Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Korçë, do të punësohen banorët e zonave ku kalon gazsjellësi

Lajme-Treg 25/02/2015

Fillimi i punës për ndërtimin e gazsjellësit TAP, projekti që prek zonën jugore të Shqipërisë dhe që pritet të ketë një impakt të rëndësishëm në ekonominë shqiptare, ka mbledhur në një takim kryebashkiakun e Korçës, Sotiraq Filo dhe Drejtorin e Departamentit të ASM, Anton Mifsud Bonnici, Country Managers, të Shqipërisë, Greqisë dhe Italisë.

Gjatë takimit, palët diskutuan mbi udhën që do ndiqet për realizimin e këtij projekti, ku Korça do të jetë rajoni i parë që do të preket në vendin tonë. TAP do nisë udhëtimin nga konsorciumi i Azerbajxhanit për të kaluar në Turqi, Greqi, Shqipëri dhe më tej përmes detit Adriatik, në Itali.

Realizimi i këtij projekti do të nisë në fillim të vitit 2016, teksa aktualisht po vijojnë konsultat me drejtues vendorë për pikat ku do kalojë tubacioni, si dhe për shpronësimet që do ketë në zona të caktuara.

Ky projekt do të kalojë në territorin e komunave Bulgarec, Mollaj dhe Vithkuq, që do të jenë pjesë e Bashkisë së Korçës. Gjatë takimit u vlerësuan mundësitë e punësimit të banorëve të këtyre zonave gjatë realizimit të projektit dhe për këtë, Bashkia e Korçës mori gatishmërinë për plotësimin e kësaj kërkese.

Ky projekt do të sjellë përfitime afatgjata për rajonin, për banorët e qytetit të Korçës dhe të gjithë Shqipërisë.

Nuk ka tag

466 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Shfaqi ofertat përsëri në faqen e parë!

  by në 11/02/2017 - 2 Komente

  Ofertat e publikuara mund t’i shfaqësh përsëri në faqen e parë, çdo 24 orë, pa pritur aprovim dhe falas. Ky është një veprim fare i thjeshtë: mjafton të klikoni vetëm një buton që gjendet në fund të njoftimit, ose një ikonë tek paneli “Menaxhoni njoftimet” dhe automatikisht oferta ngjitet në krye të faqes së parë. Shih shembujt […]

 • SHBA kërkon urgjentisht shoferë për kamionë

  by në 10/10/2015 - 0 Komente

  Deri në fund të ketij viti do të krijohet një mungesë prej 50.000 shoferë kamioni në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit nga Shoqatave Amerikane e Kamionëve (ATA). Bizneseve amerikane ju duhen shoferët e kamionëve për të transportuar mallrat për dërgesat e përditshme dhe çdo gjë të domosdoshme, nga ushqimi në supermarkete deri tek dërgesat e […]

total