp, një sprint 0-100 km/h në 12.5 sekonda dhe një udhëtim deri në 620 km me pothuajse asgjë, përveç ujit të lëshuar nga marmita. Sigurisht, është super e gjelbër, por gjithashtu nuk është në dispozicion të publikut ende … dhe pothuajse e pamundur të furnizohet. Megjithatë është fakt, jo inovacion!

Çmimi: 59,370 Euro
CO2: 0
BHP: 134
0-62: 12.5

9. BMW X6 M

Nëse BMW X6 M do të ishte në një film, në poster do të lexonit, “The Batmobile.” Motori me cilindra twin V8 arrin 567bhp dhe xhiro prej 750Nm, që do të thotë se mund të shkojë nga 0-100 km/h për 4.2 sekonda. Në të vërtetë duket si një makinë për garë dhe kjo falë faktit se BMW ka vendosur sistemin xDrive për të gjitha rrotat 4WD. Kjo makinë nuk është për ata që kërkojnë të kursejnë faturat e karburantit, por kjo është një fuqi e egër nga jashtë dhe çuditërisht e butë nga brenda.

Çmimi: 104,000 Euro
CO2: 259
BHP: 567
0-62: 4.2

10. MINI COUNTRYMAN

Countryman All4 është një makinë e zhurmshme e klasit më të lartë. Është pjesërisht veturë dhe pjesërisht fuoristradë. Countryman realizon përdorimin e sistemit të të gjithë-rrotave, duke ofruar njëfarë paqeje ndaj atyre Mini-dashuruesve që jetojnë në zonat malore me dëborë. Katër rrotat aktive mbajnë modelin e John Cooper Works, i cili përmban një motor turbocharged 1.6 litërsh që arrin rreth 215 bhp. Natyrisht, nga brenda instalohet rrjeti i njohur Infotainment, ekranët me prekje dhe ndriçimi i mrekullueshëm.

Çmimi: 32,400 Euro
CO2: 165
BHP: 215
0-62: 7

11. NISSAN JUKE NISMO RS

Fuoristrada në botën e modës hyn me Juke nga Nissan. Për ndikimin vizual, harqet e rrotave, grilën dhe fenerët e modës së lartë ofrojnë një zgjedhje të mirë për çmimin. Është e veçantë edhe brenda dhe ka një përmirësim të teknologjisë së lartë të kohëve të fundit të pajisur me një vegël multimediale me prekje të plotë me mbështetjen e Send-to-Car të Google. Është gjithashtu mjaft praktike, me shumë hapësirë ​​për bagazhet dhe pozicionin e ngritur të sediljeve.

Çmimi: 14,750 Euro
CO2: 165
BHP: 215
0-62: 7.9

12. FORD EDGE

Ford Edge është një fuoristradë e gjitha amerikane. Do të jeni të kënaqur që Edge është aq i madh. Ka mjaft hapësirë ​​për fëmijët në pjesën e prapme, dhe të rriturit para mund të gëzojnë komoditetin e vendeve luksoze dhe kabinës së gjërë. Audio ofrohet nga Sony, sistemi Sync 2 i Fordit është një performues solid në ekranin me prekje prej 8 inç, dhe ia vlen të përmendet për Nav Sat, një nga ofertat më të mira të prodhuesve të përfshirë në treg.

Edge vjen vetëm në naftë, dhe ka zgjedhje me kambio manuale ose automatike. Makina siguron udhëtimin e duhur me çdo kusht.

Çmimi: 33,535 Euro
CO2: 149
BHP: 210
0-62: 9.4

13. MERCEDES-BENZ GLE 500E

Gjigantët duket të jenë shija e ditës dhe oferta e Mercedes është vendosja e markës gjermane në një fuoristradë të madh hibride. Nuk është as një debutim i keq, pasi modeli ML arrin të qëndrojë shumë lart në kryesim, por GLE ec nëpër rrugë me rehati luksoze. Çmimi është kaq për motorin elektrik 85kW dhe paketën e baterisë së litiumit 8.7kWh, si dhe disa teknologji të reja. Për shembull, një sistem monitorimi me bazë GPS përcakton mënyrën më të përshtatshme për kushtet. Përdor bateritë kur ngjitet në një kodër, pasi mund të shfrytëzojë fuqinë nga frenimi rigjenerues në rrugën e poshtme.

Çmimi: 73,666 Euro
CO2: 78
BHP: 443
0-62: 5.3

14. FIAT PANDA CROSS

Ashtu si Panda 4×4, kjo fuoristradë e vogël është projektuar që të jetë në gjendje të përshtatet në hapësirat e parkimit të qytetit gjatë javës dhe të kalojë malin e çuditshëm në fundjavë. Këndet e afrimit dhe të nisjes janë mbresëlënëse, ndërsa një kontroll i zgjuar i terrenit i vendosur ndërmjet sediljeve të përparme i lejon shoferit të zgjedhë sasinë e përsosur të xhirove për sipërfaqe të ndryshme. Në brendësi do të gjeni Bluetooth dhe USB , i cili është mundësuar nga Microsoft dhe punon së bashku me TomTom 2 Live për informacionin në kohë reale të trafikut. Motori i vogël 875cc Twinair bën një punë shumë të mirë me Tonka Toy në terren të ashpër.

Çmimi: 16,300 Euro
CO2: 114
BHP: 84
0-62: 12

15. LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE KABRIOLE

Kjo makinë krijon shumë emocione dhe mendime të ndryshme.Shumë njerëz mendojnë se është e papërshtatshme. Por Evoque origjinale është një fuoristradë me stil. Nuk ka asgjë të re në lidhje me Evoque nga një perspektivë teknike, megjithatë, ajo që Evoque bën është se drejtohet shumë mirë, ka sistemet e kontrollit të Range Rover dhe ofron opsionalisht një nga sistemet më të mira në këtë fushë. Evoque Convertible vjen nga asemblimi i shkëlqyeshëm i sistemit të ri infotainment të InControl Touch Pro JLR, një nga më të mirët. Mos u shqetësoheni për sigurinë – dy shtylla të nxjerra nga pas sediljeve të pasme të pasagjerëve dhe pesha e lehtë e makinës mund të mbështetet tek to.

Çmimi: 53,100 Euro
CO2: 149
BHP: 180
0-62: 9.7

753 herë e lexuar, 0 herë sot

  • Ndryshimi i çmimeve të shitjes së apartamenteve në Tiranë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    ZONA I Zona 1/1 Kinema “Ali Demi”, fusha e sportif, fshati Shkozë, Depo e Ujit, ishte 98,000 lekë/ m2, bëhet 97,700 lekë/m2   Zona 1 /2 Poligrafiku, Shkoza, Uzina e Autotraktorëve, fshati Shkozë, Lanabregas, Linzë, Sauk, ishte 80,000 lekë/ m2, bëhet 78,000 lekë/m2   ZONA 2 Zona 2/1 Piramida, stadiumi “Qemal Stafa”, ishte 187,000 lekem2, […]

  • 7 rregulla që duhet t’i thyesh kur intervistohesh për punë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    Intervistat mund të jenë argëtuese. Ata që kanë kaluar disa intervista e dinë se nuk ka pse të jetë një përvojë e vështirë dhe stresuese. Stigma që rrethon intervistën është se gjithmonë duhet të mendoni për të projektuar versionin më të mirë të vetes. Por, kur intervistoheni disa herë, mësoni se më shumë se çdo […]

20 shitjet e fundit