Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Historia e Mercedes-Benz

Bota e makinave 25/10/2017

Prodhuesi gjerman i makinerive luksoze Mercedes-Benz ka qenë i pranishëm në rrugë me makinat e tij për më shumë se një shekull, duke kaluar në mënyrë elegante dy sfidat e ashpra të historisë së automobilave. Përgjegjës për gjenezën moderne të motorit me djegie të brendshme, ‘etërit’ e markës Mercedes-Benz praktikisht shpikën automobilin.

Shumë vite më parë, dy burra me emrat e Karl Benz dhe Gottlieb Daimler kishin vendosur t’i jepnin fund transportit me kuaj. Në vitin 1886 motori modern i tyre, ishte rezultat i punës së ekipit, i kërkimit dhe zhvillimit të pavarur dhe në sinkron. Edhe pse të dy jetonin në Gjermaninë Jugore, ata nuk u takuan kurrë nëse duhet të besojmë faktet historike.

Pavarësisht nga pjesa e barabartë e kontributit të dy inxhinierëve në zhvillimin e motorit të benzinës, ishte Gottlieb Daimler, i cili tërhoqi më shumë vëmendje që përfundimisht do të çonte në famë botërore. Pas rezultateve të suksesshme të Daimler në gara, një biznesmen i pasur austriak me emrin Emil Jellinek u interesua për makinat e ndërtuara në Unterturkheim. Daimler dhe shefi i inxhinierëve të tij, Wilhelm Maybach e kishin kënaqur Jellinekun në atë masë, sa që ai u ofrua me një propozim biznesi: prodhimin e një numri të madh makinash në këmbim të ndryshimit të emrit nga Daimler në Mercedes – emrin i vajzës së Jellinek, e cila kërkonte gjithashtu të drejtën për të ndryshuar dizenjot e makinave, si dhe të drejtën për të rishitur makinat në disa vende evropiane, duke përfshirë Austrinë, Francën dhe Belgjikën.

Para shpërthimit të Luftës së Parë Botërore, Gotllieb Daimler kishte fituar reputacion për automjetet e tij që ishte më i madh se ai i Benzit. Megjithatë, ky i fundit do të vazhdonte përpjekjet, duke arritur të qëndronte shumë pranë Daimlerit. Në vitin 1908, të dy prodhuesit ndanë podiumin me fitore në garën e famshme Grand Prix, Francë.

 

Pas konvertimit të fabrikave të tyre për kërkesat e Ushtrisë gjatë Luftës së Parë Botërore, të dy rivalët e tkurrën aktivitetin nga një sërë rrethanash, të diktuara nga një gjendje ekonomike e pasigurt dhe pamundësia e vetë-mbështetjes. Kështu, Motorshaftungshaft i Daimler-it u bashkua me Benz & Cie në vitin 1926, duke krijuar kompaninë më të madhe Daimler-Benz AG.

Që atëherë, veturat Mercedes-Benz kanë qenë disa nga makinat më të mira në botë, duke qëndruar si simbole të cilësisë së përsosur dhe inxhinierisë së saktë. Në fakt, këta burra që qëndrojnë paa markës, janë përgjegjës për zhvillimin e përmirësimeve të panumërta që mbulojnë çdo pëllëmbë të anatomisë së një makine.

Megjithëse është kritikuar gjerësisht për dyshimin e punësimit të detyruar dhe shkeljen e të drejtave të njeriut gjatë Luftës së Dytë Botërore, Mercedes-Benz ka qenë i suksesshëm në ndërtimin e një perandorie automobilistike, mbështetur fuqimisht nga disa klientë të pasur,  mogulët e medias dhe familjet shumë të pasura.

Mercedes – Benz janë bërë të njohur veçanërisht për limuzinat e tyre, shumica e të cilave mund të shihen në shumicën e filmave që kur vëllezërit Lumiere u bënë të famshëm për shpikjen e tyre të vogël, të quajtur kinematografi. Sikur cilësia e shkëlqyer e produktit dhe fama botërore të mos ishin të mjaftueshme, ekipi i Mercedes-Benz ka krijuar edhe shumë inovacione, shumë prej të cilave synojnë motorin e thjeshtë me katër cilindra.

