Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Cilin telefon duhet të blesh?

Promovim 07/10/2017

Meqenëse çmimi i një telefoni (smartphone) ka arritur në shifra të konsiderueshme edhe pse ata kanë karakteristika shumë të mira këto ditë, është edhe më e vështirë të bësh zgjedhjen e duhur. Planifikoni ta mbani për vite të tëra, apo ta ndërroni kur të prodhohet seria e ardhshme? Sido që të mendoni duhet të siguroheni që po merrni telefonin e duhur.

Këta janë telefonat e preferuar për momentin të ndarë sipas klasit:

 1. Klasi i lartë (550 – 1100 $): Google Pixel, XL; iPhone 7, 7 Plus; Samsung Galaxy S7 / Edge
 2. Klasi i mesëm (350 – 550 $): OnePlus 3 / 3T
 3. Klasi i ulët (150 – 350 $): Motorola Moto G4

 

Kërkoni më tepër mundësi? Ja disa nga zgjedhjet më të mira sipas revistës të famshme CNET për telefonat më të mire:

 • Çfarë ju intereson më së shumti: madhësia e ekranit, cilësia e kamerës, jeta e baterisë? Kjo do t’ju ndihmojë të kufizoni zgjedhjen.
 • Mos zbrisni mesataren: Ju mund të merrni ende një telefon të madh që bën pothuajse çdo gjë që një telefon premium mund ta bëjë, për një çmim më të ulët.
 • Mundohuni ta shihni telefonin fillimisht në një dyqan: Ju mund ta doni ose urreni mënyrën se si dukeni dhe ndiheni personalisht.
 • Shikoni zbritje të mëdha gjatë pushimeve e festave. Gjeni periudhën tuaj të volitshme në rast se keni nevojë për një ndërrim të shpejtë.
 • A keni blerë tashmë shumë aplikacione iPhone dhe filma iTunes? Rrini me iPhone nëse doni t’i keni akoma ato. Po kështu, nëse keni investuar në ndonjë softuer të vetëm për Android, do të dëshironi të qëndroni në atë anë të gardhit.
 • Blini një mbrojtës të ekranit dhe aparatit: Mund ta mbroni telefonin nga dëmtimet e kushtueshme dhe do të rrisni vlerën për rishitjen e telefonit kur ta ndërroni.

 

Nëse do të blini një telefon Android

Android ka aplikacionin më të mirë të hartave dhe asistentin (tani Google Now ose Google Voice Search). Një përfitim tjetër nga Android: lidhet me të njëjtat shërbime të Google, që shumë njerëz tashmë e përdorin. Përditësimet e mëdha bëhen zakonisht në maj ose qershor dhe shpesh mbërrijnë së pari me telefonin zyrtar të Nexus ose Pixel të Google.

Shiko për Android 7.0 ose më të lartë. Ky OS aktual do t’ju sjellë më të fundit, duke përfshirë një funksion të kursyer të baterisë të quajtur Doze. Edhe Android 6.x nuk është shumë i vjetër. Disa prodhues të telefonave kërkojnë më shumë përmirësime të Android.

 

Nëse jeni duke blerë një iPhone

Përditësimet e iOS vijnë menjëherë në kohë për pothuajse çdo telefon. iPhone duket se zhvillojnë sistemin gjatë gjithë kohës dhe ata luajnë mirë me produktet e tjera të Apple, si Macs. Apple zakonisht njofton versionin më të fundit të iOS në qershor, dhe e lëshon atë në shtator.

Mbani në mend: IPhone të vjetër janë më të lirë, por rrezikojnë të humbasin nga karakteristikat më të reja të harduerit në telefonët e ardhshëm. Nëse mundeni, prixni për iPhone X – thashethemet janë për një supertelefon

 

Telefon me ekran të madh apo të vogël?

Nëse këmbëngulni në një telefon me një ekran të vogël (nën 4.5 inç), shihni iPhone SE, ose Sony Xperia X Compact. Përndryshe, shihni për 4.7 – 6 inç (ose edhe më të madh).

