Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Fuoristradat më të mira për vitin 2017

Bota e makinave 26/10/2017

Njerëzit i pëlqejnë furoistradat, pozicionin e ngritur të tyre, ndjenjën e qëndrueshmërisë dhe nocionin që fuoristradat të mbajnë të sigurt, pavarësisht nga moti apo lloji i rrugës.

Disa modele nuk prezantohen as si një makinë standard me katër rrota, por si një fantashkencë e së ardhmes përsa i përket ekuilibrit të vërtetë midis formës dhe funksionit.

Fuoristradat tani janë në dispozicion në forma dhe madhësi që i përshtaten pothuajse çdo buxheti, por sipas revistës prestigjioze Auto Car Guide, këto janë zgjedhjet më të mira për 2017…

1. JAGUAR F-PACE

F-Pace është një fuoristradë shumë emocionuese dhe praktike, për motorin me benzinë ​​V6 (është i njëjti motor që gjendet në F-Type). Kjo duket e madhe dhe është e shpejtë me një kohë 0 – 100 km/h prej 5.1 sekonda.

 Më e mira? Është e pajisur me teknologjinë e fundit, që nga sistemi i shkëlqyer InControl Touch Pro për tiparet gjysmë të automatizuara dhe çelësin e Aktivitetit Band.

Çmimi: nga 38,500 Euro
CO2: 209
BHP: 380
0-62: 5.5

2. VOLVO XC90

XC90 i ri ka fituar shumë lavdërime në sajë të këtij modeli të nxjerr në pah. Butonat arkaik dhe telefoni janë zëvendësuar nga një ekran i hollë me prekje, çka e bën pjesën më të madhe të makinës autonome dhe vjen në një version hibrid për të kursyer me motorin T8 Twin Engine. Ky as nën mëngë, bashkon një motor me benzinë ​​2.0 litërsh supercharged me disa bateri dhe motore për të prodhuar rreth 400bhp. Është e shpejtë (0-100 km/h në 5.6 sekonda), me stil dhe mund të menaxhojë 50 km me energjinë elektrike. Kur bateritë të shkarkohen, thjesht vendoseni në karikim. E vetmja pengesë është ndoshta çmimi pak i lartë.

Çmimi: nga 52,935 Euro
CO2: 49
BHP: 320
0-62: 5.3

3. BENTLEY BENTAYGA

Bentayga është fuoristrada e parë luksoze në botë, si dhe më e shpejta (0-100 km/h në 4 sekonda dhe një shpejtësi maksimale prej 300 km/h), ndoshta automjeti më i shtrenjtë jashtë rrugëve të shtruara.

Me këtë çmim, shumë njerëz do ta konsiderojnë atë ‘të shtrenjtë’, por kjo vlen me të vërtetë . Nga brenda të gjitha sediljet janë luksoze prej lëkure, kroskoti prej druri të përpunuar me dorë dhe pllakat e lëvizshme Android për pasagjerët e pasmë, që do të ulen në përbindëshin 600bhp, me motor W12. Derisa Rolls-Royce të lançojë përpjekjet e veta në fuoristradat e milionerëve, Bentley Bentayga është në krye të tabelës sa i përket ndërtimit të cilësisë, performancës dhe pranisë në rrugë.

Çmimi: 179,000 Euro
CO2: 296
BHP: 600
0-60: 4

4. LAND ROVER RANGE ROVER

Po kush është nëna? Sigurisht, Range Rover. Është origjinali i fuoristradave. Modeli më i fundit është tërësisht i ri dhe është ndërtuar në një shasi prej alumini që shndërron një peshë 400kg tronditëse nga suita tradicionale e Range Rover. Kjo e bën atë relativisht efikase për një bishë të tillë të madhe dhe e ngre dinamikën e udhëtimit në një nivel krejt të ri, madje mund të konkurrojë në kushte të nivelit të afërt me limuzinat si Mercedes-Benz S-Class. Sediljet me masazhe dhe ngrohje e bëjnë udhëtimin të rehatshëm, dhe kontrolli i përshtatshëm i drejtimit ndihmojnë që të ngisni këtë fuoristradë me kënaqësi. Është ndoshta e vetmja fuoristradë me madhësi të plotë që është me të vërtetë elegante. Më e mira e britanikëve.

