Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Kandidati për Guvernator i Bankës së Shqipërisë, Genti Sejko, paraqet prioritetet

Lajme-Treg 30/01/2015

Rikuperimi i imazhit të dëmtuar të Bankës së Shqipërisë është një ndër prioritetet që ka paraqitur sot në komisionin e ekonomisë, kandidati për Guvernator i kësaj banke, Genti Sejko. Ai zhvilloi një seancë dëgjimore në komisionin kuvendor të Ekonomisë, ku theksoi se ka si objektiv përqëndrimin tek trasparenca, politika monetare, dhe menaxhimin e këtij institucioni. Sejko ka paraqitur një sërë objektivash të tjera  ku do të përqëndrohet në drejtimin e Bankës së Shqipërisë, nëse i besohet kjo detyrë.

“Me transpearencën, kuptohet si objektiv kryesor rikuperimin e besimit ndaj këtij institucioni. Ngjarja e ndodhur ka dëmtuar imazhin e këtij institucioni, ndaj përmirësimi i imazhit është objektiv kryesor. Është i rëndësishëm zbatimi i ligjit dhe standardeve përmes transaparencës. Gjykoj që duhet bërë publike mbledhja e Këshillit Mbikqyrës, si dhe analizat dhe diskutimet. Mbrojtja e interesave të konsumatorëve një tjetër prioritet i imi. Jam i vendosur që të arrij,  që BSh të luajë një rol të rëndësishëm në reduktimin financiar. Me politikën monetare, do të jetë sensibiliteti dhe arritja e objektivave nëpërmjet uljes së normës së interesit. Është po ashtu e rëndësishme rritja e rolit të Bankës Qëndrore në instrumentet financiare. Objektiv tjetër rritja e transparencës së vendimarrjues së politikës monetare. Nxitja e kreditimit do të jetë një tjetër objektiv që do të vijojmë bashkëpunimin me të gjithë aktorët e tjerë. Gjithashtu është e rëndësishsme që të forcohet struktura e kontrollit te brendëshëm”, tha Sejko.

Nuk ka tag

446 herë e lexuar, 2 herë sot

  

Të sponsorizuara

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/09/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Promovo biznesin në blogun e 100oferta.com

  by në 15/09/2017 - 0 Komente

  Kërkon të përhapësh idetë e tua? Dëshiron të promovosh një sipërmarrje? Ke një reagim për funksionimin e tregut? Shkruaj në blogun e 100oferta.com dhe do kesh mundësinë që shkrimi të lexohet nga mijëra vizitorë në ditë, të përhapet brenda pak minutash në rrjetet kryesore sociale: Facebook, Linkedln, Twitter, Google+ etj., në të cilat 100oferta.com ka […]

 • Si të blesh makina në ankand

  by në 14/10/2017 - 0 Komente

  Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta. Duhet të regjistroheni […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

 • Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

  by në 31/08/2017 - 0 Komente

  Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, […]

total