28 vjet pasi Otto zbuloi prototipin e tij të një motori me katër cilindra, Wilhelm Maybach përsosi idenë e tij dhe ndërtoi një motor për Daimler për t’u përdorur vetëm në anije. Zhvillimi i motorit që përfundimisht do të nxisë automjetet e tokës, ujit dhe ajrit që përmbushin ëndrrën e Daimlerit, u deshën rreth 8 vjet para se të vendoseshin në modelin Daimler Phoenix, automjeti i parë në botë që do të pajiset me një motor të tillë.

Ndërkohë, Karl Benz ishte i zënë duke punuar në një motor katër-cilindrik horizontalisht të kundërt me pistona, si një përmirësim i modelit të tij në 1897. Disa nga përparësitë e dizajnit horizontal në lidhje me homologun e tij në linjë ishin dhoma dhe dinamika të lidhura. Vendosja horizontale dhe punimi i pistoneve nënkuptonte shumë pak vibrime, një qendër të ulët të gravitetit, si dhe më shumë hapësirë ​​për montimin e pajisjeve të tjera si turbo ose kompresorë.

Fillimi i viteve 1900 solli një seri të dytë të inovacioneve inxhinierike me zhvillimin e Maybach-it në motorin për Daimler që fitoi emrin e saj në sajë të valvulave të kontrollit të dyfishtë; Daimler gjithashtu doli me Simpleksin në vitin 1902, një makinë garash e mundësuar nga një motor me katër cilindra në linjë, që paraqiste valvulat e marrjes së ajrit dhe valvulat e shkarkimit me shufra. Për të siguruar temperaturat e ulëta të punës, dizajni Simplex gjithashtu mburret me cilindrat me dy mure për të akomoduar një rrjedhje të njëjtë të ujit ftohës sa më afër burimit të nxehtësisë.

Origjina e automjeteve hibride nuk është aq e fundit sa mund të mendohet. Në fakt, ato mund të gjenden që në vitin 1900, kur u lançua seria Mercedes Mixte. Këto makina përdorën motorë 45 ose 70 hp për të gjeneruar gjeneratorë elektrikë. Një pajisje e veçantë, ose ‘shpërndarës’, u përdor më pas për të kthyer energjinë e fituar elektrike në fuqi. Ndërtuar nga DMG (Daimler Mottorengesellshaft), automjetet ishin mjaft të njëhura në atë kohë duke fituar gara të tilla si Exelberg.

Mercedes-Benz është gjithashtu rekordmen për thyerjen e shpejtësisë, ndër të cilat ajo prej 200 km / h është ndoshta më e suksesshmja. Ideja e një automjeti që mund të arrijë një shpejtësi kaq të madhe që në fillim të vitit 1909 duket e pamundur, por modeli Lightning  i Benzit ishte prova. Një performancë e tillë mund të arrihej vetëm nga rritja e zhvendosjes së makinës në atë kohë dhe Lightning ishte një përbindësh i mundësuar nga një motor 21.5 litra.

Pas disa përmirësimeve të tjera, si futja e motorëve të dyfishtë me ndezje me 3 valë dhe motorët me katër valë, DMG do të vendoste këmbë në epokën e turbocharger. Përfshirja e hershme e kompanisë në ndërtimin e aeroplanëve në vitin 1921, kur një motor i bazuar në aeroplanët e Luftës së Parë Botërore u zhvillua nga Paul Daimler.

Sa i përket kamionëve të naftës, Benz e bëri i pari. Motori diesel OB 2 u zbulua në 1923 dhe 1924 pa lançimin e kamionit të parë me naftë në botë. Menjëherë pas Daimler dhe Benz u bashkua në një avantazh fitimprurës të shpikjeve të shkëlqyera. Modeli 260 D në vitin 1936 do të bëhej makina e e parë në botë me naftë për pasagjerë. Siç pritej, disa përmirësime e pasuan 260 D, sidoqoftë, kërkesa e prodhuesve gjermanë për motorët me naftë shpejt do të pengoheshin nga shpërthimi i Luftës së Dytë Botërore.