Çmimi: Nga 85,360 Euro
CO2: 182
BHP: 255
0-62: 7.4

5. JEEP WRANGLER

Nëse doni të zgjidhni fuoristradën tuaj, duhet ta shihni jashtë rrugës dhe keni tre opsione – Land Rover Defender, Toyota Land Cruiser, ose një Jeep Wrangler. Jeep është një makinë kaq mbresëlënëse dhe ka një karakter të vërtetë. Pozicioni i drejtuesit është tepër i lartë, kështu që keni një pamje të mrekullueshme të rrugës dhe shikimi i gjithanshëm është i shkëlqyeshëm, me një përkufizim të qartë se ku janë të katër anët e makinës.

Ju gjithashtu mund të hapni panelet e tavanit lart dhe dyert për një eksperiencë të konvertueshme në kabriole. Ndërsa pjesa e brendshme është vështirë të konkurohet.

Çmimi: 40,360 Euro
CO2: 263
BHP: 280
0-62: 8.1

6. PORSCHE MACAN

Porsche është prodhuesi kryesor i makinave sportive në botë. Por aktualisht, Porsche tashmë po i kushton më shumë vëmendje fuoristradave sesa makinave sportive, të cilat deri tani janë në krye në sajë të suksesit të arratisur të Cayenne-it. Me ardhjen e MACAN të ri të mesëm, Porsche zyrtarisht do të bëhet një kryesisht një prodhues fuoristradash duke lënë mënjanë makinat sportive. Macan është më sportivja dhe më dinamikja e bërë ndonjëherë. Edhe modeli bazë ka një motor të mrekullueshëm twin-turbo V6 dhe pjesën e brendshme të mahnitshme.

Çmimi: 48,400 Euro
CO2: 161
BHP: 258
0-62: 6.3

7. VOLKSWAGEN TOUAREG

A është e vërtetë se Porsche Cayenne ndan bazat dhe disa nga motorët e tij me Volkswagen Touareg për një shumë më modeste parash? Sigurisht, ju humbni një nga simbolet më aspiruese si Porsche, por mund ta mbani integritetin inxhinierik dhe praktikën dhe cilësinë e gjithanshme me një Touareg. Madje edhe modeli bazë ka të njëjtin motor V6 me naftë si Cayenne, i cili është shumë më i kushtueshëm, megjithëse arrin në 201 bhp.

Çmimi: nga 50,142 Euro
CO2: 180
BHP: 262
0-62: 7.3

8. HYUNDAI IX35 FUEL CELL

Karburanti i hidrogjenit në modelin ix35 është aq përpara, saqë ka vetëm një numër të kufizuar vendesh për ta furnizuar atë në Evropë. Hidrogjeni i  ngjeshur, i cili transformohet magjikisht në energji elektrike nga një grumbullim i karburantit për të furnizuar motorët elektrikë në bord, e fuqizon atë. Drejtuesi mund të kënaqet me 133 bhp, një sprint 0-100 km/h në 12.5 sekonda dhe një udhëtim deri në 620 km me pothuajse asgjë, përveç ujit të lëshuar nga marmita. Sigurisht, është super e gjelbër, por gjithashtu nuk është në dispozicion të publikut ende … dhe pothuajse e pamundur të furnizohet. Megjithatë është fakt, jo inovacion!

