Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Cilin telefon duhet të blesh?

Promovim 07/10/2017

Meqenëse çmimi i një telefoni (smartphone) ka arritur në shifra të konsiderueshme edhe pse ata kanë karakteristika shumë të mira këto ditë, është edhe më e vështirë të bësh zgjedhjen e duhur. Planifikoni ta mbani për vite të tëra, apo ta ndërroni kur të prodhohet seria e ardhshme? Sido që të mendoni duhet të siguroheni që po merrni telefonin e duhur.

Këta janë telefonat e preferuar për momentin të ndarë sipas klasit:

 1. Klasi i lartë (550 – 1100 $): Google Pixel, XL; iPhone 7, 7 Plus; Samsung Galaxy S7 / Edge
 2. Klasi i mesëm (350 – 550 $): OnePlus 3 / 3T
 3. Klasi i ulët (150 – 350 $): Motorola Moto G4

 

Kërkoni më tepër mundësi? Ja disa nga zgjedhjet më të mira sipas revistës të famshme CNET për telefonat më të mire:

 • Çfarë ju intereson më së shumti: madhësia e ekranit, cilësia e kamerës, jeta e baterisë? Kjo do t’ju ndihmojë të kufizoni zgjedhjen.
 • Mos zbrisni mesataren: Ju mund të merrni ende një telefon të madh që bën pothuajse çdo gjë që një telefon premium mund ta bëjë, për një çmim më të ulët.
 • Mundohuni ta shihni telefonin fillimisht në një dyqan: Ju mund ta doni ose urreni mënyrën se si dukeni dhe ndiheni personalisht.
 • Shikoni zbritje të mëdha gjatë pushimeve e festave. Gjeni periudhën tuaj të volitshme në rast se keni nevojë për një ndërrim të shpejtë.
 • A keni blerë tashmë shumë aplikacione iPhone dhe filma iTunes? Rrini me iPhone nëse doni t’i keni akoma ato. Po kështu, nëse keni investuar në ndonjë softuer të vetëm për Android, do të dëshironi të qëndroni në atë anë të gardhit.
 • Blini një mbrojtës të ekranit dhe aparatit: Mund ta mbroni telefonin nga dëmtimet e kushtueshme dhe do të rrisni vlerën për rishitjen e telefonit kur ta ndërroni.

 

Nëse do të blini një telefon Android

Android ka aplikacionin më të mirë të hartave dhe asistentin (tani Google Now ose Google Voice Search). Një përfitim tjetër nga Android: lidhet me të njëjtat shërbime të Google, që shumë njerëz tashmë e përdorin. Përditësimet e mëdha bëhen zakonisht në maj ose qershor dhe shpesh mbërrijnë së pari me telefonin zyrtar të Nexus ose Pixel të Google.

Shiko për Android 7.0 ose më të lartë. Ky OS aktual do t’ju sjellë më të fundit, duke përfshirë një funksion të kursyer të baterisë të quajtur Doze. Edhe Android 6.x nuk është shumë i vjetër. Disa prodhues të telefonave kërkojnë më shumë përmirësime të Android.

 

Nëse jeni duke blerë një iPhone

Përditësimet e iOS vijnë menjëherë në kohë për pothuajse çdo telefon. iPhone duket se zhvillojnë sistemin gjatë gjithë kohës dhe ata luajnë mirë me produktet e tjera të Apple, si Macs. Apple zakonisht njofton versionin më të fundit të iOS në qershor, dhe e lëshon atë në shtator.

Mbani në mend: IPhone të vjetër janë më të lirë, por rrezikojnë të humbasin nga karakteristikat më të reja të harduerit në telefonët e ardhshëm. Nëse mundeni, prixni për iPhone X – thashethemet janë për një supertelefon

 

Telefon me ekran të madh apo të vogël?

Nëse këmbëngulni në një telefon me një ekran të vogël (nën 4.5 inç), shihni iPhone SE, ose Sony Xperia X Compact. Përndryshe, shihni për 4.7 – 6 inç (ose edhe më të madh).

Për ekranet 4.7 inç dhe më të mëdha kërkoni një rezolucion minimal të ekranit prej 1080p. Një rezolucion 2,560×1,440 është edhe më i mirë, sidomos për ekranet 5.5 inç dhe më të mëdha.

Nëse planifikoni të përdorni kufje VR si Google Daydream, sa më i lartë rezolucioni, aq më mirë – kur telefoni është larg nga fytyra juaj, çështjet e numërimit të pikselit janë të rëndësishme.

 

Cilësia e kamerës

Mos harroni se megapixelët e lartë nuk janë gjithmonë të barabartë me cilësinë më të lartë. Një aparat 12 megapikselësh mund të marrë fotografi më të mira se një aparat 16 megapikselësh.

