Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Euro, niveli më i ulët ndaj USD, prej 11 vitesh

Lajme-Treg 27/01/2015

Euro ka zbritur në nivelit më të ulët në 11-vjet kundrejt dollarit teksa Banka Qendrore Evropiane zgjeroi programin e saj të blerjes së obligacioneve duke përfshirë obligacione qeveritare, një politikë që tenton të zhvlerësojë monedhën.

Në tregjet ndërkombëtare ajo po shkëmbehet me më pak se 1.13 dollarë.
Zhvlerësimi erdhi ndërsa Presidenti i BQE Mario Draghi njoftoi planet për të blerë 60 miliard euro në muaj borxh publik dhe privat deri në shtator të 2016-es.
Për blerjen e letrave me vlerë pritet të shtypen 1 trilionë euro.
Zhvlerësimi, i cili po vjen në kushtet e një luftë të fortë çmimesh mes tregjeve botërore, e luftës për të shpëtuar financat publike, nuk do të lërë pa prekur një treg ajo zhvillon 70% të tregtisë me Europën, dhe ka pjesën më të madhe të investimeve private nga ky treg.
Nga të dhënat e kursit të këmbimit, efekti kryesor i vërejtur në tregun tonë është zhvlerësimi i lekut ndaj dollarit amerikan. Një dollar amerikan ka arritur të tregtohet mbi 120 lekë, ndërsa një euro po tregtohet në nivelin 140.16 lekë.
/ ABC News

473 herë e lexuar, 1 herë sot

  

Të sponsorizuara

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/09/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Promovo biznesin në blogun e 100oferta.com

  by në 15/09/2017 - 0 Komente

  Kërkon të përhapësh idetë e tua? Dëshiron të promovosh një sipërmarrje? Ke një reagim për funksionimin e tregut? Shkruaj në blogun e 100oferta.com dhe do kesh mundësinë që shkrimi të lexohet nga mijëra vizitorë në ditë, të përhapet brenda pak minutash në rrjetet kryesore sociale: Facebook, Linkedln, Twitter, Google+ etj., në të cilat 100oferta.com ka […]

 • Si të blesh makina në ankand

  by në 14/10/2017 - 0 Komente

  Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta. Duhet të regjistroheni […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

 • Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

  by në 31/08/2017 - 0 Komente

  Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, […]

total