Çmimi: 59,370 Euro
CO2: 0
BHP: 134
0-62: 12.5

9. BMW X6 M

Nëse BMW X6 M do të ishte në një film, në poster do të lexonit, “The Batmobile.” Motori me cilindra twin V8 arrin 567bhp dhe xhiro prej 750Nm, që do të thotë se mund të shkojë nga 0-100 km/h për 4.2 sekonda. Në të vërtetë duket si një makinë për garë dhe kjo falë faktit se BMW ka vendosur sistemin xDrive për të gjitha rrotat 4WD. Kjo makinë nuk është për ata që kërkojnë të kursejnë faturat e karburantit, por kjo është një fuqi e egër nga jashtë dhe çuditërisht e butë nga brenda.

Çmimi: 104,000 Euro
CO2: 259
BHP: 567
0-62: 4.2

10. MINI COUNTRYMAN

Countryman All4 është një makinë e zhurmshme e klasit më të lartë. Është pjesërisht veturë dhe pjesërisht fuoristradë. Countryman realizon përdorimin e sistemit të të gjithë-rrotave, duke ofruar njëfarë paqeje ndaj atyre Mini-dashuruesve që jetojnë në zonat malore me dëborë. Katër rrotat aktive mbajnë modelin e John Cooper Works, i cili përmban një motor turbocharged 1.6 litërsh që arrin rreth 215 bhp. Natyrisht, nga brenda instalohet rrjeti i njohur Infotainment, ekranët me prekje dhe ndriçimi i mrekullueshëm.

Çmimi: 32,400 Euro
CO2: 165
BHP: 215
0-62: 7

11. NISSAN JUKE NISMO RS

Fuoristrada në botën e modës hyn me Juke nga Nissan. Për ndikimin vizual, harqet e rrotave, grilën dhe fenerët e modës së lartë ofrojnë një zgjedhje të mirë për çmimin. Është e veçantë edhe brenda dhe ka një përmirësim të teknologjisë së lartë të kohëve të fundit të pajisur me një vegël multimediale me prekje të plotë me mbështetjen e Send-to-Car të Google. Është gjithashtu mjaft praktike, me shumë hapësirë ​​për bagazhet dhe pozicionin e ngritur të sediljeve.

Çmimi: 14,750 Euro
CO2: 165
BHP: 215
0-62: 7.9

12. FORD EDGE

Ford Edge është një fuoristradë e gjitha amerikane. Do të jeni të kënaqur që Edge është aq i madh. Ka mjaft hapësirë ​​për fëmijët në pjesën e prapme, dhe të rriturit para mund të gëzojnë komoditetin e vendeve luksoze dhe kabinës së gjërë. Audio ofrohet nga Sony, sistemi Sync 2 i Fordit është një performues solid në ekranin me prekje prej 8 inç, dhe ia vlen të përmendet për Nav Sat, një nga ofertat më të mira të prodhuesve të përfshirë në treg.

Edge vjen vetëm në naftë, dhe ka zgjedhje me kambio manuale ose automatike. Makina siguron udhëtimin e duhur me çdo kusht.

Çmimi: 33,535 Euro
CO2: 149
BHP: 210
0-62: 9.4

13. MERCEDES-BENZ GLE 500E

Gjigantët duket të jenë shija e ditës dhe oferta e Mercedes është vendosja e markës gjermane në një fuoristradë të madh hibride. Nuk është as një debutim i keq, pasi modeli ML arrin të qëndrojë shumë lart në kryesim, por GLE ec nëpër rrugë me rehati luksoze. Çmimi është kaq për motorin elektrik 85kW dhe paketën e baterisë së litiumit 8.7kWh, si dhe disa teknologji të reja. Për shembull, një sistem monitorimi me bazë GPS përcakton mënyrën më të përshtatshme për kushtet. Përdor bateritë kur ngjitet në një kodër, pasi mund të shfrytëzojë fuqinë nga frenimi rigjenerues në rrugën e poshtme.

