Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Marrëveshje tjetër me gjermanët për energjinë

Lajme-Treg 26/02/2015

Shqipëria nënshkroi një marrëveshje me Max Streicher, firmën gjermane të menaxhimit të projekteve, për të ndërtuar një linjë energjie me Italinë në vlerë rreth 200 milionë Euro,  raporton agjencia Reuters.

Marrëveshja u nënshkrua në Mynih të Gjermanisë. Ajo parashikon që Max Streicher të veprojë si lider i një grupi që do kryejë studimin e fizibilitetit, do sigurojë financimin dhe do të sjellë në bord të tjerë investitorë. Ministria e Energjisë publikoi të dhëna se projekti do të krijojë mundësi të mëdha për investime të reja në sektorin e energjisë në Shqipëri, veçanërisht në energjinë e rinovueshme. Marrëveshja me Max Streicher vjen pasi Gjermania ka financuar 50% si kredi dhe 50% si grant ndërtimin e linjës së transmetimit të energjisë 400 kV mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Nuk ka tag

505 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • SHBA kërkon urgjentisht shoferë për kamionë

  by në 10/10/2015 - 0 Komente

  Deri në fund të ketij viti do të krijohet një mungesë prej 50.000 shoferë kamioni në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit nga Shoqatave Amerikane e Kamionëve (ATA). Bizneseve amerikane ju duhen shoferët e kamionëve për të transportuar mallrat për dërgesat e përditshme dhe çdo gjë të domosdoshme, nga ushqimi në supermarkete deri tek dërgesat e […]

 • Shfaqi ofertat përsëri në faqen e parë!

  by në 11/02/2017 - 2 Komente

  Ofertat e publikuara mund t’i shfaqësh përsëri në faqen e parë, çdo 24 orë, pa pritur aprovim dhe falas. Ky është një veprim fare i thjeshtë: mjafton të klikoni vetëm një buton që gjendet në fund të njoftimit, ose një ikonë tek paneli “Menaxhoni njoftimet” dhe automatikisht oferta ngjitet në krye të faqes së parë. Shih shembujt […]

total