Telefonat me kamera të pasme 8 megapikselë shfaqen vetëm në telefonat e lirë. Nëse një telefon ka dy kamera të pasme, vlen vetëm për të krijuar një efekt opsional ose për t’ju dhënë një opsion me kënd të gjerë. Stabilizimi optik i imazhit, ose OIS, ndihmon në parandalimin e paqartësisë nga lëvizja e aparatit. Kjo është veçanërisht e dobishme për shkrepjet në ambiente të mbyllura ose me dritë të ulët. Shumica e kamerave të telefonave vijnë me HDR, vetë-shkrepje, modalitetie dhe shumë filtra e efekte.

 

Performanca e baterisë

Shumica e telefonave me çmim mesatar dhe lart mund të përballojnë thirrjet telefonike, email-in, lojrat dhe muzikën, edhe pse disa teknologji janë më të rafinuara se të tjerat.

Në përgjithësi do të duhet të karikoni shumicën e telefonave një herë në ditë, kështu që planifikoni në përputhje me rrethanat të blini një karikues shtesë. Zakonisht merrni më tepër jetëgjatësi nga një bateri prej 3.000 mAh ose më lart. Hartat dhe muzika shkarkojnë baterinë më shpejt se aktivitetet e tjera. Një procesor okta-core nuk është gjithmonë “më i mirë” se një chipset quad-core. Për procesorët e Snapdragon të Qualcomm, 821 është më i ri (dhe më i shpejtë) se 617 dhe 400.

 

Karakteristikat e tjera

 • Skaneri i gjurmëve të gishtave – zakonisht në anën e pasme, butonin e energjisë ose butonin e shtëpisë.
 • Ruajtje MicroSD në disa telefona Android.
 • Rezistent ndaj ujit, IP67 dhe më e lartë është më e mira.
 • Ngarkimi pa tel, si në Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge.
 • Stereo audio speakers ose audio të zgjeruara përmes kufjeve.
 • USB-C lidhës, standard i ri për telefonat Android.
 • Bateri e jashtme – vini re se kjo veçori po bëhet e rrallë.

 

Po në lidhje me buxhetin e telefonave?

Nëse një çmim i ulët është gjëja më e rëndësishme për një telefon, ju duhet të bëni disa kompromise. Tani për tani, Motorola Moto G4 ja vlen. Honor 6X, i njoftuar kohët e fundit, duket premtues, po ashtu  dhe Lenovo është për shkak të përditësimit të Moto G5.

 

Pyetje të tjera

 • Nëse ka një port USB-C, a do të futen në kutinë e tyre (për shembull USB-USB-C), apo do të duhet të blini një të tillë?
 • A ka një prizë standarde 3.5 mm për kufje ose do të duhet të bleni një përshtatës?
 • Nëse telefoni prishet, çfarë do të duhet të bësh për ta rregulluar atë?
 • A përdor Wi-Fi?
 • A është i mbyllur apo mund të shtoni një kartë SIM për çdo rrjet? A humbni ndonjë tipar në të dy mënyrat?
 • Mund të udhëtoni me të kudo thjesht duke shkëmbyer kartën SIM?
 • A është i njëjti çmim nëse paguani plotësisht apo me këste? (duhet të jetë.)
 • A do të paguani për një garanci të zgjatur?

 

Telefonat më të mirë për 2017

 

Samsung Galaxy Note 8

$ 1,195.11 (në Amazon Marketplace)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 10 Karakteristikat / 9 Performanca / 8 Kamera

Galaxy 8 e rimerr fronin si telefoni më i mirë Android për momentin, por disa konkurentë intensive janë në horizont.

 

Apple iPhone 8 Plus

$ 799.00 (në Apple)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 9 Karakteristikat / 10 Performanca / 9 Kamera

IPhone 8 Plus është një telefon superlativ me një aparat fotografik spektakolar, por prisni për iPhone X që po vjen.

 

Samsung Galaxy S8

$ 745.11 (në Amazon Marketplace)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 9 Karakteristikat / 9 Performanca / 8 Kamera

Shpejtësitë dhe ekrani fantastik i Samsung Galaxy S8 e bëjnë atë një telefon të shkëlqyer për 2017, por lexuesi i bezdisshëm i gjurmëve të gishtave mund t’ju zhgënjejë.

 

iPhone 8

$ 699.00 (në Apple)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 8 Karakteristikat / 9 Performanca / 8 Kamera /

Inteligjenti dhe i shpejti i iPhone 8 bën një përmirësim të ndjeshëm pas iPhone 6S dhe vëllezërit e motrat e tij më të hershme, por nuk do të dimë deri në nëntor se si krahasohet me iPhone-t shumë më të kushtueshëm.