Çmimi: 73,666 Euro
CO2: 78
BHP: 443
0-62: 5.3

14. FIAT PANDA CROSS

Ashtu si Panda 4×4, kjo fuoristradë e vogël është projektuar që të jetë në gjendje të përshtatet në hapësirat e parkimit të qytetit gjatë javës dhe të kalojë malin e çuditshëm në fundjavë. Këndet e afrimit dhe të nisjes janë mbresëlënëse, ndërsa një kontroll i zgjuar i terrenit i vendosur ndërmjet sediljeve të përparme i lejon shoferit të zgjedhë sasinë e përsosur të xhirove për sipërfaqe të ndryshme. Në brendësi do të gjeni Bluetooth dhe USB , i cili është mundësuar nga Microsoft dhe punon së bashku me TomTom 2 Live për informacionin në kohë reale të trafikut. Motori i vogël 875cc Twinair bën një punë shumë të mirë me Tonka Toy në terren të ashpër.

Çmimi: 16,300 Euro
CO2: 114
BHP: 84
0-62: 12

15. LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE KABRIOLE

Kjo makinë krijon shumë emocione dhe mendime të ndryshme.Shumë njerëz mendojnë se është e papërshtatshme. Por Evoque origjinale është një fuoristradë me stil. Nuk ka asgjë të re në lidhje me Evoque nga një perspektivë teknike, megjithatë, ajo që Evoque bën është se drejtohet shumë mirë, ka sistemet e kontrollit të Range Rover dhe ofron opsionalisht një nga sistemet më të mira në këtë fushë. Evoque Convertible vjen nga asemblimi i shkëlqyeshëm i sistemit të ri infotainment të InControl Touch Pro JLR, një nga më të mirët. Mos u shqetësoheni për sigurinë – dy shtylla të nxjerra nga pas sediljeve të pasme të pasagjerëve dhe pesha e lehtë e makinës mund të mbështetet tek to.

Çmimi: 53,100 Euro
CO2: 149
BHP: 180
0-62: 9.7

751 herë e lexuar, 0 herë sot

Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

Bota e makinave 25/10/2017

Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë dhe mund të luhatet në një numër të papërcaktuar mënyrash.

Krahasimi i vlerës së makinave të përdorura nëpër vende të ndryshme paraqet pengesa të ndryshme. Për shembull, prodhuesit e mëdhenj të makinave shpesh i përshtasin modelet e makinave për secilin vend. Si shembull, General Motors prodhon Vauxhall Corsa në Britani të Madhe, Opel Corsa në Evropë dhe Chevrolet Spark në SHBA. Këto automjete janë teknikisht të ngjashme, megjithatë, nga ndryshimi i markës në specifikimet e tregut ato mund të ndryshojnë në mënyra që e bëjnë krahasimin të vështirë. Përkundrazi, hulumtimi i një marke si Ford është shumë më i lehtë me Ford Fiesta që shitet në mbarë botën.

Rezultatet interesante pasqyrojnë dallimet midis vendeve të ndryshme në aplikimin e taksës, në TVSH, vlerësimet e valutave dhe tarifat, ndër faktorët e tjerë lehtësues. Indeksi paraqet një pasqyrë të vlerës së perceptuar të markave të ndryshme në rajone të ndryshme ekonomike.

Rezultatet gjenden në tabelën e mëposhtme. Parazgjedhja bazohet në mesataren e të gjitha markave dhe modeleve.

(1) GM – Chevrolet / Opel / Vauxhall

Chevrolet Spark : SHBA; Kanada – Opel Corsa : Singapor; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; – Vauxhall Corsa : UK – Chevrolet Corsa : Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë – Holden Barina : Zelanda e Re – Chevrolet Sail : Kinë, Indi – Chevrolet Sonic : Japan

 

(2) Renault

Renault Fluence : India – Dongfeng Renault : Kina – Renault Megane : Singapor; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Japoni; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; Britani e Madhe

 

(3) Hyundai

Hyundai Elantra : SHBA, Kanada, Kinë, Indi – Hyundai i30 : Singapor; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK – Hyundai Avante : Japoni

 

(4) Ford

Ford Fiesta : Singapori; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë, Indi; Japoni

 

(5) VW

VW Golf : Singapori; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë; Japoni – VW Jetta : India

