Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Përmbytjet rrezikojnë pritshmërinë e ekonomisë këtë vit

Lajme-Treg 02/02/2015

Përmbytjet kanë mbuluar me ujë pothuajse gjysmën e territorit të Shqipërisë, dhe për pasojë kjo katastrofë natyrpre do të reflektohet edhe në ekonominë shqiptare. Ky është paralajmërimi i Bankës Botërore, e cila parashikon se fatkeqësitë natyrore do të shkaktojnë dëme të shumta në ekonomi. Në një raport të publikuar mbi impaktin e Fatkeqësive Natyrore në vendet e  Europës Juglindore, BB thekson se përmbytjet kanë ndikim të drejtpërdrejtë mbi bujqësinë, turizmin dhe energjinë.

Arsyeja kryesore në konkluzionin e ekspertëve të BB është se mbi 40% e popullsisë siguron të ardhurat me bujqësi, ndërkohë normat e sigurimit për fermerët që preken nga këto fatkeqësi janë tepër të ulëta.
Pavarësisht parashikimeve të mëparshme të BB për rritjen e ekonomisë shqiptare prej 3% në vitin 2015, në raport i bëhet thirrje të gjithë faktorëve politikë në Shqipëri që të vlerësojnë seriozisht situatën.

467 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Shfaqi ofertat përsëri në faqen e parë!

  by në 11/02/2017 - 2 Komente

  Ofertat e publikuara mund t’i shfaqësh përsëri në faqen e parë, çdo 24 orë, pa pritur aprovim dhe falas. Ky është një veprim fare i thjeshtë: mjafton të klikoni vetëm një buton që gjendet në fund të njoftimit, ose një ikonë tek paneli “Menaxhoni njoftimet” dhe automatikisht oferta ngjitet në krye të faqes së parë. Shih shembujt […]

 • SHBA kërkon urgjentisht shoferë për kamionë

  by në 10/10/2015 - 0 Komente

  Deri në fund të ketij viti do të krijohet një mungesë prej 50.000 shoferë kamioni në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit nga Shoqatave Amerikane e Kamionëve (ATA). Bizneseve amerikane ju duhen shoferët e kamionëve për të transportuar mallrat për dërgesat e përditshme dhe çdo gjë të domosdoshme, nga ushqimi në supermarkete deri tek dërgesat e […]

total