Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Rruga e Arbërit, kinezët do të vazhdojnë ndërtimin

Lajme-Treg 31/01/2015

Kompania kineze China State Construction engrg.corp.ltd do të ndërtojë Rrugën e Arbërit. Kjo u bë e ditur nga burime nga Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës.

Një ditë më parë, vet ministri i Transportit, Edmond Haxhinasto, tha se punimet për ndërtimin e rrugës së Arbërit, konsideruar si rruga e dytë e rëndësishme në vend pas Rrugës së Kombit, do të nisin brenda muajit prill.

“Besoj se brenda muajit prill do miratojmë ligjin përkatës për akordimin e kontratës së Rrugës së Arbërit kompanisë kineze, e cila paraqiti ofertën”, tha ministri. Ende nuk janë bërë publike detaje të ofertës së paraqitur nga kompania kineze China State Construction.

Qeveria shqiptare nënshkroi në mesin e muajit dhjetor të vitit që lamë pas memorandumin e bashkëpunimit me Chinese Exim Bank për hapjen e disa projekteve në Shqipëri me financime kineze.

Projekti i parë i këtij bashkëpunimi mes Shqipërise e Kinës planifikohej Rruga e Arbërit. Rruga e Arbërit është rrugë në ndërtim e sipër e cila do të lidhë Tiranën me Maqedoninë.

Në fund të muajit dhjetor përfundoi edhe shpimi i tunelit të Qafës Buallit, pjesë e Rrugës së Arbërit. Tuneli ka një gjatësi prej 464 m. Ky tunel është tuneli i parë, që po ndërtohet nga një kompani shqiptare.

Rruga e Arbërit përshkon luginat malore të Shpalit, Murrizës, kapërcen me tunel në veri të Qafë-Murrizës nga ana e Tiranës, duke dalë në anën e Matit në luginat malore të Xibrit e Gurit të Bardhë, në grykën e rrjedhjes së sipërme të lumit të Matit mbi Urën e Vashës dhe pasi kalon luginën e Planit të Bardhë dhe tunelin e Qafës së Buallit, del në luginën e mirënjohur të Vajkalit, Zallit të Bulqizës, Zerqanit deri sa del në fushën e Gjoricës të pellgut të Dibrës dhe për të vazhduar deri në Dibër të Madhe.

Kush është kompania kineze

CSCEC u themelua në vitin 1957 si një kompani shtetërore. Kompania ka një profil ndërkombëtar në ndërtimin e industrisë së rëndë dhe të infrastrukturës në Azi, Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

Me inkurajimin e ndihmës kineze e qeverisë dhe financimin nga Eksport-Import Bank e Kinës, CSCEC ka ndërmarrë hapa gjithnjë e më të guximshëm si një ndërtuese dhe investitore e projekteve jashtë shtetit.

Kjo është kompania më e madhe e ndërtimit në vendet në zhvillim. CSCEC ka zgjeruar biznesin e saj në mbi 29 vende të vendit me krijimin e 29 degëve në të gjithë botën. Ajo gjeneron rreth 800.000 vende pune për shoqërinë çdo vit. /ATA/

Nuk ka tag

379 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/09/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Promovo biznesin në blogun e 100oferta.com

  by në 15/09/2017 - 0 Komente

  Kërkon të përhapësh idetë e tua? Dëshiron të promovosh një sipërmarrje? Ke një reagim për funksionimin e tregut? Shkruaj në blogun e 100oferta.com dhe do kesh mundësinë që shkrimi të lexohet nga mijëra vizitorë në ditë, të përhapet brenda pak minutash në rrjetet kryesore sociale: Facebook, Linkedln, Twitter, Google+ etj., në të cilat 100oferta.com ka […]

 • Si të blesh makina në ankand

  by në 14/10/2017 - 0 Komente

  Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta. Duhet të regjistroheni […]

 • Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

  by në 31/08/2017 - 0 Komente

  Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

total