Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Si t’i mbijetosh një krize financiare

Këshilla të dobishme 14/04/2015

Imagjinoni sikur të humbni punën, apo biznesin tuaj. Ndoshta keni një familje për të ushqyer, ndoshta jeni duke u kujdesur për prindërit e sëmurë, ndoshta keni marrë një kredi para disa vitesh…

Keni kursyer diçka, por ato mund të shpenzohen brenda pak muajsh. Për t’i mbijetuar një krize financiare, duhen ndërmarrë veprime të veçanta, që mund të ndihmojnë për të rregulluar situatën para se ajo të marrë për keq. Kushdo mund ta bëjë këtë pa kërkuar ndihmë tek të tjerët, apo institucionet shtetërore për përkrahje sociale. Ja 15 masa që duhen marrë në konsideratë gjatë një krize financiare:

1.Vlerësoni pikat tuaja të forta financiare. Shikoni sa para keni, duke kontrolluar llogaritë e kursimeve dhe çdo burime të tjera të të ardhurave.

2.Llogarisni vlerën e shtëpisë suaj, makinën dhe çdo pasuri tjetër me vlerë të madhe.

3.Gjeni detyrimet tuaja për hipotekat, kartat e kreditit, apo kreditë e hershme.

4.Kontaktoni të gjithë kreditorët dhe debitorët tuaj menjëherë. Le ta dinë situatën tuaj. Negocioni me kreditorët këste më të ulëta mujore deri sa të ndryshojë situata. Mos pranoni “jo” si përgjigje – kërkoni të flisni me një menaxher apo mbikëqyrës. Po ashtu bëjani të qartë gjithë debitorëve pozicionin tuaj financiar.

5.Ndryshoni mënyrën e blerjes tuaj dhe pazaret periodike menjëherë. Anulo abonimet e panevojshme në palestra, videoteka e të tjera vende argëtuese me kosto të përsëritur.

6.Vendosni të shkurtoni drekat dhe darkat në restorante deri sa të ndryshojë situata juaj (për shembull, kur të keni një punë të re). Kjo mund t’ju kursejë 50-70% nga shpenzimet e ushqimit.

7.Shmangni zakonet e shpenzimeve në kohë të arta. Mund të kaloni nga dyqanet e shtrenjta, në supermarketet me ulje çmimesh, nga markat e njohura tek markat më të lira, duke kursyer 10-20% më tepër.

8.Mos blini diçka nëse nuk keni nevojë për të. Mund t’i shtyni disa blerje për shumë e shumë muaj. Nëse duhet të blini diçka patjetër, zgjidhni një dyqan të dorës së dytë.

9.Ecni në këmbë ose përdorni autobusin për të zvogëluar shpenzimet e transportit.

10.Konsideroni ndarjen e shpenzimeve me të tjerë, p.sh. mund ta ndani shtëpinë me qira nqs. jetonit më parë vetëm. Kjo mund të shkurtojë shpenzimet e strehimit 20-50%.

11.Mendoni të nxirrni në shitje apo ankand sendet shtëpiake që nuk jeni duke i përdorur. (Mënyra më e mirë për të shitur diçka është të postoni ofertat tuaja FALAS tek 100oferta.com).

12. Ndërpsrisni disa aktivitete jo-kurikulare (mësimet e muzikës, kurse sportive, etj), mund t’i rifilloni në një situatë të përmirësuar financiare.

13.Nqs. ka edhe persona të tjerë në familje si ju nxitini edhe ata të ndjekin të njëjtat masa. Këshilloni pjesëtarët e aftë për punë të regjistrojnë kërkesat e tyre tek agjencitë e punës (Postoni një kërkesë për punë, ose kërkoni ofertat e punës tek 100oferta.com).

14.Shiteni ose ndërrojeni makinën tuaj me një makinë që harxhon më pak, ose që është pak më e vjetër (nuk është e vërtetë qëmakinat e vjetra kërkojnë mirëmbajtje të vazhdueshme të shtrenjtë). Kjo do t’ju sjellë kursime të konsiderueshme. Postoni një ofertë për makinën tuaj tek 100oferta.com, ose kërkoni për të blerë një makinë, sipas kërkesave tuaja.

15. Mund të provoni një punë me pagë më të ulët për të tejkaluar kandidatët e tjerë. (Në kohë të vështira jeni në konkurrencë me shumë njerëz për punë). Për shembull, për të pranuar 20 % më pak se paga normale për gjashtë muajt e parë deri në një vit.

1004 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/09/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Promovo biznesin në blogun e 100oferta.com

  by në 15/09/2017 - 0 Komente

  Kërkon të përhapësh idetë e tua? Dëshiron të promovosh një sipërmarrje? Ke një reagim për funksionimin e tregut? Shkruaj në blogun e 100oferta.com dhe do kesh mundësinë që shkrimi të lexohet nga mijëra vizitorë në ditë, të përhapet brenda pak minutash në rrjetet kryesore sociale: Facebook, Linkedln, Twitter, Google+ etj., në të cilat 100oferta.com ka […]

 • Si të blesh makina në ankand

  by në 14/10/2017 - 0 Komente

  Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta. Duhet të regjistroheni […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

 • Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

  by në 31/08/2017 - 0 Komente

  Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, […]

total