Për ekranet 4.7 inç dhe më të mëdha kërkoni një rezolucion minimal të ekranit prej 1080p. Një rezolucion 2,560×1,440 është edhe më i mirë, sidomos për ekranet 5.5 inç dhe më të mëdha.

Nëse planifikoni të përdorni kufje VR si Google Daydream, sa më i lartë rezolucioni, aq më mirë – kur telefoni është larg nga fytyra juaj, çështjet e numërimit të pikselit janë të rëndësishme.

 

Cilësia e kamerës

Mos harroni se megapixelët e lartë nuk janë gjithmonë të barabartë me cilësinë më të lartë. Një aparat 12 megapikselësh mund të marrë fotografi më të mira se një aparat 16 megapikselësh.

Telefonat me kamera të pasme 8 megapikselë shfaqen vetëm në telefonat e lirë. Nëse një telefon ka dy kamera të pasme, vlen vetëm për të krijuar një efekt opsional ose për t’ju dhënë një opsion me kënd të gjerë. Stabilizimi optik i imazhit, ose OIS, ndihmon në parandalimin e paqartësisë nga lëvizja e aparatit. Kjo është veçanërisht e dobishme për shkrepjet në ambiente të mbyllura ose me dritë të ulët. Shumica e kamerave të telefonave vijnë me HDR, vetë-shkrepje, modalitetie dhe shumë filtra e efekte.

 

Performanca e baterisë

Shumica e telefonave me çmim mesatar dhe lart mund të përballojnë thirrjet telefonike, email-in, lojrat dhe muzikën, edhe pse disa teknologji janë më të rafinuara se të tjerat.

Në përgjithësi do të duhet të karikoni shumicën e telefonave një herë në ditë, kështu që planifikoni në përputhje me rrethanat të blini një karikues shtesë. Zakonisht merrni më tepër jetëgjatësi nga një bateri prej 3.000 mAh ose më lart. Hartat dhe muzika shkarkojnë baterinë më shpejt se aktivitetet e tjera. Një procesor okta-core nuk është gjithmonë “më i mirë” se një chipset quad-core. Për procesorët e Snapdragon të Qualcomm, 821 është më i ri (dhe më i shpejtë) se 617 dhe 400.

 

Karakteristikat e tjera

 • Skaneri i gjurmëve të gishtave – zakonisht në anën e pasme, butonin e energjisë ose butonin e shtëpisë.
 • Ruajtje MicroSD në disa telefona Android.
 • Rezistent ndaj ujit, IP67 dhe më e lartë është më e mira.
 • Ngarkimi pa tel, si në Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge.
 • Stereo audio speakers ose audio të zgjeruara përmes kufjeve.
 • USB-C lidhës, standard i ri për telefonat Android.
 • Bateri e jashtme – vini re se kjo veçori po bëhet e rrallë.

 

Po në lidhje me buxhetin e telefonave?

Nëse një çmim i ulët është gjëja më e rëndësishme për një telefon, ju duhet të bëni disa kompromise. Tani për tani, Motorola Moto G4 ja vlen. Honor 6X, i njoftuar kohët e fundit, duket premtues, po ashtu  dhe Lenovo është për shkak të përditësimit të Moto G5.

 

Pyetje të tjera

 • Nëse ka një port USB-C, a do të futen në kutinë e tyre (për shembull USB-USB-C), apo do të duhet të blini një të tillë?
 • A ka një prizë standarde 3.5 mm për kufje ose do të duhet të bleni një përshtatës?
 • Nëse telefoni prishet, çfarë do të duhet të bësh për ta rregulluar atë?
 • A përdor Wi-Fi?
 • A është i mbyllur apo mund të shtoni një kartë SIM për çdo rrjet? A humbni ndonjë tipar në të dy mënyrat?
 • Mund të udhëtoni me të kudo thjesht duke shkëmbyer kartën SIM?
 • A është i njëjti çmim nëse paguani plotësisht apo me këste? (duhet të jetë.)
 • A do të paguani për një garanci të zgjatur?

