Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Projektiligji i ri për lojrat e fatit

Lajme-Treg 14/02/2015

Sipas një projektligji, të miratuar nga Këshilli i Ministrave për lojrat e fatit, kazinotë do të zhvendosen në zonat turistike.

Projektligji parashikon kushte dhe kritere të forta për subjektet që do të aplikojnë për marrjen e licencës për çdo kategori lojërash fati, duke u shoqëruar dhe me tarifa të larta për një numër të kufizuar pikash.

Për pikat e basteve sportive, është parashikuar një numër maksimal prej 500 sallash për subjekt, me një distancë 200 metra larg nga njëra tjetra, duke mos u lejuar subjekteve të zgjerohen. Për bastet sportive dhe bastet e garave në pistë afati i licencimit do të jetë 10 vjet, tarifa për licensë 200 milionë Lekë, kurse për për bingon televizive afati i licencimit do të jetë 10 vjet e tarifa për licensë 40 milionë Lekë. Për kazino dhe lotari kombëtare afati i licencimit parashikohet 10 vjet dhe tarifat për licensë janë nga 40 milionë deri në 1 miliardë Lekë.

Projektligji i ri përcakton edhe gjoba 500.000 apo 1.000.000 Lekë. Organizatori detyrohet të ngurtësojë një fond prej 5 milionë Lekë për mbrojtjen e lojtarit, si dhe 10 milionë Lekë për pagesën e detyrimeve ndaj Njësisë së Lojërave të Fatit.

Gjatë vitit 2015 parashikohen 4.1 miliardë Lekë (30 milionë Euro) të ardhura nga taksimi i këtij aktiviteti.

569 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Shfaqi ofertat përsëri në faqen e parë!

  by në 11/02/2017 - 2 Komente

  Ofertat e publikuara mund t’i shfaqësh përsëri në faqen e parë, çdo 24 orë, pa pritur aprovim dhe falas. Ky është një veprim fare i thjeshtë: mjafton të klikoni vetëm një buton që gjendet në fund të njoftimit, ose një ikonë tek paneli “Menaxhoni njoftimet” dhe automatikisht oferta ngjitet në krye të faqes së parë. Shih shembujt […]

 • SHBA kërkon urgjentisht shoferë për kamionë

  by në 10/10/2015 - 0 Komente

  Deri në fund të ketij viti do të krijohet një mungesë prej 50.000 shoferë kamioni në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit nga Shoqatave Amerikane e Kamionëve (ATA). Bizneseve amerikane ju duhen shoferët e kamionëve për të transportuar mallrat për dërgesat e përditshme dhe çdo gjë të domosdoshme, nga ushqimi në supermarkete deri tek dërgesat e […]

total