Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Ishulli i Sazanit mund të kthehet në destinacion turistik

Info-Treg 14/05/2015

Një bazë e braktisur ushtarake në brigjet e Shqipërisë, e mbushur me bunkerë dhe tunele, projektuar për t’u bërë ballë sulmeve bërthamore, mund të bëhet një atraksion i ri turistik këtë verë.

Ishulli i Sazanit është ende teknikisht një bazë operative ushtarake, me dy marinarë të mbetur në ishull që të ofrojë strehim për anijet që patrullojnë ujrat shqiptare, por është shumë ndryshe nga ditët kur më shumë se 3.000 trupa ishin vendosur aty me ushqim të mjaftueshëm, municion dhe karburant që mjaftonte për gjashtë muaj.

Tunelet dhe bunkerët janë dëshmi e frikës së shtetit ish-komunist për një pushtim Perëndimor gjatë Luftës së Ftohtë. Ushtria italiane u vendosur këtu në vitet 1930, ndërsa në vitet 1950 baza u përdor për të monitoruar lëvizjen e anijeve italiane dhe amerikane.

Tani ajo serviret nga Agjencia Kombëtare Bregdetare e Shqipërisë si një karrem për turistët.

“Aty ku dikur ishte një vend i izoluar, një mister, për pothuajse të gjithë shqiptarët përveç disa liderëve komunistë, tani mund të kthehet në një vend tërheqës, posaçërisht për turistët e huaj,” thotë Auron Tare, i agjencisë së sapo-formuar.

ishulli i sazanit vlore

Turizmi arrin të kontribuojë vetëm me 4.8 për qind të PBB-së të Shqipërisë dhe qeveria kërkon që kjo shifër të rritet. Tare ka ftuar “ambasadorët perëndimorë” për të vizituar Sazanin këtë verë me shpresën se do të kultivojë kureshtje në lidhje me zonën. Ndërtesat e rrënuara të ishullit ende përmbajnë shtretër të vjetër, enë kuzhine, banka shkolle dhe karrige. Vila e ish-Ministrit të Mbrojtjes, Beqir Balluku, i cili u ekzekutua nga diktatori Enver Hoxha si tradhtar në vitin 1974, gjithashtu mbetet.

Braktisja e ishullit ka ndodhur gjatë 25 viteve të fundit. Depot e municioneve dhe karburantit u plaçkitën në vitin 1997, nga trazirat që u pasuan prej kolapsit të skemave piramidale. Ndërsa kohët e fundit u shkatërruan një kinema dhe disa ndërtesa të ish komandës gjatë ushtrimeve të përbashkëta ushtarake me trupat britanike.

Ishulli ka nevojë për energji elektrike dhe ujë të pijshëm, para se të mirëpresë turistët, por Tare ka plane për të ardhmen, duke përfshirë edhe shfrytëzimin e tuneleve anti-bërthamore si bodrume të verës. Ai tha se një shkollë apo qendër kërkimore ndërkombëtare për trashëgiminë nënujore bregdetare është gjithashtu e mundur. Një propozim nga investitorët e Las Vegasit për një kazino në ishull, është refuzuar.

Botues: Telegraph.co.uk

Autor: Hugh Morris

Fotografia: AP

1587 herë e lexuar, 0 herë sot

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • SHBA kërkon urgjentisht shoferë për kamionë

  by në 10/10/2015 - 0 Komente

  Deri në fund të ketij viti do të krijohet një mungesë prej 50.000 shoferë kamioni në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit nga Shoqatave Amerikane e Kamionëve (ATA). Bizneseve amerikane ju duhen shoferët e kamionëve për të transportuar mallrat për dërgesat e përditshme dhe çdo gjë të domosdoshme, nga ushqimi në supermarkete deri tek dërgesat e […]

 • Shfaqi ofertat përsëri në faqen e parë!

  by në 11/02/2017 - 2 Komente

  Ofertat e publikuara mund t’i shfaqësh përsëri në faqen e parë, çdo 24 orë, pa pritur aprovim dhe falas. Ky është një veprim fare i thjeshtë: mjafton të klikoni vetëm një buton që gjendet në fund të njoftimit, ose një ikonë tek paneli “Menaxhoni njoftimet” dhe automatikisht oferta ngjitet në krye të faqes së parë. Shih shembujt […]