Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Rritet çmimi i patentave

Lajme-Treg 15/02/2015

Prej muajit shkurt, marrja e patentes kushton rreth 30% më shtrenjtë. Mësuesit e drejtimit të mjetit i kanë rritur tarifat. Për përgatitjen në teori dhe praktike, shpenzimi mesatar ka kaluar nga 35 mijë lekë në 50 mijë lekë.

Përmes rritjes së tarifave, autoshkollat pretendojnë se po punojnë më shumë me drejtuesit e mjeteve.

E nëse tarifat kane shkuar drejt rritjes, një person që nuk ka shumë për praktikë në drejtimin e mjetit, mund të shpenzojë edhe më pak për tu pajisur me patentë.

Për sa i përket tarifës publike të pajisjes me patentë, nuk ka ndryshime në kosto sipas drejtorit të Përgjithshëm të Shërbimit të Transportit Rrugor, Ylli Spahiu.

Kjo drejtori po përgatitet të fusë në proces vleresimin e patentës me pikë.

Sipas Spahiut, sistemi i vlerësimit pritet të jetë gati brenda tre muajve, dhe synohet të ulë aksidentet në rrugë.

Si formimi më fleksibël për pajisjen e patentes edhe vlerësimi në bazë të pikëve janë një shembull europian që po ndiqet.

Por, për një patentë më të vlefshme drejtuesit e mjeteve kërkojnë të rishikohet testimi me shkrim. Në testim, gjenden pyetje që nuk lidhen me drejtimin e mjetit e rregullave të qarkullimit.

/ mapo.al

1028 herë e lexuar, 2 herë sot

  

  • Ndryshimi i çmimeve të shitjes së apartamenteve në Tiranë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    ZONA I Zona 1/1 Kinema “Ali Demi”, fusha e sportif, fshati Shkozë, Depo e Ujit, ishte 98,000 lekë/ m2, bëhet 97,700 lekë/m2   Zona 1 /2 Poligrafiku, Shkoza, Uzina e Autotraktorëve, fshati Shkozë, Lanabregas, Linzë, Sauk, ishte 80,000 lekë/ m2, bëhet 78,000 lekë/m2   ZONA 2 Zona 2/1 Piramida, stadiumi “Qemal Stafa”, ishte 187,000 lekem2, […]

  • 7 rregulla që duhet t’i thyesh kur intervistohesh për punë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    Intervistat mund të jenë argëtuese. Ata që kanë kaluar disa intervista e dinë se nuk ka pse të jetë një përvojë e vështirë dhe stresuese. Stigma që rrethon intervistën është se gjithmonë duhet të mendoni për të projektuar versionin më të mirë të vetes. Por, kur intervistoheni disa herë, mësoni se më shumë se çdo […]

20 shitjet e fundit

total