Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Shqipëria në vendin e 41 të renditjes për “Indeksin e mjerimit”

Lajme-Treg 03/02/2015

Në një raport të publikuar nga Instituti amerikan i studimeve Cato për “Indeksin e mjerimit”, Shqipëria renditet në vendin e 41 nga 108 vende në botë, duke shënuar indeksin prej 21.6, ndërsa si shkaku kryesor rezulton papunësia. Renditja kryesohet nga Venezuela, Argjentina, Siria, Ukraina dhe Irani, ndërsa në vendin e 95 është SHBA.
Vendi ynë, sipas renditjes, ka standarde jetese më të mira se Serbia, Greqia apo Maqedonia, ndërsa Kosova nuk është e përfshirë në listë.
Vendet që mbyllin renditjen e “Indeksit të mjerimit” janë Brunei, Zvicra, Kina, Tajvani dhe Japonia.
Sipas Cato, të dhënat janë marrë nga Banka Botërore, EIU, FMN.

Nuk ka tag

368 herë e lexuar, 2 herë sot

  

  • Ndryshimi i çmimeve të shitjes së apartamenteve në Tiranë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    ZONA I Zona 1/1 Kinema “Ali Demi”, fusha e sportif, fshati Shkozë, Depo e Ujit, ishte 98,000 lekë/ m2, bëhet 97,700 lekë/m2   Zona 1 /2 Poligrafiku, Shkoza, Uzina e Autotraktorëve, fshati Shkozë, Lanabregas, Linzë, Sauk, ishte 80,000 lekë/ m2, bëhet 78,000 lekë/m2   ZONA 2 Zona 2/1 Piramida, stadiumi “Qemal Stafa”, ishte 187,000 lekem2, […]

  • 7 rregulla që duhet t’i thyesh kur intervistohesh për punë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    Intervistat mund të jenë argëtuese. Ata që kanë kaluar disa intervista e dinë se nuk ka pse të jetë një përvojë e vështirë dhe stresuese. Stigma që rrethon intervistën është se gjithmonë duhet të mendoni për të projektuar versionin më të mirë të vetes. Por, kur intervistoheni disa herë, mësoni se më shumë se çdo […]

20 shitjet e fundit

total