Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Shtëpitë më të lira në Evropë

Info-Treg 07/07/2015

Në kushtet e rritjes së ulët ekonomike, Evropa është rajoni më i prekur në botë për momentin. Si pasojë çmimet e pasurive  të patundshme kanë rënë nga kërkesa e ulët, sidomos aty ku njerëzit përpiqen të fitojnë të ardhura për shtëpinë e dytë, ku shumë kanë emigruar për të fituar para dhe ku mbindërtimi ka krijuar një tepri të apartamenteve bosh.

Hungaria

Çmimet për qira ose blerje janë të mira në Hungari. Edhe në kryeqytetin Budapest mund të gjesh një apartament të mobiluar me qira në një zonë të përshtatshme për 300 € ose më pak. Çmimet për jetesën gjithshtu janë shumë të lira.

 

Rumania, Sllovakia, dhe Bullgaria

Këto tre vende kanë një tepri të ambjenteve të strehimit për të njëjtën arsye: shumë qytetarë të tyre jetojnë jashtë vendit dhe kjo do të thotë që kushdo mund të gjejë një apartament të mirë me qira për 250 €. Nëse dëshironi në zonat rurale, gjenden blloqe të tëra me shtëpi që janë ose përkohësisht ose përgjithmonë bosh. Nëse dëshironi të blini një shtëpi, mund të gjeni për më pak se 40.000 Euro.

 

Portugalia

Kriza ekonomike në Evropë e goditi dhe Portugalinë. Me papunësi të lartë, shpenzimet e jetesës janë shumë të ulëta dhe po ashtu edhe shtëpitë me qira, me përjashtim të stinëps së verës.

 

Spanja dhe Greqia

Spanja dhe Greqia nuk janë aq të lira sa vendet në Europën Lindore apo Portugalia, por me një ekonomi plotësisht të shembur dhe tregun imobilar të varur plotësisht nga bankat papunësia është në nivele të situatës së depresionit. Rreth 50% e të rinjve janë pa punë dhe kjo do të thotë se më shumë njerëz jetojnë me prindërit e tyre, më shumë familje ngushtohen në një shtëpi në vend të tre prej tyre.

 

Irlanda

Një nga ekonomitë më të trazuara të Evropës, në rritje të shpejtë dhe rënie edhe më të shpejtë. International Living raportoi këtë vit se mund të ndërmjetësoni për të blerë një pronë deri në 30,000 Euro, kur pak kohë më parë ka qenë 50,000 Euro dhe ” mund të blini një shtëpi për një të pestën e çmimit që kishte në vitin 2007.”

  

914 herë e lexuar, 2 herë sot

  

Të sponsorizuara

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/09/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Promovo biznesin në blogun e 100oferta.com

  by në 15/09/2017 - 0 Komente

  Kërkon të përhapësh idetë e tua? Dëshiron të promovosh një sipërmarrje? Ke një reagim për funksionimin e tregut? Shkruaj në blogun e 100oferta.com dhe do kesh mundësinë që shkrimi të lexohet nga mijëra vizitorë në ditë, të përhapet brenda pak minutash në rrjetet kryesore sociale: Facebook, Linkedln, Twitter, Google+ etj., në të cilat 100oferta.com ka […]

 • Si të blesh makina në ankand

  by në 14/10/2017 - 0 Komente

  Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta. Duhet të regjistroheni […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

 • Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

  by në 31/08/2017 - 0 Komente

  Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, […]

total