Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

7 hile të kërkimit në Google

Këshilla të dobishme 22/10/2015

 1. Kërko për lloje të veçanta dokumenti

Kërko për ” Tirana filetype: jpeg”, “Leksione filetype: pdf ” apo ndonjë fjalë tjetër, në përgjithësi funksionon edhe pa “filetype” dmth “leksione.pdf”).

 

 1. Gjeni faqet e internetit të ngjashme

Gjeni dhe eksploroni faqe të internetit të ngjashme me ato që ju pëlqen duke shkruar – “related: www.100oferta.com”

 

 1. Ndjekja e dërgesave

Shkruani numrin e dërgesës FedEx ose UPS në Google search për të marrë informacion në lidhje me vendndodhjen e dërgesës suaj.

 

 1. Fluturimet

Kontrolloni nëse fluturimi juaj është në kohë ose i vonuar duke shkruar: ‘Emri i linjës ajrore + numri i fluturimit “(p.sh. “Alitalia 152”).

 

 1. Konvertimet

Gradë – 47 farenheit to celcius

Distancat – 1 km to miles

Monedhat – 1 euro to usd

 

 1. Makina llogaritëse

Mund të llogarisni çdo gjë, thjesht duke shkruar tek fusha e kërkimit: “50 × 50 + (193-84)”

 

 1. Vendos një orë me zile

Shumë thjesht mund të vendosni një orë me zile direkt në Google search duke shkruar ” Timer for 10 minutes and 5 seconds ”

 

Për këshillat bazë të kërkimit në internet, ju lutem lexoni: 7 këshilla për të kërkuar në internet

929 herë e lexuar, 1 herë sot

13 arsye për të filluar biznesin tuaj

Këshilla të dobishme 26/08/2015

Justifikime. Të gjithë kemi plot. Dhe me sa duket nuk na vjen mirë që i kemi, sidomos kur këto justifikime na frenojnë për të ndjekur dhe ndoshta arritur ëndrrat tona.

Në qoftë se keni kërkuar gjithmonë të filloni biznesin tuaj, qoftë edhe si i vetëpunësuar (që në shumë raste është zgjedhja më e mirë), shihni nëse ndonjë nga këto justifikime të panevojshme ju frenon. Njëkohësuht ato mund të shndërrohen edhe në arsye për të filluar një sipërmarrje.

 

1. “Jam shumë vonë.”

Po, Steve Jobs ju mundi me ndërfaqen grafike … por Xerox e mundi Jobs. Dell nuk ka qenë i pari që krijoi kompjuterat e tij. Zuckerberg nuk ishte i pari në mediat sociale. … dhe lista vazhdon.
Inovacioni nuk është përcaktues; disa nga kompanitë më të suksesshme janë bazuar në rafinimin e ideve të hershme dhe inovacioneve.
Do jeni shumë vonë, në qoftë se nuk jeni të gatshëm të jeni më të shpejtë, më të fortë, më të lirë, ose më të mirë se kushdo që ishte “i pari.”

 

2. “Jam shumë i frikësuar.”

Mendoni se jeni të veçantë? Jo. Çdo sipërmarrës ishte i frikësuar dhe është ende i frikësuar.

Kjo do të thotë që keni një zgjedhje. Ju mund të lini frikën tuaj t’ju mbajë pas, ose mund ta përdorni këtë frikë t’ju karikojë të bëni gjithçka që duhet të ketë sukses.

Vetëkënaqësia është armiku i arritjeve. Për fat të mirë, frika për të mos arritur ëndrrat tuaja mund ta përzërë larg vetëkënaqësinë.

Duhet të sqaroni nëse jeni të frikësuar nga mungesa e përpjekjeve apo mosarritjet.

 

3. “Nuk i njoh njerëzit e duhur.”

Midis faqeve të njohura të internetit: LinkedIn, Facebook, Twitter, dhe platformat e tjera të mediave sociale, ju mund të arrini pothuajse këdo (përveç Papës).

Disa njerëz janë çuditërisht të arritshëm; ndoshta kjo është një nga sekretet e suksesit të tyre.

Sigurisht ka njerëz që nuk ju përgjigjen. Nëse ata nuk e bëjnë, ky është ndoshta faji juaj. Mos harroni, se sa me më shumë ndikim të jetë personi, aq më shumë është i rrethuar nga kërkesat. Gjeni një arsye të mirë për të kontaktuar, dhe mund të befasoheni nga përgjigja.

 

4. “Duhet të gjej fonde fillimisht.”

