Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Shqipëria zbret 9 vende në renditjen e lirisë ekonomike

Lajme-Treg 27/01/2015

Shqipëria ka pësuar rënie të lirisë ekonomike krahasuar me një vit më parë. Në raportin vjetor për Indeksin e Lirisë Ekonomike në botë, publikuar nga Fondacioni Heritage, Shqipëria klasifikohet si një vend me liri të moderuar ekonomike duke u renditur në vendin e 63, mes 186 vendeve (nga vendi i 54 ku renditej një vit më parë) dhe e 29 në Europë (nga vendi i 25 një vit më parë). Kjo rënie, sipas raportit, vjen për shkak të dobësisë së lirisë në biznes, që vjen si rezultat i rritjes së taksave dhe dobësimit të investimeve. Vlerësime të ulëta Shqipëria ka edhe në luftën kundër korrupsionit dhe të drejtës së pronës.

/ Lajme – Treg

Nuk ka tag

439 herë e lexuar, 1 herë sot

  

  • Ndryshimi i çmimeve të shitjes së apartamenteve në Tiranë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    ZONA I Zona 1/1 Kinema “Ali Demi”, fusha e sportif, fshati Shkozë, Depo e Ujit, ishte 98,000 lekë/ m2, bëhet 97,700 lekë/m2   Zona 1 /2 Poligrafiku, Shkoza, Uzina e Autotraktorëve, fshati Shkozë, Lanabregas, Linzë, Sauk, ishte 80,000 lekë/ m2, bëhet 78,000 lekë/m2   ZONA 2 Zona 2/1 Piramida, stadiumi “Qemal Stafa”, ishte 187,000 lekem2, […]

  • 7 rregulla që duhet t’i thyesh kur intervistohesh për punë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    Intervistat mund të jenë argëtuese. Ata që kanë kaluar disa intervista e dinë se nuk ka pse të jetë një përvojë e vështirë dhe stresuese. Stigma që rrethon intervistën është se gjithmonë duhet të mendoni për të projektuar versionin më të mirë të vetes. Por, kur intervistoheni disa herë, mësoni se më shumë se çdo […]

20 shitjet e fundit

total