 

(6) Fiat

Fiat 500 : Singapori; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë, Indi; Japoni

 

(7) Land Rover

Range Rover Evoque : Singapori; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë, Indi; Japoni

 

(8) Mercedes-Benz

Mercedes-Benz C180 : Singapori; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë, Indi; Japoni

 

(9) Pick-up – Nissan / Toyota

Nissan Navara : Singapor; Danimarka; Finlandë; Argentina; Kolumbi; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Spanja; Belgjikë; Letonia; Kanada; Sllovakia; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Britania e Madhe – Toyota Hilux : Norvegjia, Turqia, Portugalia, Hollanda, Zelanda e Re, Italia, Japonia, Suedia, Polonia – Nissan Frontier : Meksikë, Brazil – Nissan Titan : SHBA – Nissan D22 : Kina

 

(10) Hybrid – Toyota

Toyota Prius : Singapor; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë, Indi; Japoni

1018 herë e lexuar, 0 herë sot

Historia e Mercedes-Benz

Bota e makinave 25/10/2017

Prodhuesi gjerman i makinerive luksoze Mercedes-Benz ka qenë i pranishëm në rrugë me makinat e tij për më shumë se një shekull, duke kaluar në mënyrë elegante dy sfidat e ashpra të historisë së automobilave. Përgjegjës për gjenezën moderne të motorit me djegie të brendshme, ‘etërit’ e markës Mercedes-Benz praktikisht shpikën automobilin.

Shumë vite më parë, dy burra me emrat e Karl Benz dhe Gottlieb Daimler kishin vendosur t’i jepnin fund transportit me kuaj. Në vitin 1886 motori modern i tyre, ishte rezultat i punës së ekipit, i kërkimit dhe zhvillimit të pavarur dhe në sinkron. Edhe pse të dy jetonin në Gjermaninë Jugore, ata nuk u takuan kurrë nëse duhet të besojmë faktet historike.

Pavarësisht nga pjesa e barabartë e kontributit të dy inxhinierëve në zhvillimin e motorit të benzinës, ishte Gottlieb Daimler, i cili tërhoqi më shumë vëmendje që përfundimisht do të çonte në famë botërore. Pas rezultateve të suksesshme të Daimler në gara, një biznesmen i pasur austriak me emrin Emil Jellinek u interesua për makinat e ndërtuara në Unterturkheim. Daimler dhe shefi i inxhinierëve të tij, Wilhelm Maybach e kishin kënaqur Jellinekun në atë masë, sa që ai u ofrua me një propozim biznesi: prodhimin e një numri të madh makinash në këmbim të ndryshimit të emrit nga Daimler në Mercedes – emrin i vajzës së Jellinek, e cila kërkonte gjithashtu të drejtën për të ndryshuar dizenjot e makinave, si dhe të drejtën për të rishitur makinat në disa vende evropiane, duke përfshirë Austrinë, Francën dhe Belgjikën.

Para shpërthimit të Luftës së Parë Botërore, Gotllieb Daimler kishte fituar reputacion për automjetet e tij që ishte më i madh se ai i Benzit. Megjithatë, ky i fundit do të vazhdonte përpjekjet, duke arritur të qëndronte shumë pranë Daimlerit. Në vitin 1908, të dy prodhuesit ndanë podiumin me fitore në garën e famshme Grand Prix, Francë.

 

Pas konvertimit të fabrikave të tyre për kërkesat e Ushtrisë gjatë Luftës së Parë Botërore, të dy rivalët e tkurrën aktivitetin nga një sërë rrethanash, të diktuara nga një gjendje ekonomike e pasigurt dhe pamundësia e vetë-mbështetjes. Kështu, Motorshaftungshaft i Daimler-it u bashkua me Benz & Cie në vitin 1926, duke krijuar kompaninë më të madhe Daimler-Benz AG.

