Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Ka ardhur koha të shesësh në internet? Si?

Këshilla të dobishme 15/12/2013

Me rritjen e popullaritetit të blerjeve online, ka shumë biznese që përpiqen për të plotësuar nevojat e blerësit nëpërmjet shitjeve në internet. Tashmë është më e lehtë se kurrë për të filluar biznesin tuaj në internet dhe për të filluar shitjen e produkteve tuaja. Ja një udhëzues i thjeshtë, që ju tregon hap pas hapi si të filloni të shisni online:

1 – Vendosni çfarë do të shisni

Nëse nuk e dini se çfarë do të shisni, nuk mund të vazhdoni me ndonjë nga hapat e mëposhtme në këtë proces.

Ju mund të shisni prodhimet tuaja. Shumë biznese online fillojnë për shkak se pronarët kanë një produkt, që ata duan të shesin. Këto produkte mund të përfshijnë linjat e veshjeve, bizhuteri, shërbime, apo objekte të tjera që keni krijuar. Nëse zgjedh këtë rrugë, duhet ta dini se sfida e kërkesave tuaja përballë konsumatorëve mund të jetë e vështirë.

Nga ana tjetër, ju gjithashtu mund të shisni produktin e dikujt tjetër nëpërmjet web-faqes tuaj. Në qoftë se ju vendosni të bëheni shitësi i produkteve në këtë mënyrë, do të duhet të gjeni një burim të besueshëm apo shitës, që ka kapacitet të mjaftueshëm për të përmbushur nevojat tuaja dhe që ofron një cilësi të produktit që do të rrisë biznesin tuaj, jo ta pengojë atë.

Pasi të gjeni një produkt që dëshironi të shisni, do të duhet të kontaktoni shitësin dhe të negocioni për një çmim. Sigurohuni që shitësi di diçka për atë që dëshironi të fitoni nga partneriteti. Pasi ju dhe shitësi të bëni marrëveshje reciprokisht të dobishme, nënshkruani një kontratë.

 

2 – Zhvillimi i një plani

Pasi të keni vendosur produktet për shitje, është koha për të zhvilluar planin tuaj të biznesit. Vendosni se si do ta quani kompaninë tuaj dhe se si do ta bëni këtë të ditur për  konsumatorët. Krijoni një plan të detajuar financiar dhe marketingu. Studjoni çdo aspekt fillestar, që të jeni i përgatitur për të filluar udhëtimin tuaj si një sipërmarrës. Kjo do të jetë gjithashtu një pozitë më e mirë për të bindur një bankë ose huadhënës privat që të investojë në biznesin tuaj, duke ju dhënë fondet e nevojshme për të filluar shitjen online.

Ndërkohë që jeni duke krijuar planin tuaj të biznesit, merrni në konsideratë çështje të veçanta që lidhen me shitjen e produkteve tuaja. Për shembull, shitja e alkoolit dhe duhanit kërkon liçenca dhe leje të veçanta. Ose, në qoftë se vendosni të shisni mobilje, libra, lule etj, mbase do t’ju duhet një magazinë për to. Sa më shumë produkte, aq më shumë hapësirë do t’ju duhet. Kjo mund të shtojë shpenzimet mujore, kështu që konsiderojeni buxhetin tuaj. Para se të vendosni pikërisht çfarë do të shisni në internet, zgjidhni problemet e logjistikës, që vijnë së bashku me këtë produkt të veçantë. Ndoshta mund të flisni me pronarët e biznesit që shesin produkte të ngjashme, për të parë nëse ata mund të ofrojnë ndonjë lehtësi para se të angazhoheni për shitjen e një produkti online.

 

3 – Regjistroni biznesin tuaj

Pa marrë parasysh se çfarë lloji produkti planifikoni për të shitur, është me rëndësi që ju të regjistroni biznesin tuaj. Jo vetëm që kjo do të ofrojë mbrojtje ligjore dhe do ta bëjë më të lehtë për ju një kredi biznesi, por mund të shërbejë për financim dhe grante alternative.

Për të regjistruar kompaninë tuaj në nivel lokal, kontaktoni QKR.

Mendoni ta trajtoni këtë biznes si markë tregtare. Një markë tregtare është një përcaktim, që mbron të drejtat tuaja ligjore në pronën tuaj unike dhe i jep klientëve tuaj sigurinë se produkti që ata janë duke blerë është i vërtetë.

 

4 – Krijimi i një website

Tani që produkti juaj është gati për tregun, duhet të vendosni vendin përmes të cilit do të shisni produktet tuaja. Një mënyrë është të shisni prodhimet tuaja në një faqe ekzistuese si ebay, por në Shqipëri ato pothuajse nuk operojnë dhe ju duhet të paguani për të postuar prodhimet tuaja.

Mënyra më e mirë për të shitur produktet tuaja është për të krijuar faqen tuaj. Nëse ju vendosni kështu, do t’ju duhet të merrni disa njohuri në internet, ose të punësoni një kompani për të krijuar faqen.

