Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Evropa shënon rritje në transaksionet e pronave

Info-Treg 13/02/2015

Sipas Real Capital Analytics, Evropa realizoi 241 miliardë Euro transaksione të pronave komerciale për vitin 2014, një rritje prej 13% nga 2013 dhe më e larta që prej vitit 2007. Numri i transaksioneve ishte më shumë se dyfish në Spanjë dhe shifra të mëdha u raportuan gjithashtu në Zvicër dhe Hollandë.

Ky reagim i Evropës e çoi 9% rritjen në transaksionet globale, edhe pse larg rritjes prej 15% në tregjet amerikane. Zyrat dhe hotelet ishin sektorët më aktivë në mbarë botën.

CBRE Global tregon se zyrat në vendet më të mira në Madrid tani janë duke ndryshuar pronësi në shifrat 4,5%, krahasuar me rreth 8% të tregut. Vlerësimet e pronës në kryeqytetet e gjithë Evropës tani janë në nivelin e 2007.

Globalisht ka ende një lloj zhvillimi që zakonisht shkon drejt kulmit të vlerësimit të pronës. Marrëveshjet që përfshijnë trojet e ndërtimit ranë me 29% në nivel global vitin e kaluar, duke përfshirë një rënie 3% në Evropë. Shumë investitorë kanë nevojë për të ardhura dhe alternativa të qarta për pronën, pra bonot e korporatave, të cilat kanë patur një ecuri shumë të mirë. Investitorët kanë qenë të gatshëm madje për të pranuar të jepnin obligacione të emetuara nga Nestle, një komapni ushqimesh zvicerane, për të paguar kreditimin.

Deri në vitet 1970 prona ishte zgjedhja kryesore për investitorët afatgjatë siç janë edhe fondet e pensioneve, por ajo është zëvendësuar në dekadat e fundit nga obligacionet e qeverive.

525 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • SHBA kërkon urgjentisht shoferë për kamionë

  by në 10/10/2015 - 0 Komente

  Deri në fund të ketij viti do të krijohet një mungesë prej 50.000 shoferë kamioni në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit nga Shoqatave Amerikane e Kamionëve (ATA). Bizneseve amerikane ju duhen shoferët e kamionëve për të transportuar mallrat për dërgesat e përditshme dhe çdo gjë të domosdoshme, nga ushqimi në supermarkete deri tek dërgesat e […]

 • Shfaqi ofertat përsëri në faqen e parë!

  by në 11/02/2017 - 2 Komente

  Ofertat e publikuara mund t’i shfaqësh përsëri në faqen e parë, çdo 24 orë, pa pritur aprovim dhe falas. Ky është një veprim fare i thjeshtë: mjafton të klikoni vetëm një buton që gjendet në fund të njoftimit, ose një ikonë tek paneli “Menaxhoni njoftimet” dhe automatikisht oferta ngjitet në krye të faqes së parë. Shih shembujt […]

total