Sipërmarrësit janë mjeshtra të artit dhe shkencës për të realizuar diçka me më pak: me më pak para, më pak njerëz, më pak kohë, më pak nga çdo gjë.

Kurrë nuk do të keni paratë, kapitalin apo financimin e “mjaftueshëm”. Në qoftë se nuk keni para të mjaftueshme për të nisur biznesin që planifikoni, atëherë ndryshoni planin.

Ju nuk mund të kontrolloni gjithmonë atë që keni, por mund të kontrolloni se çfarë vendosni të bëni me atë që keni.

 

5. “Nuk kam kohë.”

Ju, si të gjithë, keni të njëjtën sasi kohe. Dallimi i vetëm është ajo që bëni me kohën tuaj.

Nëse do ishit të bllokuar nën tokë dhe do të kishit vetëm 24 orë oksigjen, ju nuk do të merreshit me “chat” me miqtë, ose të kalonit kohë para televizorit. Por do të gërmonit, do të gërmonit dhe do të gërmonit duke harxhuar të gjitha energjitë për të hapur tunelin drejt lirisë.

Aplikoni të njëjtin nivel të rëndësisë dhe urgjencës për atë që doni të përmbushni dhe orari do të bëhet më i qartë … sepse gjetja e kohës tregon sa sa shumë e doni diçka.

 

6. “Nuk kam aftësitë e duhura.”

Nuk ka problem. Merrini. Shkoni në shkollë. Lexoni një libër. Lexoni dhjetë libra. Bisedoni me miqtë. Hyni në një punë me kohë të pjesshme në një biznes të vogël, apo në një industri krejtësisht të ndryshme. Gjeni dikë që e ka bërë atë që doni të bëni ju dhe punoni vullnetar në këmbim të mundësisë për të mësuar.

Duket e vështirë? Çmim i lartë për t’u paguar? Nuk është e drejtë? Atëherë pranoni se kurrë nuk do të keni aftësitë që ju duhen, mjaft u ankuat.

Aftësitë dhe njohuritë fitohen. Fitojini!

 

7. “Nuk duket se kam ndonjë ide të madhe.”

Të ëndërrosh për diçka të re është me të vërtetë e vështirë.

Të reagosh për diçka që tashmë ekziston është me të vërtetë e lehtë. Të mendosh për gjithçka që nuk funksionon mirë, të kushton shtrenjt, të humb kohë … do gjesh mijëra probleme.

Zgjidhjet për këto probleme janë ide.

“E re” është vështirë të imagjinohet, “Më e mirë” është shumë më e lehtë. Shumica e kompanive janë ndërtuar në ide “më të të mira”, jo “të reja.”

 

8. “Duket shumë e rrezikshme.”

Çdo rrezik që ndërmerrni sot, është një rrezik që ju imunizon. Me kalimin e kohës ju mund të kapërceni pothuajse çdo pengesë ose dështim dhe të dilni më të fortë, më të zgjuar dhe më të mirë, që të keni sukses herën tjetër.

Nëse nuk provoni gjithçka që ju del përpara, mos u justifikoni. Kur të jeni të moshuar dhe me thinja do të shikoni pas në jetën tuaj dhe do të mendoni, “Çfarë mund të kishte ndodhur nëse do të kisha…”

Ky mund të jetë rreziku i vetëm, që kurrë nuk duhet të ndërmerrni.

 

9. “Unë jam dikushi, nuk ja vlen.”

Jo nuk jeni. Ju jeni tepër dembel për të thënë diçka të tillë. Mendoni se i keni paguar detyrimet tuaja?

Çdo sipërmarrës i suksesshëm përvesh mëngët e tij dhe inkurajon të gjithë të tjerët rreth e rrotull. (Kjo është një nga arsyet që ata janë aq të suksesshëm.)

Nuk keni nevojë për disa cilësi speciale për të drejtuar mirë një biznes. Gjithçka që ju duhet është vetëdisiplinimi.

 

10. “Ndoshta duhet të pres derisa gjithçka të jetë e përkryer.”

Kurrë nuk do të jetë e përkryer “gjithçka”.

Bëj më të mirën. Pastaj prit. Në qoftë se pak punë më tepër sjell një rezultat dukshëm më të mirë, punoni, nëse jo lëreni.

Bëni përmirësime bazuar në reagimet që merrni vetëm nga mendimet e njerëzve që kanë rëndësi me të vërtetë: klientët tuaj.

 

11. “Kam një ide e madhe … por askush nuk interesohet për të.”

Nuk interesohen sepse nuk është e mirë.