Që atëherë, veturat Mercedes-Benz kanë qenë disa nga makinat më të mira në botë, duke qëndruar si simbole të cilësisë së përsosur dhe inxhinierisë së saktë. Në fakt, këta burra që qëndrojnë paa markës, janë përgjegjës për zhvillimin e përmirësimeve të panumërta që mbulojnë çdo pëllëmbë të anatomisë së një makine.

Megjithëse është kritikuar gjerësisht për dyshimin e punësimit të detyruar dhe shkeljen e të drejtave të njeriut gjatë Luftës së Dytë Botërore, Mercedes-Benz ka qenë i suksesshëm në ndërtimin e një perandorie automobilistike, mbështetur fuqimisht nga disa klientë të pasur,  mogulët e medias dhe familjet shumë të pasura.

Mercedes – Benz janë bërë të njohur veçanërisht për limuzinat e tyre, shumica e të cilave mund të shihen në shumicën e filmave që kur vëllezërit Lumiere u bënë të famshëm për shpikjen e tyre të vogël, të quajtur kinematografi. Sikur cilësia e shkëlqyer e produktit dhe fama botërore të mos ishin të mjaftueshme, ekipi i Mercedes-Benz ka krijuar edhe shumë inovacione, shumë prej të cilave synojnë motorin e thjeshtë me katër cilindra.

28 vjet pasi Otto zbuloi prototipin e tij të një motori me katër cilindra, Wilhelm Maybach përsosi idenë e tij dhe ndërtoi një motor për Daimler për t’u përdorur vetëm në anije. Zhvillimi i motorit që përfundimisht do të nxisë automjetet e tokës, ujit dhe ajrit që përmbushin ëndrrën e Daimlerit, u deshën rreth 8 vjet para se të vendoseshin në modelin Daimler Phoenix, automjeti i parë në botë që do të pajiset me një motor të tillë.

Ndërkohë, Karl Benz ishte i zënë duke punuar në një motor katër-cilindrik horizontalisht të kundërt me pistona, si një përmirësim i modelit të tij në 1897. Disa nga përparësitë e dizajnit horizontal në lidhje me homologun e tij në linjë ishin dhoma dhe dinamika të lidhura. Vendosja horizontale dhe punimi i pistoneve nënkuptonte shumë pak vibrime, një qendër të ulët të gravitetit, si dhe më shumë hapësirë ​​për montimin e pajisjeve të tjera si turbo ose kompresorë.

Fillimi i viteve 1900 solli një seri të dytë të inovacioneve inxhinierike me zhvillimin e Maybach-it në motorin për Daimler që fitoi emrin e saj në sajë të valvulave të kontrollit të dyfishtë; Daimler gjithashtu doli me Simpleksin në vitin 1902, një makinë garash e mundësuar nga një motor me katër cilindra në linjë, që paraqiste valvulat e marrjes së ajrit dhe valvulat e shkarkimit me shufra. Për të siguruar temperaturat e ulëta të punës, dizajni Simplex gjithashtu mburret me cilindrat me dy mure për të akomoduar një rrjedhje të njëjtë të ujit ftohës sa më afër burimit të nxehtësisë.

Origjina e automjeteve hibride nuk është aq e fundit sa mund të mendohet. Në fakt, ato mund të gjenden që në vitin 1900, kur u lançua seria Mercedes Mixte. Këto makina përdorën motorë 45 ose 70 hp për të gjeneruar gjeneratorë elektrikë. Një pajisje e veçantë, ose ‘shpërndarës’, u përdor më pas për të kthyer energjinë e fituar elektrike në fuqi. Ndërtuar nga DMG (Daimler Mottorengesellshaft), automjetet ishin mjaft të njëhura në atë kohë duke fituar gara të tilla si Exelberg.

Mercedes-Benz është gjithashtu rekordmen për thyerjen e shpejtësisë, ndër të cilat ajo prej 200 km / h është ndoshta më e suksesshmja. Ideja e një automjeti që mund të arrijë një shpejtësi kaq të madhe që në fillim të vitit 1909 duket e pamundur, por modeli Lightning  i Benzit ishte prova. Një performancë e tillë mund të arrihej vetëm nga rritja e zhvendosjes së makinës në atë kohë dhe Lightning ishte një përbindësh i mundësuar nga një motor 21.5 litra.