Nëse keni pak dëshirë për teknologjinë dhe internetin, ndërtojeni vetë një faqe interneti, duke përdorur si bazë template të gatshme, që gjenden me lehtësi me një pagesë minimale rreth 50 USD për sistemet e menaxhimit të përmbajtjes (CMSs) si WordPress dhe Joomla.

Nëse kërkoni asistencë paraprake për ndërtimin e një website për shitje online, mos nguroni të na shkruani tek info@100oferta.com, sepse 100oferta.com do të jetë partneri juaj, duke ju reklamuar FALAS që në fillim sipërmarrjen tuaj.

 

5 – Linja juaj e marketingut

Pasi të keni biznesin tuaj, produktet gati për shitje dhe faqen tuaj te internetit, është koha për tregun e biznesit tuaj. Shumica e produkteve nuk shiten vetë. Pronarët e bizneseve duhet të punojnë shumë për të shfaqur produktet e tyere në sytë e publikut.

Një mënyrë e shkëlqyer për të tërhequr konsumatorë të rinj është që të përdorni mediat sociale si një mjet marketingu. Ka shumë media sociale, përmes të cilave mund të fusni në treg kompaninë tuaj, duke përfshirë Facebook, Twitter, Google + dhe LinkedIn. Krijoni mesazhe informative për kompaninë nëpërmjet blogjeve në mënyrë që të shfaqni biznesin tuaj në një audiencë sa më të gjerë dhe për të rritur shitjet tuaja në mënyrë eksponenciale.

 

6 – Ndërtoni procesin e logjistikës

Si një shitës i vogël, ju ndoshta nuk do të keni volumin për të negociuar me kompanitë e shpërndarjes postare.

Për ta bërë procesin edhe më të lehtë, ndërtoni një departament shpërndarje efikas, me mjete motorike të thjeshta dhe të shpejta, me kosto të ulët. Kjo do t‘ju bëjë më efikas nëse punësoni edhe një skuadër efiçente me të rinj që janë të motivuar, i njohin adresat mirë dhe komunikojnë qartë me konsumatorin.

Nëse kjo realizohet mirë, do të inkurajojë klientët tuaj të blejnë nga ju përsëri dhe përsëri në të ardhmen, duke finalizuar suksesin e biznesit tuaj.

 

  

3142 herë e lexuar, 3 herë sot

  

 • Si të përgatiteni për një intervistë pune?

  by në 08/01/2018 - 0 Komente

  Disa rregulla të thjeshta për të qenë kandidati kryesor për vendin e punës Të gjithëve na ka rastisur të jemi prezentë në një intervistë për një vend pune. Emocionet padiskutim janë të mëdha, e ndoshta çdo rregull i mësuar më parë, në ato momente harrohet. Megjithatë e rëndësishme është siguria dhe besimi në aftësitë tona, […]

 • 50 ide biznesi për të rinjtë e vendeve në zhvillim

  by në 11/01/2018 - 0 Komente

  Kontabiliteti. Nëse keni një diplomë kontabiliteti mund të filloni një shërbim si kontabilist i pavarur për bizneset e tjera të vogla që nuk mund të përballojnë një person me kohë të plotë.   Marketing affiliate. Nëse jeni një person bindës, mund të merrni një komision nga një kompani për shitjen e prodhimeve të tyre drejt […]

 • 15 pyetjet më të zakonshme në një intervistë pune

  by në 10/01/2018 - 0 Komente

  Nuk ka rëndësi nëse është hera e parë, apo e 100-të që intervistoheni për një vend pune. Gjithmonë është e rëndësishme që të jeni të përgatitur, që nga kontakti juaj fillestar me menaxherin e punësimit dhe në vijim. Sigurohuni që keni njohuri të mjaftueshme për kompaninë kohët e fundit, nëse është cituar në lajme, ka […]

 • Parimet themelore të dizajnit për dekorimin e shtëpisë

  by në 12/01/2018 - 0 Komente

  Disa njerëz kanë talent të lindur për dekorimin ose dizajnin. Të tjerët i mësojnë aftësitë dhe janë në gjendje t’i zbatojnë me sukses. Ka edhe të tjerë, që nuk janë shumë të aftë për dizajn, por disa teknika bazë mund t’i ndihmojnë shumë. Këto rregulla dhe parime për rregullimin janë mjaft të thjeshta dhe shumica […]

 • Sjellja e blerësit dhe strategjia e marketingut

  by në 09/01/2018 - 0 Komente

  Sjellja e blerësit është qasja sistematike e konsumatorëve kur hyjnë në procesin e blerjes dhe arrijnë të marrin vendime. Procesi i vendimmarrjes hap pas hapi, së bashku me mënyrat e zakonshme të vendimmarrjes, janë të dobishme për zhvillimin e strategjive të marketingut.   Njohja është e nevojshme Hapi i parë në procesin e blerjes së […]

total