Idetë e mëdha mund të përshkruhen me pak fjalë. Produktet e mira mund të përshkruhen me pak fjalë. Kur askush nuk interesohet, duhet ta kuptoni.

Lëreni kryelartësinë suaj dhe kuptoni se ku keni shkuar keq.

 

12. “Duket shumë e vështirë.”

Udhëtimet e gjata janë të vështira. Hapat janë të lehtë.

Ju nuk mund të arrijnë një qëllim të vështirë brenda natës, por mund të arrini një hap, sado të vogël, drejt këtij qëllimi. Nëse mendoni për fundin e një udhëtimi dhe gjithçka të nevojshme gjatë rrugës, kurrë nuk do të filloni.

Në vend të kësaj, bëni një gjë që do t’ju ndihmojë. Pastaj ndërtoni mbi të diçka që mund ta bëni.

 

13. “Do të jetë e turpshme nëse dështoj.”

Dështimi në publik mund të jetë i turpshëm. Nëse dështoni, disa njerëz do të flasin për ju. Por janë ata njerëz, të cilët kurrë nuk do të guxonin të provonin diçka vetë. Mos u bëni merak për ta.

Nga ana tjetër, shumë të tjerë do t’ju respektojnë për sipërmarrjen. Ata do t’ju konsiderojnë të afërm. Do t’ju ngrejnë, do t’ju inkurajojnë. Ata e dinë se si është të dështosh dhe të provosh përsëri.

Pse? Sepse ata janë njerëzit që jetojnë jetën e tyre profesionale në kushtet e tyre.

Ata janë sipërmarrësit.

Bëhu dhe ti!

 

Përshtatur nga Inc Magazine

Autori: Jeff Haden – Ghostwriter, CEO – Inc Magazine Editor

1036 herë e lexuar, 0 herë sot

7 këshilla për të kërkuar në internet

Këshilla të dobishme 03/08/2015

Nëse ju jeni një ekspert i kërkimit në internet nuk ka nevojë ta lexoni këtë udhëzues, por ndoshta ju e përdorni ende Google (Google.al ose të tjerë motorë kërkimi) në formën e tij më të thjeshtë. Ka disa mënyra të mira, që mund t’ju japin shpejt rezultatet e dëshiruara. Për më tepër, kjo nuk është e vështirë për t’u mësuar. Vazhdo leximin …

3026 herë e lexuar, 1 herë sot

Si t’i mbijetosh një krize financiare

Këshilla të dobishme 14/04/2015

Imagjinoni sikur të humbni punën, apo biznesin tuaj. Ndoshta keni një familje për të ushqyer, ndoshta jeni duke u kujdesur për prindërit e sëmurë, ndoshta keni marrë një kredi para disa vitesh…

Keni kursyer diçka, por ato mund të shpenzohen brenda pak muajsh. Për t’i mbijetuar një krize financiare, duhen ndërmarrë veprime të veçanta, që mund të ndihmojnë për të rregulluar situatën para se ajo të marrë për keq. Kushdo mund ta bëjë këtë pa kërkuar ndihmë tek të tjerët, apo institucionet shtetërore për përkrahje sociale. Ja 15 masa që duhen marrë në konsideratë gjatë një krize financiare:

Vazhdo leximin …

1032 herë e lexuar, 1 herë sot

Website apo faqe Facebook?

Këshilla të dobishme 29/12/2014

Ekzistojnë rreth 45 milionë faqe Facebook, ndërsa Google dhe Bing indeksojnë rreth 644 milionë faqe interneti aktive (dhjetor 2014). Ndërkohë që vihet re një ulje e numrit të faqeve të internetit dhe një rritje e faqeve Facebook (me rreth 5 milionë faqe më shumë se viti 2013). Vazhdo leximin …

1983 herë e lexuar, 0 herë sot

5 mënyra për të bërë sa më të lexueshme ofertën tuaj në 100oferta.com

Këshilla të dobishme 16/03/2014

100oferta.com ka përparësi një numër sa më të madh lexuesish për ofertën tuaj. Ne përdorim gjithë infrastrukturën e mundshme në internet, që ta arrijmë këtë, por edhe ju mund të shtoni numrin e lexuesve të ofertës, që do të thotë mundësi më e madhe për të gjetur blerësin e duhur. Vazhdo leximin …

1025 herë e lexuar, 0 herë sot

Ka ardhur koha të shesësh në internet? Si?

