Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Rritet çmimi i patentave

Lajme-Treg 15/02/2015

Prej muajit shkurt, marrja e patentes kushton rreth 30% më shtrenjtë. Mësuesit e drejtimit të mjetit i kanë rritur tarifat. Për përgatitjen në teori dhe praktike, shpenzimi mesatar ka kaluar nga 35 mijë lekë në 50 mijë lekë.

Përmes rritjes së tarifave, autoshkollat pretendojnë se po punojnë më shumë me drejtuesit e mjeteve.

E nëse tarifat kane shkuar drejt rritjes, një person që nuk ka shumë për praktikë në drejtimin e mjetit, mund të shpenzojë edhe më pak për tu pajisur me patentë.

Për sa i përket tarifës publike të pajisjes me patentë, nuk ka ndryshime në kosto sipas drejtorit të Përgjithshëm të Shërbimit të Transportit Rrugor, Ylli Spahiu.

Kjo drejtori po përgatitet të fusë në proces vleresimin e patentës me pikë.

Sipas Spahiut, sistemi i vlerësimit pritet të jetë gati brenda tre muajve, dhe synohet të ulë aksidentet në rrugë.

Si formimi më fleksibël për pajisjen e patentes edhe vlerësimi në bazë të pikëve janë një shembull europian që po ndiqet.

Por, për një patentë më të vlefshme drejtuesit e mjeteve kërkojnë të rishikohet testimi me shkrim. Në testim, gjenden pyetje që nuk lidhen me drejtimin e mjetit e rregullave të qarkullimit.

/ mapo.al

1009 herë e lexuar, 0 herë sot

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • SHBA kërkon urgjentisht shoferë për kamionë

  by në 10/10/2015 - 0 Komente

  Deri në fund të ketij viti do të krijohet një mungesë prej 50.000 shoferë kamioni në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit nga Shoqatave Amerikane e Kamionëve (ATA). Bizneseve amerikane ju duhen shoferët e kamionëve për të transportuar mallrat për dërgesat e përditshme dhe çdo gjë të domosdoshme, nga ushqimi në supermarkete deri tek dërgesat e […]

 • Shfaqi ofertat përsëri në faqen e parë!

  by në 11/02/2017 - 2 Komente

  Ofertat e publikuara mund t’i shfaqësh përsëri në faqen e parë, çdo 24 orë, pa pritur aprovim dhe falas. Ky është një veprim fare i thjeshtë: mjafton të klikoni vetëm një buton që gjendet në fund të njoftimit, ose një ikonë tek paneli “Menaxhoni njoftimet” dhe automatikisht oferta ngjitet në krye të faqes së parë. Shih shembujt […]