Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Greqia drejt katastrofës

Lajme-Treg 05/02/2015

Bursa greke u mbyll me një pikiadë gjatë minutave të fundit sot, pas hapjes së bursave të SHBA.

Euro është gjithashtu duke rënë me 1,3% kundrejt dollarit amerikan. Kjo vjen pas lajmit të keq nga Banka Qendrore Evropiane (BQE) për borxhin e Greqisë. BQE njoftoi se hoqi dorë mbi kërkesat minimale të klasifikimit të kreditit për instrumente të tregtueshme të emetuara ose të garantuara nga Greqia.

“Me fjalë të tjera, Banka Qendrore Evropiane nuk e sheh Greqinë të veprojë në përputhje me rregullat ekzistuese të paketës së shpëtimit,” shpjegoi Lorcan Roche Kelly i Bloomberg.

Ky duket të jetë një lajm i keq duke gjykuar nga reagimi në tregjet e monedhës dhe të kapitalit, edhe pse investitorët dhe tregtarët janë duke shpresuar për më mirë. Si rrjedhojë, Greqia mund të mbetet pa asnjë Euro pas një muaji.

Kreditorët e Greqisë kundërshtuan kërkesën e saj për një ristrukturim të borxhit, dhe kjo mund të rezultojë në harxhimin e rezervave monetare muajin e ardhshëm.

Nëse paguhet kufiri 15.000.000.000 € për huamarrjen afatshkurtër të vendosur nga trojka e kreditorëve, qeveria mund të mbetet me arkën bosh më 25 shkurt.

Kryeministri Tsipras do të jetë në gjendje të mbijetojë vetëm për disa javë nga alokimi i fondeve të sigurimeve, deri në fund të marsit ai mund të përballet me zgjedhje ekzistenciale: pranimi i një litari shpëtimi me kushte që ai i ka refuzuar vazhdimisht.

  

497 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • SHBA kërkon urgjentisht shoferë për kamionë

  by në 10/10/2015 - 0 Komente

  Deri në fund të ketij viti do të krijohet një mungesë prej 50.000 shoferë kamioni në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit nga Shoqatave Amerikane e Kamionëve (ATA). Bizneseve amerikane ju duhen shoferët e kamionëve për të transportuar mallrat për dërgesat e përditshme dhe çdo gjë të domosdoshme, nga ushqimi në supermarkete deri tek dërgesat e […]

 • Shfaqi ofertat përsëri në faqen e parë!

  by në 11/02/2017 - 2 Komente

  Ofertat e publikuara mund t’i shfaqësh përsëri në faqen e parë, çdo 24 orë, pa pritur aprovim dhe falas. Ky është një veprim fare i thjeshtë: mjafton të klikoni vetëm një buton që gjendet në fund të njoftimit, ose një ikonë tek paneli “Menaxhoni njoftimet” dhe automatikisht oferta ngjitet në krye të faqes së parë. Shih shembujt […]

total