 

OnePlus 5

$ 629.84 (në Amazon.com)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 9 Karakteristikat / 9 Performanca / 9 Kamera

OnePlus 5 është i jashtëzakonshëm, sidomos për çmimin; asnjë telefon tjetër nuk ju jep të njëjtën performancë për kaq pak dollarë.

 

Motorola Moto Z2 Play

$ 545.00 (në Amazon.com)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 8 Karakteristikat / 8 Performanca / 7 Kamera

Do ta duash baterinë e Moto-s për kohëzgjatjen e saj. Bateria, softueri dhe shtesat magnetike e bëjnë Motorola Z2 Play një zgjedhje të fuqishme tek kategoria mesatare.

 

Motorola Moto G5 Plus

$ 269.99 (në Amazon.com)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 8 Karakteristikat / 9 Performanca / 8 Kamera

Thjesht telefoni më i mirë për çmimin. Me një listë të gjatë të karakteristikave që dëshironi, përveç disa prej tyre që nuk nevojiten, nuk ka telefon më të mirë për buxhetin sesa Moto G5 Plus i Motorola.

720 herë e lexuar, 1 herë sot

Apple zbulon iPhone 6S, 6+S, iPad Pro dhe Apple TV

Promovim 10/09/2015

Apple prezantoi produktet e reja, duke përfshirë një iPad të ri më të madh, dy smartfonë dhe të shumëpriturin Apple TV.

Eventi tradicional i shtatorit, këtë herë u mbajt në auditorin 7000 vendësh në San Francisko, përbërër nga 2000 inxhinierë, reklamues, drejtues dhe gazetarë. Shefi i marketingut për Apple, Phil Schiller, zbuloi një iPad të ri me ekran 12.9”, duke synuar dy shënjestrat: për kreativitet profesional dhe përdoruesit e tabletëve.

iPad Pro do të jetë në shitje në nëntor, bateria e tij do të zgjasë 10 orë dhe fillimisht do të ketë një çmim prej 799 $ në SHBA.

laptop apple shitje 1

“Kjo është shprehja më e qartë e vizionit tonë për të ardhmen e informatikës personale, një copëz e thjeshtë me prekje, prej qelqi, që menjëherë shndërron gjithçka që dëshironi,” tha Tim Cook, shefi ekzekutiv i Apple. IPad Pro është një produkt i projektuar për dizajner, projektues dhe redaktorë, që kanë nevojë për saktësi maksimale.

TV i ri i Apple pritej prej disa vitesh; produkt origjinal filloi në vitin 2007 por mbeti statike deri në shitjet e para të vitit 2010, duke prodhuar mbi 25 milionë pajisje. Dy vitet e fundit, Apple TV ka parë të nevojshme të përmirësojë funksionet për të konkurruar rivalët Amazon Fire televizive dhe Google Chromecast.

Apple TV, përfshin veçori me komandë zanore Apple Siri, një prekje për të kontrolluar nga larg dhe një navigacion i thjeshtuar që ofron programe fillimisht nga iTunes dhe Netflix, si dhe rrjeteve amerikane Hulu, HBO dhe Showtime. Ai gjithashtu do të ketë sistemin e vet operativ, tvOS, me qëllim për t’u projektuar në ekran duke përfshirë lojra, blerje online dhe ndeshje sportive.

laptop apple shitje 2

Apple prezantoi gjithashtu dy iPhone të reja iPhone 6S dhe 6 Plus S, 3D me prekje që sjellin veçori shtesë në ekran, procesor më të shpejtë dhe rezolucion të lartë video 4K. Çmimet e tyre do të jenë të njëjtë me iPhone 6 dhe 6 Plus.

Gjithsesi tregu ndërkombëtar nuk u surprizua nga risitë e Apple dhe Bloomberg raporton se kompanitë aleate në Azi, që prodhojnë pjesë për prodhimet e Apple pësuan ulje në Bursa mëngjesin pas eventit.

 

1297 herë e lexuar, 0 herë sot

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 50 ide biznesi për të rinjtë e vendeve në zhvillim

  by në 11/01/2018 - 0 Komente

  Kontabiliteti. Nëse keni një diplomë kontabiliteti mund të filloni një shërbim si kontabilist i pavarur për bizneset e tjera të vogla që nuk mund të përballojnë një person me kohë të plotë.   Marketing affiliate. Nëse jeni një person bindës, mund të merrni një komision nga një kompani për shitjen e prodhimeve të tyre drejt […]

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Si të blesh një makinë në Gjermani

  by në 09/02/2017 - 0 Komente

  Blerja e një makinë të re ose të përdorur në Gjermani mund të jetë një sfidë, megjithatë ka shumë informacione që mund t’ju  ndihmojnë. Blerja e makinës në Gjermani mund të jetë e suksesshme sepse ka një numër shumë të madh makinash në shitje. Makinat e perdorura mund të gjenden me një çmim të mirë […]

20 shitjet e fundit