Pas disa përmirësimeve të tjera, si futja e motorëve të dyfishtë me ndezje me 3 valë dhe motorët me katër valë, DMG do të vendoste këmbë në epokën e turbocharger. Përfshirja e hershme e kompanisë në ndërtimin e aeroplanëve në vitin 1921, kur një motor i bazuar në aeroplanët e Luftës së Parë Botërore u zhvillua nga Paul Daimler.

Sa i përket kamionëve të naftës, Benz e bëri i pari. Motori diesel OB 2 u zbulua në 1923 dhe 1924 pa lançimin e kamionit të parë me naftë në botë. Menjëherë pas Daimler dhe Benz u bashkua në një avantazh fitimprurës të shpikjeve të shkëlqyera. Modeli 260 D në vitin 1936 do të bëhej makina e e parë në botë me naftë për pasagjerë. Siç pritej, disa përmirësime e pasuan 260 D, sidoqoftë, kërkesa e prodhuesve gjermanë për motorët me naftë shpejt do të pengoheshin nga shpërthimi i Luftës së Dytë Botërore.

Pas një pushimi të detyruar Mercedes-Benz rifilloi aktivitetin e tij duke lëshuar modelin 170 V në 1946. Bazuar në motorin 260 D, 4 cilindra në pararojë të lançimit të modelit 170 D në 1949, një makinë që rihapi interesin e klientëve për markën, duke siguruar rikthimin e kompanisë.

Gjatë viteve 50, Mercedes – Benz prodhoi disa prej makinave më të mira, të tilla si 190 dhe 300 SL. i pari ishte një kompakt që mori vlerësim pas vendosjes së një rekordi botëror në vitin 1959. Ky i fundit nuk është tjetër veçse modeli i famshëm me krahë që duket se po bën një rikthim përmes modelit SLC që ende duhet të zbulohet. Përveç pamjes së saj mahnitëse, 300 SL ishte makina e parë që kishte të instaluar teknologjinë e hershme e injektimit të karburantit.

Deri në kohën e viteve 80, bota ishte rritur tashmë dhe bashkë me të edhe pasojat e emetimeve të CO2 dhe ndotjes së përgjithshme të makinave. Mercedes-Benz ishte midis të parëve në përputhje me rregulloret që futi konvertuesit katalitikë me tre koka të mbyllur, në 1985. Me këtë dhe disa ndryshime të filtrit të naftës, si aksesi i lehtë nga lart, automjetet Mercedes-Benz shkuan më tej dhe bëhen edhe më të avancuara.

Deri në fillim të viteve 1990, makinat e tyre me naftë ishin krejtësisht në sistemet e futjes / shkarkimit të katër valvulave dhe karburatorët u ndërruan në favor të sistemeve të injektimit të karburantit. Disa vjet më vonë, Mercedes – Benz filloi zhvillimin e kompresorëve, të cilat i prezantoi me kompresorin C 230.

Pas shënimit të një epoke të re në teknologjinë mekanike, Mercedes vazhdoi të kalonte kufijtë e rinj përmes lëshimit të koncepteve të reja inxhinierike dhe dizenjimeve të veçanta. Sistemi BlueTec i zbuluar në vitin 2005 u zhvillua vetëm me një qëllim: uljen e emisioneve të CO2, arritjet e bëra nëpërmjet përdorimit të SCR (Reduktimi selektiv katalitik). Dy ngjarje të tjera të rëndësishme ndodhën në të njëjtin vit me daljen e motorrit A 200 Turbo për A-Klasse dhe konceptin organik Bionic.

