Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Çfarë është AMG tek një Mercedes?

Bota e makinave 09/05/2014

Nëse automjeti juaj ka një shenjë AMG, duhet ta dini se jeni ulur në një nga makinat më të mira. Tre shkronjat e vogla nuk të bëjnë shumë për vete, por qëndrojnë aty për ta bërë makinën e veçantë .

Të gjithë prodhuesit kryesorë të makinave kanë edhe repartet e tyre ose kompanitë bashkëpunuese për të modifikuar modelet. Mercedes – Benz ka repartin e vet të quajtur Mercedes – AMG GmbH, por zakonisht njihet thjesht si AMG . Mund të themi se AMG është gjembi në bishtin e një Mercedesi.AMG_05

Kompania u themelua në Gjermani në vitin 1967 nën emrin AMG Engine Production and Development Ltd, nga dy ish-mekanikë të Mercedes – Benz , Hans Werner Aufrecht ( A ) dhe Erhard MELCHER ( M ) të cilët mendonin se dinin diçka për motorët . Vendlindja Aufrecht i Grossaspach ( G ) vendosi gërmën e tretë të emrit të kompanisë .

Kompania e drejtuar nga Aufrecht dhe MELCHER filloi projektimin dhe testimin për motorë garash me Mercedes 300 SEL 6.3. Sukseset në gara treguan se të gjithë donin një AMG .

AMG_02-

Në vitin 1970 kompania do të zgjerohej e përshtatur për makina Mercedes – Benz, por ende ishte lidhur zyrtarisht me Mercedesin.

Kompania vazhdoi të njihet dhe fitoi një reputacion të mirë duke zhvilluar teknologji të rëndësishme për makinat Mercedes me cilësi të klasit të parë.

Shumë shpejt , AMG do të njihej si vendi i duhur për të shkuar në qoftë se kërkonit Mercedesin tuaj të modifikuar. Në vitin 1985 AMG hapi fabrikën e saj të dytë me 100 punonjës. Ata kishin tërhequr klientë nga e gjithë bota.

AMG_03

Pika e kthesës së madhe për AMG ishte në vitin 1990, kur kompania nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Daimler – Benz AG (kompaninë mëmë), dhe produktet AMG mund të shiteshin në tregjet ndërkombëtare. AMG hapi një treg të ri dhe në vitin 1990 kompania u zgjerua me 400 të punësuar, duke hapur fabrikën e saj të tretë .

Best_of_AMG_02

Më 1 janar 1999, Hans Werner Aufrecht ( një nga themeluesit ) shiti një shumicë aksionesh të AMG , dhe kompania u inkorporua në Daimler – Benz AG, e cila në atë kohë quhej DaimlerChrysler AG dhe AMG u riemërua në Mercedes- AMG GmbH . Në vitin 2005 Aufrecht shiti pjesën e tij të mbetur prej AMG për Daimler -Benz , që do të thotë se kompania tani ishte në pronësi të plotë nga Mercedes.

Insta_AMG_06

 • Si të përgatiteni për një intervistë pune?

  by në 08/01/2018 - 0 Komente

  Disa rregulla të thjeshta për të qenë kandidati kryesor për vendin e punës Të gjithëve na ka rastisur të jemi prezentë në një intervistë për një vend pune. Emocionet padiskutim janë të mëdha, e ndoshta çdo rregull i mësuar më parë, në ato momente harrohet. Megjithatë e rëndësishme është siguria dhe besimi në aftësitë tona, […]

 • 50 ide biznesi për të rinjtë e vendeve në zhvillim

  by në 11/01/2018 - 0 Komente

  Kontabiliteti. Nëse keni një diplomë kontabiliteti mund të filloni një shërbim si kontabilist i pavarur për bizneset e tjera të vogla që nuk mund të përballojnë një person me kohë të plotë.   Marketing affiliate. Nëse jeni një person bindës, mund të merrni një komision nga një kompani për shitjen e prodhimeve të tyre drejt […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

 • Fuoristradat më të mira për vitin 2017

  by në 26/10/2017 - 0 Komente

  Njerëzit i pëlqejnë furoistradat, pozicionin e ngritur të tyre, ndjenjën e qëndrueshmërisë dhe nocionin që fuoristradat të mbajnë të sigurt, pavarësisht nga moti apo lloji i rrugës. Ata janë tërhequr gjithnjë e më shumë, për stilin e tyre të veçantë. Dizajni i tyre sot është shumë larg nga modelet e vjetra. Fuoristradat tani kanë elementë […]

 • Historia e Mercedes-Benz

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Prodhuesi gjerman i makinerive luksoze Mercedes-Benz ka qenë i pranishëm në rrugë me makinat e tij për më shumë se një shekull, duke kaluar në mënyrë elegante dy sfidat e ashpra të historisë së automobilave. Përgjegjës për gjenezën moderne të motorit me djegie të brendshme, ‘etërit’ e markës Mercedes-Benz praktikisht shpikën automobilin. Shumë vite më […]

total