Pas një pushimi të detyruar Mercedes-Benz rifilloi aktivitetin e tij duke lëshuar modelin 170 V në 1946. Bazuar në motorin 260 D, 4 cilindra në pararojë të lançimit të modelit 170 D në 1949, një makinë që rihapi interesin e klientëve për markën, duke siguruar rikthimin e kompanisë.

Gjatë viteve 50, Mercedes – Benz prodhoi disa prej makinave më të mira, të tilla si 190 dhe 300 SL. i pari ishte një kompakt që mori vlerësim pas vendosjes së një rekordi botëror në vitin 1959. Ky i fundit nuk është tjetër veçse modeli i famshëm me krahë që duket se po bën një rikthim përmes modelit SLC që ende duhet të zbulohet. Përveç pamjes së saj mahnitëse, 300 SL ishte makina e parë që kishte të instaluar teknologjinë e hershme e injektimit të karburantit.

Deri në kohën e viteve 80, bota ishte rritur tashmë dhe bashkë me të edhe pasojat e emetimeve të CO2 dhe ndotjes së përgjithshme të makinave. Mercedes-Benz ishte midis të parëve në përputhje me rregulloret që futi konvertuesit katalitikë me tre koka të mbyllur, në 1985. Me këtë dhe disa ndryshime të filtrit të naftës, si aksesi i lehtë nga lart, automjetet Mercedes-Benz shkuan më tej dhe bëhen edhe më të avancuara.

Deri në fillim të viteve 1990, makinat e tyre me naftë ishin krejtësisht në sistemet e futjes / shkarkimit të katër valvulave dhe karburatorët u ndërruan në favor të sistemeve të injektimit të karburantit. Disa vjet më vonë, Mercedes – Benz filloi zhvillimin e kompresorëve, të cilat i prezantoi me kompresorin C 230.

Pas shënimit të një epoke të re në teknologjinë mekanike, Mercedes vazhdoi të kalonte kufijtë e rinj përmes lëshimit të koncepteve të reja inxhinierike dhe dizenjimeve të veçanta. Sistemi BlueTec i zbuluar në vitin 2005 u zhvillua vetëm me një qëllim: uljen e emisioneve të CO2, arritjet e bëra nëpërmjet përdorimit të SCR (Reduktimi selektiv katalitik). Dy ngjarje të tjera të rëndësishme ndodhën në të njëjtin vit me daljen e motorrit A 200 Turbo për A-Klasse dhe konceptin organik Bionic.

Mercedes – Benz ishte i pari që i përshtati sistemet ABS dhe ESP në makinat e veta dhe ka kaluar në linjë prodhimi motorin DiesOtto i cili u shfaq në 2004 Frankurt Moto Show. DiesOtto ka dhoma të ndryshueshme të djegies duke ofruar avantazhet e dy motorëve: me benzinë ​​dhe naftë. CAi i saj (Kontrolli i Ndezjes Automatik) lejon ndezjet e shkëndijave të ndalojnë shkarkimin në temperatura më të larta kur karburantet, benzina në këtë rast, mund të ndizen.

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 50 ide biznesi për të rinjtë e vendeve në zhvillim

  by në 11/01/2018 - 0 Komente

  Kontabiliteti. Nëse keni një diplomë kontabiliteti mund të filloni një shërbim si kontabilist i pavarur për bizneset e tjera të vogla që nuk mund të përballojnë një person me kohë të plotë.   Marketing affiliate. Nëse jeni një person bindës, mund të merrni një komision nga një kompani për shitjen e prodhimeve të tyre drejt […]

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Si të blesh një makinë në Gjermani

  by në 09/02/2017 - 0 Komente

  Blerja e një makinë të re ose të përdorur në Gjermani mund të jetë një sfidë, megjithatë ka shumë informacione që mund t’ju  ndihmojnë. Blerja e makinës në Gjermani mund të jetë e suksesshme sepse ka një numër shumë të madh makinash në shitje. Makinat e perdorura mund të gjenden me një çmim të mirë […]

20 shitjet e fundit

total