 

Telefonat më të mirë për 2017

 

Samsung Galaxy Note 8

$ 1,195.11 (në Amazon Marketplace)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 10 Karakteristikat / 9 Performanca / 8 Kamera

Galaxy 8 e rimerr fronin si telefoni më i mirë Android për momentin, por disa konkurentë intensive janë në horizont.

 

Apple iPhone 8 Plus

$ 799.00 (në Apple)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 9 Karakteristikat / 10 Performanca / 9 Kamera

IPhone 8 Plus është një telefon superlativ me një aparat fotografik spektakolar, por prisni për iPhone X që po vjen.

 

Samsung Galaxy S8

$ 745.11 (në Amazon Marketplace)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 9 Karakteristikat / 9 Performanca / 8 Kamera

Shpejtësitë dhe ekrani fantastik i Samsung Galaxy S8 e bëjnë atë një telefon të shkëlqyer për 2017, por lexuesi i bezdisshëm i gjurmëve të gishtave mund t’ju zhgënjejë.

 

iPhone 8

$ 699.00 (në Apple)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 8 Karakteristikat / 9 Performanca / 8 Kamera /

Inteligjenti dhe i shpejti i iPhone 8 bën një përmirësim të ndjeshëm pas iPhone 6S dhe vëllezërit e motrat e tij më të hershme, por nuk do të dimë deri në nëntor se si krahasohet me iPhone-t shumë më të kushtueshëm.

 

OnePlus 5

$ 629.84 (në Amazon.com)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 9 Karakteristikat / 9 Performanca / 9 Kamera

OnePlus 5 është i jashtëzakonshëm, sidomos për çmimin; asnjë telefon tjetër nuk ju jep të njëjtën performancë për kaq pak dollarë.

 

Motorola Moto Z2 Play

$ 545.00 (në Amazon.com)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 8 Karakteristikat / 8 Performanca / 7 Kamera

Do ta duash baterinë e Moto-s për kohëzgjatjen e saj. Bateria, softueri dhe shtesat magnetike e bëjnë Motorola Z2 Play një zgjedhje të fuqishme tek kategoria mesatare.

 

Motorola Moto G5 Plus

$ 269.99 (në Amazon.com)

VLERËSIMI: 8 Dizajn / 8 Karakteristikat / 9 Performanca / 8 Kamera

Thjesht telefoni më i mirë për çmimin. Me një listë të gjatë të karakteristikave që dëshironi, përveç disa prej tyre që nuk nevojiten, nuk ka telefon më të mirë për buxhetin sesa Moto G5 Plus i Motorola.

 • Ndryshimi i çmimeve të shitjes së apartamenteve në Tiranë

  by në 29/09/2018 - 0 Komente

  ZONA I Zona 1/1 Kinema “Ali Demi”, fusha e sportif, fshati Shkozë, Depo e Ujit, ishte 98,000 lekë/ m2, bëhet 97,700 lekë/m2   Zona 1 /2 Poligrafiku, Shkoza, Uzina e Autotraktorëve, fshati Shkozë, Lanabregas, Linzë, Sauk, ishte 80,000 lekë/ m2, bëhet 78,000 lekë/m2   ZONA 2 Zona 2/1 Piramida, stadiumi “Qemal Stafa”, ishte 187,000 lekem2, […]

 • 7 rregulla që duhet t’i thyesh kur intervistohesh për punë

  by në 29/09/2018 - 0 Komente

  Intervistat mund të jenë argëtuese. Ata që kanë kaluar disa intervista e dinë se nuk ka pse të jetë një përvojë e vështirë dhe stresuese. Stigma që rrethon intervistën është se gjithmonë duhet të mendoni për të projektuar versionin më të mirë të vetes. Por, kur intervistoheni disa herë, mësoni se më shumë se çdo […]

20 shitjet e fundit

total