Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Përmbytjet, qeveria pritet të ndryshojë buxhetin

Lajme-Treg 04/02/2015

Përmbytjet e ditëve të fundit kanë shkatërruar të mbjellat e tokave bujqësore dhe kanë dëmtuar mijëra shtëpi, ç’ka pritet të ketë një kosto të lartë për buxhetin e shtetit, duke llogaritur dëmshpërblimin për dëmet.
Sipas të dhënave nga ministria e Brendshme, aktualisht janë rreth 13.500 hektarë tokë të prekura nga katastrofa dhe 1.700 shtëpi të dëmtuara.
Qeveria po shqyrton rishikimin e shifrave të buxhetit 2015, për të përdorur një pjesë nga fondi rezervë, që është rreth 1.5 miliardë lekë, gjithashtu mund të përdoren fonde nga programe të tjera në favor të fondit rezervë dhe ministrive të Bujqësisë e Ujërave dhe asaj të Brendshme, për të përballuar situatën e krijuar, në ndihmë të familjeve të dëmtuara.

Nga ana tjetër qeveria po përpilohet raporti për ta parashtruar para BE-së, duke pritur një ndihmë të rezervuar nga BE-ja për katastrofat natyrore.

566 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • SHBA kërkon urgjentisht shoferë për kamionë

  by në 10/10/2015 - 0 Komente

  Deri në fund të ketij viti do të krijohet një mungesë prej 50.000 shoferë kamioni në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit nga Shoqatave Amerikane e Kamionëve (ATA). Bizneseve amerikane ju duhen shoferët e kamionëve për të transportuar mallrat për dërgesat e përditshme dhe çdo gjë të domosdoshme, nga ushqimi në supermarkete deri tek dërgesat e […]

 • Shfaqi ofertat përsëri në faqen e parë!

  by në 11/02/2017 - 2 Komente

  Ofertat e publikuara mund t’i shfaqësh përsëri në faqen e parë, çdo 24 orë, pa pritur aprovim dhe falas. Ky është një veprim fare i thjeshtë: mjafton të klikoni vetëm një buton që gjendet në fund të njoftimit, ose një ikonë tek paneli “Menaxhoni njoftimet” dhe automatikisht oferta ngjitet në krye të faqes së parë. Shih shembujt […]

total