Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

VW Passat, makina e vitit 2015

Bota e makinave 03/03/2015

Volkswagen Passat, ka fituar çmimin prestigjioz “Makina evropiane e vitit 2015”, në prag të panairit vjetor Gjeneva Motor Show.

Passat mundi gjashtë finalistët e tjerë, duke përfshirë edhe makinat e vlerësuara shumë pozitivisht. Makina gjermane fitoi 340 pikë nga paneli i gazetarëve, shumë më tepër se rivali më i afërt Citroën C4 Cactus me 248 pikë dhe Mercedes-Benz Class me 221 pikë.

Kjo makinë përshkon 50 km në modulin elektrik me bateri plotësisht të ngarkuar, me një kombinim benzinë+elektrike hibrid në një motor 1,4 benzine me 156 hp, duke arritur një prodhim të përgjithshëm të fuqisë prej 218 hp dhe konsumin e karburantit të homologuar vetëm për 1,6 litra në 100 km (177mpg),  emision vetëm 37 g / km.

cmimi makina e vitit

Po ky nuk është çmimi i vetëm për Volkswagen, pasi VW Polo fitoi në 2010 dhe VW Golf në 2013. Ky çmim i fundit do ta ndihmojë kompaninë për të arritur qëllimin e saj: për t’u bërë prodhuesi më i madh në botë i makinave për kushtet e shitjes deri në vitin 2018.

Vitin e kaluar kompania shiti mbi 10 milionë makina, duke iu afruar shifrave të prodhuesit numër një në botë, Toyota.

Nuk ka tag

1207 herë e lexuar, 2 herë sot

  

Të sponsorizuara

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/09/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Promovo biznesin në blogun e 100oferta.com

  by në 15/09/2017 - 0 Komente

  Kërkon të përhapësh idetë e tua? Dëshiron të promovosh një sipërmarrje? Ke një reagim për funksionimin e tregut? Shkruaj në blogun e 100oferta.com dhe do kesh mundësinë që shkrimi të lexohet nga mijëra vizitorë në ditë, të përhapet brenda pak minutash në rrjetet kryesore sociale: Facebook, Linkedln, Twitter, Google+ etj., në të cilat 100oferta.com ka […]

 • Si të blesh makina në ankand

  by në 14/10/2017 - 0 Komente

  Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta. Duhet të regjistroheni […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

 • Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

  by në 31/08/2017 - 0 Komente

  Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, […]

total