Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Pse britanikët i pëlqejnë kaq shumë targat e personalizuara?

Info-Treg 05/09/2015

Vitin e kaluar Agjencia për Licensimin e Automjeteve në Mbretërinë e Bashkuar fitoi rreth 67 milion Paund (84 milion Euro) nga shitja e targave të personalizuara. Po pse britanikët i blejnë ato?

Duka dhe dukesha e Kembrixhit për martesën e tyre kishin një makinë me targë JU5T WED (të sapomartuar). Por targat nuk i blejnë vetëm personat e pasur dhe të famshëm. Edhe pse gjatë rënies të fundit ekonomike, ky është një biznes i madh. Targat e personalizuara janë përdorur rregullisht në filma dhe seri televizive duke sugjeruar se karakteri është mburravec, ose egoist që i dëshpëruar kërkon vëmendje. Në 1964 në filmin e Bond, Goldfinger, kishte targën AU 1 në Rolls Royce Phantom III Sedanca de Ville të viti 1937.

1

Për mijëra shoferë, të cilët kanë targa tëpersonalizuara, kjo konsiderohet si një deklaratë e individualitetit ose një investim. Biznesmeni pensionist Robert Harverson, nga Surrey, ka paguar pothuajse 250.000 £ (315,000 Euro) për regjistrimin e targës 1 RH në nëntor 2008. Ai shkoi në ankand në Yorkshire duke menduar të harxhonte rreth  100,000 – 150,000 £, por u tundua: “Janë inicialet e emrit tim, ka vetëm një, kështu që do t’I bëj ballë ofertave. Kam punuar shumë në jetë kështu që mund ta blej atë që dua.”

Por qëndrimi i tij ka ndryshuar pak. “Nuk ndjej asnjë keqardhje në jetë, por nuk do ta blija përsëri. Pesë – gjashtë vitet e fundit mendim im ka ndryshuar. Do ta shisja nëse gjej një çmim të mirë.”

Harverson aktualisht zotëron gjashtë targa të personalizuara dhe thotë se kur bëri blerjen e tyre ato kishin vlerë të mirë. “Ishin një investim, si pronë, 30 vjet më parë, në 10 vitet e fundit është bërë një modë”.

Më poshtë janë 10 targat më të shtrenjta të personalizuara në Mbretërinë e Bashkuar.

3

Në krye të listës DVLA është targa 1 D, e cila është blerë për 352.000 £ (443,000 Euro) në mars 2009 nga një biznesmen libanez me banim në Londër, i cili ia bëri dhuratë për ditëlindje gruas së tij.

Por komentatori Peter York thotë, se targat e personalizuara po dalin nga moda. “Kjo është më tepër një mënyrë modës së vjetër për të treguar se jeni dikush, për t’u dukur. Mendoj se targat e personalizuara ishin si një lloj ylli pop I viteve 1970. Është shumë banale.”

Në një periudhë kur njerëzit mund të shprehin personalitetin e tyre aq lehtë pa asnjë kosto, kjo duket pak kthim mbrapa.

Por Damian Lawson, Menaxher për Regjistrimet e Targave, nuk është dakord. Lawson nuk ka ndonjë targë, por bleu A13 XXY për vajzën e tij 12 vjet më parë, kur ajo lindi dhe e ruan deri kur ajo të ketë makinën e saj.

DVLA ka arritur të ardhura deri në 1.8 miliardë £ (2.268 miliardë Euro) për Thesarin që nga 1989, përmes ankandeve dhe shitjeve online.

Njerëzit mund të blejnë një targë individuale online në çdo kohë, ka rreth 39.000.000 regjistrime aktualisht në dispozicion. Ajo gjithashtu organizon gjashtë ankande në vit, dhe çdo ankand zakonisht përbëhet nga 1.500 targa të zgjedhura, sipas kombinimeve.

Andrew Oswald, profesor i ekonomisë në Universitetin e Warwick, e ka studiuar atë që përcakton çmimin e targave dhe arrin në përfundimin se është gjithçka në lidhje me statusin. “Statusi na bën të ndjehemi mirë. E vetmja gjë e çuditshme është se sa para janë në gjendje të paguajnë qeniet njerëzore për disa kombinime mes numrave dhe shkronjave.” – thotë ai.

Most-expensive-number-plates1

 

1335 herë e lexuar, 4 herë sot

  

 • Si të përgatiteni për një intervistë pune?

  by në 08/01/2018 - 0 Komente

  Disa rregulla të thjeshta për të qenë kandidati kryesor për vendin e punës Të gjithëve na ka rastisur të jemi prezentë në një intervistë për një vend pune. Emocionet padiskutim janë të mëdha, e ndoshta çdo rregull i mësuar më parë, në ato momente harrohet. Megjithatë e rëndësishme është siguria dhe besimi në aftësitë tona, […]

 • 50 ide biznesi për të rinjtë e vendeve në zhvillim

  by në 11/01/2018 - 0 Komente

  Kontabiliteti. Nëse keni një diplomë kontabiliteti mund të filloni një shërbim si kontabilist i pavarur për bizneset e tjera të vogla që nuk mund të përballojnë një person me kohë të plotë.   Marketing affiliate. Nëse jeni një person bindës, mund të merrni një komision nga një kompani për shitjen e prodhimeve të tyre drejt […]

 • 15 pyetjet më të zakonshme në një intervistë pune

  by në 10/01/2018 - 0 Komente

  Nuk ka rëndësi nëse është hera e parë, apo e 100-të që intervistoheni për një vend pune. Gjithmonë është e rëndësishme që të jeni të përgatitur, që nga kontakti juaj fillestar me menaxherin e punësimit dhe në vijim. Sigurohuni që keni njohuri të mjaftueshme për kompaninë kohët e fundit, nëse është cituar në lajme, ka […]

 • Parimet themelore të dizajnit për dekorimin e shtëpisë

  by në 12/01/2018 - 0 Komente

  Disa njerëz kanë talent të lindur për dekorimin ose dizajnin. Të tjerët i mësojnë aftësitë dhe janë në gjendje t’i zbatojnë me sukses. Ka edhe të tjerë, që nuk janë shumë të aftë për dizajn, por disa teknika bazë mund t’i ndihmojnë shumë. Këto rregulla dhe parime për rregullimin janë mjaft të thjeshta dhe shumica […]

 • Sjellja e blerësit dhe strategjia e marketingut

  by në 09/01/2018 - 0 Komente

  Sjellja e blerësit është qasja sistematike e konsumatorëve kur hyjnë në procesin e blerjes dhe arrijnë të marrin vendime. Procesi i vendimmarrjes hap pas hapi, së bashku me mënyrat e zakonshme të vendimmarrjes, janë të dobishme për zhvillimin e strategjive të marketingut.   Njohja është e nevojshme Hapi i parë në procesin e blerjes së […]

total