Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Ku përfundojnë makinat e reja që nuk shiten!?

Info-Treg 06/08/2016

Vitet e fundit, një nga temat e trajtuara shpesh ka qenë rimëkëmbja ekonomike.

Por është mbajtur e fshehtë mungesa e kërkesës dhe rrjedhimisht edhe shitjet tek konsumatorët, sidomos nga prodhuesit e automobilave, të njohura si “mallra kanali”.

shitje makina 1

Fotoja e mësipërme është vetëm një nga disa mijëra e mijëra makina të pashitura në Sheerness, Mbretëria e Bashkuar. Ju lutem shiheni në hartë (Koordinata në Google maps: 51.431432, 0.741747).

Ka me qindra vende si ky sot në botë që mbahen për grumbullim…

Miliona makina të reja të pashitura kanë zaptuar parqet e makinave në të gjithë botën. Atje, ato qëndrojnë, duke u amortizuar pa u mirëmbajtur.

Më poshtë është një foto e një parku masiv makinash në Swindon, Britania e Madhe, me mijëra makina të pashitura. Prodhuesit e makinave duhet të blejnë tokë gjithnjë e më shumë vetëm për të parkuar makinat e tyre pasi ata gjithmonë zgjerojnë linjat e prodhimit.

swindon makina

Ka dëshmi se recesioni i ekonomisë botërore është ende i ashpër. Në gjithë botën ka rezerva të mëdha të makinave të pashitura dhe ato janë duke u shtuar çdo ditë.

Imazhet në këto foto janë vetëm një pjesë shumë e vogël e atyre që ka në të gjithë botën.

Më poshtë është paraqiten vetëm disa nga 57,000 makina (dhe në rritje ) që presin blerës në Portin e Baltimore, Maryland, SHBA. (Koordinata në Google maps: 39.248635, -76.526011)

shitje amerika

Industria e makinave kurrë nuk do të pranojë të shesë këto makina nën çmimet e tyre. Ata duan çdo dollar. Megjithatë, askush nuk do të blejë ndonjë makinë të shtrenjtë me çmim më të lirë dhe më pas të përfundojë si të pashiturat. Mjaft i kemi bela.

Më poshtë paraqitet një imazh nga pista e testit Nissan në Sunderland Mbretërinë e Bashkuar. Pista nuk përdoret, për arsye se ka shumë makina të pashitura që janë parkuar aty. (Koordinata në Google maps: 54.912246, -1.492695)

shitje nissan

Industria e makinave nuk mund të ndalë prodhimin e makinave të reja, sepse do të duhet të mbyllë fabrikat dhe të lërë të papunë dhjetëra mijëra punëtorë. Kjo do të thellonte më tej recesionin. Gjithashtu efekti domino do të ishte katastrofik në linjat e prodhimit të çelikut.

Më poshtë paraqitet një zonë e vogël e një parku gjigand në Spanjë, me dhjetëra mijëra makina. Gjithashtu janë grumbulluar edhe në portin e Valencias në Spanjë. (Koordinata në Google maps: 39.437083, -0.303827)

shitje spanje

Më poshtë është një imazh i mijëra makinave të parkuara në një pistë pranë Shën Petersburgut, Rusi. (Koordinata në Google maps:59.980098, 30.585738)

cars94

Një tjetër foro me mijëra makina të pa shitura në një pistë në Heyford, Bicester, Oxfordshire. (Koordinata në Google maps:51.935031, -1.243808).

Prodhimi i më shumë makinave se sa mund të shiten është kundër çdo logjike, logjistikës dhe ekonomisë, por kjo vazhdon ditë pas dite.

A mund të themi se këto makina janë lënë të kalben! Ndoshta, pasi këto makina me siguri do të kalben në qoftë se nuk blihen dhe dikush të kujdeset për to. Llamarina, motorri, gomat, bateritë… gjithçka dëmtohet. Sa më gjatë që rrinë aq më shumë dëmtohen. Cila është përgjigja? Ato duhen shitur, ose të mos e dimë që kjo po ndodh.

Por blerësit e një makine të re duan modelin e fundit, kështu që mundësia për t’u shitur sa vjen e zvogëlohet.

shitje makina 3

Përfundimisht makinat që kanë më shumë se 2 vjet pa u shitur nuk do të kenë asnjë alternativë, por të riciklohen, ose të çmontohen dhe pjesët e tyre riciklohen.

Disa prodhues synojnë tregun e Kinës, si General Motors dhe Cadillac. Ata po i dërgojnë në kontejnerë dhe i shkarkojnë në port. Megjithatë, edhe parqet kineze tani janë mbushur me makina të reja amerikane. Shumë pak në Kinë mund të përballojnë çmimet e tyre, kështu që do të qëndrojnë aty deri sa të përmirësohet ekonomia…

  

4598 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/09/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Promovo biznesin në blogun e 100oferta.com

  by në 15/09/2017 - 0 Komente

  Kërkon të përhapësh idetë e tua? Dëshiron të promovosh një sipërmarrje? Ke një reagim për funksionimin e tregut? Shkruaj në blogun e 100oferta.com dhe do kesh mundësinë që shkrimi të lexohet nga mijëra vizitorë në ditë, të përhapet brenda pak minutash në rrjetet kryesore sociale: Facebook, Linkedln, Twitter, Google+ etj., në të cilat 100oferta.com ka […]

 • Si të blesh makina në ankand

  by në 14/10/2017 - 0 Komente

  Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta. Duhet të regjistroheni […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

 • Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

  by në 31/08/2017 - 0 Komente

  Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, […]

total