Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Ngjyra e preferuar për makinat

Bota e makinave 04/02/2015

Të dhënat tregojnë se 28 % e makinave të reja në vitin 2014 u lyen me ngjyrë të bardhë në mbarë botën, kundrejt 25 % të vitit të kaluar. E zeza vjen në vendin e dytë me 18 %, ndërsa ngjyrë argjendi dhe gri ndajnë vendin e tretë me 13 % secila. Popullariteti i ngjyrës së argjendtë vazhdon të zvogëlohet, duke rënë me 7 % gjatë dy viteve të fundit.

Ngjyrat natyrale, duke përfshirë ari, bezhë, kafe, të verdhë dhe portokalli janë duke u bërë më popullore. Ato përbëjnë 10 % të shitjeve globale në 2014.

ngjyra e makines

Modelet e reja do të ndikohen në të ardhmen nga tonet metalike, të tilla si bronx, kallaj me plumb dhe ar, të cilat kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në modë, stoli, mobilje dhe dizajnin industrial vitet e fundit. Për më tepër, konsumatorët do të tërhiqen nga ngjyra me ‘thellësi të lartë’ – një version më i shtrenjtë, në 2015, veçanërisht në ngjyrat blu, të kuqe dhe të verdhë.

Makinat sportive ka të ngjarë të vazhdojnë linjën e tyre me të kuqe, blu apo jeshile, si dhe argjendi, si ngjyra më popullore për modelet sportive. Makinat luksoze, 24 % e të cilave ishin të bardha në 2014, kanë më shumë gjasa që të përfundojnë me efekte metalike apo perlë, si dhe tonet natyrore.

Po t’I hidhni një sy tregut rajonal, do të gjeni se ka në thelb dallime në lidhje me tri ngjyrat më popullore. Në Amerikën e Veriut, e bardhë është ende më e popullarizuar (23 %), e ndjekur nga e zeza (18 %), grija (16 %) dhe argjendi (15 %). Në tregjet e Azisë dhe Paqësorit, e bardhë mbetet më popullore (31 %),  e ndjekur nga e zeza (20 %) dhe argjendi (12 %). Ndërsa në Evropë, tonet natyrore tashmë përbëjnë 12 % të shitjeve.

Nuk ka tag

1404 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • Si të përgatiteni për një intervistë pune?

  by në 08/01/2018 - 0 Komente

  Disa rregulla të thjeshta për të qenë kandidati kryesor për vendin e punës Të gjithëve na ka rastisur të jemi prezentë në një intervistë për një vend pune. Emocionet padiskutim janë të mëdha, e ndoshta çdo rregull i mësuar më parë, në ato momente harrohet. Megjithatë e rëndësishme është siguria dhe besimi në aftësitë tona, […]

 • 50 ide biznesi për të rinjtë e vendeve në zhvillim

  by në 11/01/2018 - 0 Komente

  Kontabiliteti. Nëse keni një diplomë kontabiliteti mund të filloni një shërbim si kontabilist i pavarur për bizneset e tjera të vogla që nuk mund të përballojnë një person me kohë të plotë.   Marketing affiliate. Nëse jeni një person bindës, mund të merrni një komision nga një kompani për shitjen e prodhimeve të tyre drejt […]

 • 15 pyetjet më të zakonshme në një intervistë pune

  by në 10/01/2018 - 0 Komente

  Nuk ka rëndësi nëse është hera e parë, apo e 100-të që intervistoheni për një vend pune. Gjithmonë është e rëndësishme që të jeni të përgatitur, që nga kontakti juaj fillestar me menaxherin e punësimit dhe në vijim. Sigurohuni që keni njohuri të mjaftueshme për kompaninë kohët e fundit, nëse është cituar në lajme, ka […]

 • Parimet themelore të dizajnit për dekorimin e shtëpisë

  by në 12/01/2018 - 0 Komente

  Disa njerëz kanë talent të lindur për dekorimin ose dizajnin. Të tjerët i mësojnë aftësitë dhe janë në gjendje t’i zbatojnë me sukses. Ka edhe të tjerë, që nuk janë shumë të aftë për dizajn, por disa teknika bazë mund t’i ndihmojnë shumë. Këto rregulla dhe parime për rregullimin janë mjaft të thjeshta dhe shumica […]

 • Sjellja e blerësit dhe strategjia e marketingut

  by në 09/01/2018 - 0 Komente

  Sjellja e blerësit është qasja sistematike e konsumatorëve kur hyjnë në procesin e blerjes dhe arrijnë të marrin vendime. Procesi i vendimmarrjes hap pas hapi, së bashku me mënyrat e zakonshme të vendimmarrjes, janë të dobishme për zhvillimin e strategjive të marketingut.   Njohja është e nevojshme Hapi i parë në procesin e blerjes së […]

total