Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Shqipëria: Tregu i ardhshëm evropian për investimet e pronës

Info-Treg 17/08/2014

Shqipëria është e ngrohtë, piktoreske dhe në ngritje, por pasuritë e paluajtshme janë ende shumë të lira. Blini tani para se të vërsulen të gjithë.

Po t’i thoni ndonjë miku që jeni duke planifikuar një udhëtim për gjueti pronash në Shqipëri, mund të reagojnë me britma tmerri, por unë mendoj se duhet ta konsideroni këtë vend, që është shkëputur nga bota për 45 vjet, gjatë regjimit paranojak të diktatorit komunist të Enver Hoxhës.

Jo vetëm për shkak të klimës të ngjashme me Greqinë, ushqimeve të shëndetshme Mesdhetare, por edhe për shkak të çmimeve aktuale të pronës, të cilat janë pothuajse si në jug të Spanjës në vitet tetëdhjetë.

Për të bërë disa kërkime, unë udhëtova me tragetin nga Bari në Durrës, në një ditë të ngrohtë pranvere.

 

Durrësi: si Italia 20 vjet më parë

Prisja që qyteti i dytë i Shqipërisë të ishte shumë i zymtë, por bregdeti në Durrës ishte plot me fëmijët që luajnë dhe familjarët ulur në kafenetë në trotuar. Në fakt, shtëpitë me ngjyra të ndezura dhe piceritë më kujtuan Italinë e 20 viteve më parë.

Shumë shqiptarë nga Durrësi, jetuan në Itali për disa vite dhe tani janë kthyer këtu e kanë ngritur biznese.

Durrësi, themeluar nga grekët në shekullin e shtatë, është një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë. Ka një amfiteatër masiv, plot monumente dhe artefakte të pasura që shfaqen nga vila e Mbretit Zog.

Ndërsa Gjiri i Lalzit, ky vend i pacenuar, një plazh me rërë të butë, ndodhet nga njëra anë pranë një rezervati të madh natyror dhe 30 minuta nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës.

Krahasuar me çmimet e pronave të ngjashme në vendpushimet e Adriatikut, si Kroacia, duket shumë e mirë për xhepin tuaj. Por është e sigurt?

Një banor më thotë: “Është e rëndësishme që të gjesh një avokat të mirë për të kontrolluar titujt e pronësisë, por të blesh një shtëpi të ndërtuar është një opsion jashtëzakonisht i sigurt, sidomos me garancinë e kohëve të fundit të qeverisë shqiptare për të garantuar sigurinë e investimeve të huaja.

 

Tirana: një qytet i gjallë dhe simpatik

Një orë me makinë nëpër një rrugë të ngushtë dhe me kthesa të sjell në Tiranë. Duke pasur parasysh të kaluarën e kohëve të fundit, unë pres ndërtesat e braktisura me dyqane bosh. Por rrugët plot jetë, me pemë të larta, janë të mbushura me kafene gjatë trotuarit dhe një varg eklektik me butikë, duke shitur gjithçka, që nga antiket deri tek veshjet.

Ka ende disa që kujtojnë sundimin e Hoxhës, duke përfshirë edhe bunkerë betoni.

Nuk kisha planifikuar të kërkoja për pronë në Tiranë, por unë jam i magjepsur nga qyteti i gjallë, me shtëpitë e tij dhe kulturën. Kështu që pashë disa apartmane, duke përfshirë një studio në katin e dhjetë me pamje panoramike mbi malin e Dajtit, që shitej rreth € 42,000 (£ 34,000), dhe një apartament në qendër me dy dhoma gjumi me pishinë të përbashkët për 109.000 € (£ 88,500 ).

 

Krujë: një fshat simpatik malor

Disa herë në të kaluarën e saj, Kruja ka qenë kryeqyteti i Shqipërisë gjatë mesjetës. Ajo shtrihet në krahun e maleve të Skënderbeut, rreth një orë me makinë nga Tirana.

Edhe pse rruga është e mirë, sinjalistika është e rrallë dhe humba disa herë gjatë rrugës. Për fat të mirë, edhe pse pak njerëz flasin anglisht, të gjithë bëjnë më të mirën e tyre për të ndihmuar. Me anë të gjuhës së shenjave, më në fund arrij në këtë fshat të bukur malor dhe shfaqet kalaja mesjetare madhështore.

Me rrugicat e saj të ngushta dhe shtëpitë prej guri, me ballkonet prej druri gdhendur, Kruja rrezaton bukuri.

Një pamje befasuese shfaqet mbi pyjet e fshehura të malit deri në det, ç’ka reflekton se Shqipëria është padyshim perla e harruar e Evropës. Me aeroportin e ri të Tiranës dhe linjën e British Airlines direkt nga Gatwick pesë herë në javë, nuk është rasti për të pritur më gjatë.

high50.com – Heidi Fuller

    

713 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • Si të përgatiteni për një intervistë pune?

  by në 08/01/2018 - 0 Komente

  Disa rregulla të thjeshta për të qenë kandidati kryesor për vendin e punës Të gjithëve na ka rastisur të jemi prezentë në një intervistë për një vend pune. Emocionet padiskutim janë të mëdha, e ndoshta çdo rregull i mësuar më parë, në ato momente harrohet. Megjithatë e rëndësishme është siguria dhe besimi në aftësitë tona, […]

 • 50 ide biznesi për të rinjtë e vendeve në zhvillim

  by në 11/01/2018 - 0 Komente

  Kontabiliteti. Nëse keni një diplomë kontabiliteti mund të filloni një shërbim si kontabilist i pavarur për bizneset e tjera të vogla që nuk mund të përballojnë një person me kohë të plotë.   Marketing affiliate. Nëse jeni një person bindës, mund të merrni një komision nga një kompani për shitjen e prodhimeve të tyre drejt […]

 • 15 pyetjet më të zakonshme në një intervistë pune

  by në 10/01/2018 - 0 Komente

  Nuk ka rëndësi nëse është hera e parë, apo e 100-të që intervistoheni për një vend pune. Gjithmonë është e rëndësishme që të jeni të përgatitur, që nga kontakti juaj fillestar me menaxherin e punësimit dhe në vijim. Sigurohuni që keni njohuri të mjaftueshme për kompaninë kohët e fundit, nëse është cituar në lajme, ka […]

 • Parimet themelore të dizajnit për dekorimin e shtëpisë

  by në 12/01/2018 - 0 Komente

  Disa njerëz kanë talent të lindur për dekorimin ose dizajnin. Të tjerët i mësojnë aftësitë dhe janë në gjendje t’i zbatojnë me sukses. Ka edhe të tjerë, që nuk janë shumë të aftë për dizajn, por disa teknika bazë mund t’i ndihmojnë shumë. Këto rregulla dhe parime për rregullimin janë mjaft të thjeshta dhe shumica […]

 • Sjellja e blerësit dhe strategjia e marketingut

  by në 09/01/2018 - 0 Komente

  Sjellja e blerësit është qasja sistematike e konsumatorëve kur hyjnë në procesin e blerjes dhe arrijnë të marrin vendime. Procesi i vendimmarrjes hap pas hapi, së bashku me mënyrat e zakonshme të vendimmarrjes, janë të dobishme për zhvillimin e strategjive të marketingut.   Njohja është e nevojshme Hapi i parë në procesin e blerjes së […]

total