Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Cila është makina që pëlqejnë shqiptarët?

Info-Treg 30/03/2013

Në një anketë të zhvilluar nga 100oferta.com në faqen e saj në Facebook, u pyetën 500 votues, se cila ishte makina e tyre e preferuar. Pyetjes së thjeshtë pa asnjë lloj kufizimi mbi buxhetin, apo detajet teknike të makinës, 36% e tyre iu përgjigjën për dy makinat luksoze: Porche Cayenne dhe BMW X5.

Duket se shqiptarët parapëlqejnë fuoristradat, pasi më shumë se 60% e tyre votuan për to. Siç pritej listën e kryesojnë makinat gjermane dhe vetëm në vendin e 5 renditet Range Rover, po ashtu fuoristradë.

Më poshtë gjeni grafikun e plotë të rezultatit të anketës. Nqs. doni ta shikoni në faqen e 100oferta.com në facebook, ju lutem klikoni këtu.

 

Nr. Tipi i Makinës Vota       Vota në %
1 Porche Cayenne 91 18.2
2 BMW X5 90 18
3 Mercedes Benz GL 19 3.8
4 BMW X6 13 2.6
5 Range Rover 13 2.6
6 Audi TT 11 2.2
7 Mercedes Benz CLK 10 2
8 VW Golf 6 10 2
9 BMW M5 9 1.8
10 Buggati 7 1.4
11 Lamborghini 7 1.4
12 Ferrari 7 1.4
13 BMW Seria 3 6 1.2
14 Fiat 600 4 0.8
15 Peugeot 307 4 0.8
16 Citroën C4 4 0.8
17 Mini Cooper 3 0.6
18 Ford Fiesta 3 0.6
19 Mercedes Benz S Amg 2 0.4
20 BMW M3 E92 2 0.4
 
 
Grafiku1. Votat për makinën e parapëlqyer

anketa1

Grafiku 2. Votat në përqindje

anketa2

2 Përgjigje tek “Cila është makina që pëlqejnë shqiptarët?”

 1. Shaqiri31/03/2013 @ 23:39

  Kjo eshte fiks per shqiptaret. …qe edhe te mos enderrojne…shume …..
  Mercedes Benz E200 (1993-1994).

 2. BESNIK08/04/2013 @ 11:58

  asnjehere shqiptaret nuk jane realist se cfare mund te blejne por cfare duan

 • Si të përgatiteni për një intervistë pune?

  by në 08/01/2018 - 0 Komente

  Disa rregulla të thjeshta për të qenë kandidati kryesor për vendin e punës Të gjithëve na ka rastisur të jemi prezentë në një intervistë për një vend pune. Emocionet padiskutim janë të mëdha, e ndoshta çdo rregull i mësuar më parë, në ato momente harrohet. Megjithatë e rëndësishme është siguria dhe besimi në aftësitë tona, […]

 • 50 ide biznesi për të rinjtë e vendeve në zhvillim

  by në 11/01/2018 - 0 Komente

  Kontabiliteti. Nëse keni një diplomë kontabiliteti mund të filloni një shërbim si kontabilist i pavarur për bizneset e tjera të vogla që nuk mund të përballojnë një person me kohë të plotë.   Marketing affiliate. Nëse jeni një person bindës, mund të merrni një komision nga një kompani për shitjen e prodhimeve të tyre drejt […]

 • 15 pyetjet më të zakonshme në një intervistë pune

  by në 10/01/2018 - 0 Komente

  Nuk ka rëndësi nëse është hera e parë, apo e 100-të që intervistoheni për një vend pune. Gjithmonë është e rëndësishme që të jeni të përgatitur, që nga kontakti juaj fillestar me menaxherin e punësimit dhe në vijim. Sigurohuni që keni njohuri të mjaftueshme për kompaninë kohët e fundit, nëse është cituar në lajme, ka […]

 • Parimet themelore të dizajnit për dekorimin e shtëpisë

  by në 12/01/2018 - 0 Komente

  Disa njerëz kanë talent të lindur për dekorimin ose dizajnin. Të tjerët i mësojnë aftësitë dhe janë në gjendje t’i zbatojnë me sukses. Ka edhe të tjerë, që nuk janë shumë të aftë për dizajn, por disa teknika bazë mund t’i ndihmojnë shumë. Këto rregulla dhe parime për rregullimin janë mjaft të thjeshta dhe shumica […]

 • Sjellja e blerësit dhe strategjia e marketingut

  by në 09/01/2018 - 0 Komente

  Sjellja e blerësit është qasja sistematike e konsumatorëve kur hyjnë në procesin e blerjes dhe arrijnë të marrin vendime. Procesi i vendimmarrjes hap pas hapi, së bashku me mënyrat e zakonshme të vendimmarrjes, janë të dobishme për zhvillimin e strategjive të marketingut.   Njohja është e nevojshme Hapi i parë në procesin e blerjes së […]

total