Këshilla të dobishme 15/12/2013

Me rritjen e popullaritetit të blerjeve online, ka shumë biznese që përpiqen për të plotësuar nevojat e blerësit nëpërmjet shitjeve në internet. Tashmë është më e lehtë se kurrë për të filluar biznesin tuaj në internet dhe për të filluar shitjen e produkteve tuaja. Ja një udhëzues i thjeshtë, që ju tregon hap pas hapi si të filloni të shisni online:

Vazhdo leximin …

3167 herë e lexuar, 4 herë sot

Si të kurseni para?

Këshilla të dobishme 19/07/2013

Kursimi i parave është një detyrë shumë e lehtë për t’u thënë, por jo për t’u bërë.

Ka shumë mënyra për të shpenzuar para, krahasuar me mënyrat për të kursyer.

Sa para mund të kurseni, ku do t’i ruani dhe si mund të siguroheni se nuk do t’ju humbin?

Ja se si të vendosni objektiva realiste, për të mbajtur shpenzimet nën kontroll dhe për të shtuar paratë tuaja të kursyera. Vazhdo leximin …

753 herë e lexuar, 0 herë sot

Përfitimet nga rrjetet sociale – ndani njoftimin me miqtë në Facebook, Twitter, Linkedin, Google+ dhe Email

Këshilla të dobishme 26/02/2012

Ju mund ta ndani njoftimin tuaj me miqtë për të patur sa më shumë lexime!

Në fund të njoftimit të shfaqur do të gjeni ikonat për të ndarë njoftimin në rrjetet sociale kryesore.

 

623 herë e lexuar, 1 herë sot

5 këshilla për të shitur online

Këshilla të dobishme 20/02/2012

1.      Vlerësoni realisht.

Ajo që doni të shisni mund t’ju duket e zhvlerësuar më shumë se ç’duhet. A ju duket kështu edhe të tjerëve? Ndoshta po, ndoshta jo. Ndonjëherë blerësit çuditen se sa lirë po gjejnë atë që duan të blejnë. Gjeni vlerën reale të asaj që po shisni duke e krahasuar me të tjera. Vazhdo leximin …

854 herë e lexuar, 0 herë sot

Faqe 4 nga 4 1 2 3 4
 • Si të përgatiteni për një intervistë pune?

  by në 08/01/2018 - 0 Komente

  Disa rregulla të thjeshta për të qenë kandidati kryesor për vendin e punës Të gjithëve na ka rastisur të jemi prezentë në një intervistë për një vend pune. Emocionet padiskutim janë të mëdha, e ndoshta çdo rregull i mësuar më parë, në ato momente harrohet. Megjithatë e rëndësishme është siguria dhe besimi në aftësitë tona, […]

 • 50 ide biznesi për të rinjtë e vendeve në zhvillim

  by në 11/01/2018 - 0 Komente

  Kontabiliteti. Nëse keni një diplomë kontabiliteti mund të filloni një shërbim si kontabilist i pavarur për bizneset e tjera të vogla që nuk mund të përballojnë një person me kohë të plotë.   Marketing affiliate. Nëse jeni një person bindës, mund të merrni një komision nga një kompani për shitjen e prodhimeve të tyre drejt […]

 • 15 pyetjet më të zakonshme në një intervistë pune

  by në 10/01/2018 - 0 Komente

  Nuk ka rëndësi nëse është hera e parë, apo e 100-të që intervistoheni për një vend pune. Gjithmonë është e rëndësishme që të jeni të përgatitur, që nga kontakti juaj fillestar me menaxherin e punësimit dhe në vijim. Sigurohuni që keni njohuri të mjaftueshme për kompaninë kohët e fundit, nëse është cituar në lajme, ka […]

 • Parimet themelore të dizajnit për dekorimin e shtëpisë

  by në 12/01/2018 - 0 Komente

  Disa njerëz kanë talent të lindur për dekorimin ose dizajnin. Të tjerët i mësojnë aftësitë dhe janë në gjendje t’i zbatojnë me sukses. Ka edhe të tjerë, që nuk janë shumë të aftë për dizajn, por disa teknika bazë mund t’i ndihmojnë shumë. Këto rregulla dhe parime për rregullimin janë mjaft të thjeshta dhe shumica […]

 • Sjellja e blerësit dhe strategjia e marketingut

  by në 09/01/2018 - 0 Komente

  Sjellja e blerësit është qasja sistematike e konsumatorëve kur hyjnë në procesin e blerjes dhe arrijnë të marrin vendime. Procesi i vendimmarrjes hap pas hapi, së bashku me mënyrat e zakonshme të vendimmarrjes, janë të dobishme për zhvillimin e strategjive të marketingut.   Njohja është e nevojshme Hapi i parë në procesin e blerjes së […]