Mercedes – Benz ishte i pari që i përshtati sistemet ABS dhe ESP në makinat e veta dhe ka kaluar në linjë prodhimi motorin DiesOtto i cili u shfaq në 2004 Frankurt Moto Show. DiesOtto ka dhoma të ndryshueshme të djegies duke ofruar avantazhet e dy motorëve: me benzinë ​​dhe naftë. CAi i saj (Kontrolli i Ndezjes Automatik) lejon ndezjet e shkëndijave të ndalojnë shkarkimin në temperatura më të larta kur karburantet, benzina në këtë rast, mund të ndizen.

830 herë e lexuar, 0 herë sot

Si të blesh makina në ankand

Bota e makinave, Info-Treg 14/10/2017

Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta.

Duhet të regjistroheni me mjetet e identifikimit (disa ankande nuk pranojnë individë, por vetëm përfaqësues të kompanive të regjistruara si biznese) dhe pas regjistrimit të keni mundësinë e një depozite parash, për të cilën shumica e ankandeve kërkojnë rreth 10% të vlerës së makinës.

Shumë nga organizatorët e ankandeve kanë zhvilluar ankande edhe para se interneti të bëhej kaq popullor dhe kanë siguri e garanci, por blerja në internet duhet të jetë gjithmonë e kujdesshme dhe praktikat e ruajtjes së informacionit vlejnë njësoj.

Avantazhet kryesore të ankandeve janë se makinat mund të gjenden me çmime më të lira, sidomos ato që shiten nga bankat ose kompanitë kreditore të leasing, kompanitë e sigurimeve, prodhuesit e makinave apo punonjësit e tyre, makinat e pashitura të salloneve etj.

 

Më poshtë janë disa prej faqeve më të njohura evropiane që zhvillojnë ankande për shitje makinash në internet:

autobid.de

Ankandet në internet të BMW Group ; Automjetet Hertz të përfshira në aksidente; Auktion & Markt AG është një nga tregtarët kryesorë të automjeteve të përdorura në Evropë .

https://www.bca.com

Ju mund të bëni ofertë në 9 vende, si në internet ashtu edhe në ankande fizike në një gamë të madhe automjetesh që variojnë per makina të ndryshme.

https://www.autorola.eu

Autorola e specializuar në Remarketingun në internet . Zgjidhni mes 200.000 automjeteve çdo vit. 24 orë ankande . Bli dhe shet. 70.000 tregtar aktivë.

https://www.exleasingcar.com

Exleasingcar.com ankand automjetesh – gamë e gjerë e pagesave me leasing. Makina me kilometrazh të vërtetë nga e gjithë Evropa .

https://www.carsontheweb.com

Blerje e automjeteve përmes platformës evropiane të ankandeve të makinave . Për tregtarët dhe shitësit profesionistë të makinave .

www.usedautobank.com

Ankandi online i makinave : makina të përdorura dhe të reja nga kompanitë evropiane të leasing-ut, prodhuesit e automjeteve dhe institucionet financiare.

https://www.caroutlet.eu

Ankandet e makinave online . Ankandi i makinave evropiane – makina të përdorura nga Evropa . Platforma për rishitjen e veturave të automjeteve .

https://www.copart.de

Azi · Evropa · Lindja e Mesme · Amerika e Veriut · Amerika e Jugut. Transport dhe kontroll i automjetit .

https://www.carxp.be

Automjetet e blera me leasing në internet duke përdorur ankandet – makinat e perdorura në Evropë – me më shumë se 3000 makina në internet çdo javë!

https://www.auctionexport.com

Një makinë e prodhuar jashtë Bashkimit Evropian nuk ka të ngjarë të ketë tipar të makinave evropiane , gjithmonë është e këshillueshme të kontrollohet nëse makina e importuar do të përshtatet. Si një eksportues ose blerës makinash ju duhet të mësoni rreth rregullave per transportin e makinave në Evropë .

https://www.autodeal.com

Ankandet e makinave online . Ankandi i makinave evropiane – makina tëpërdorura nga Evropa . Platforma për rishitjen e veturave të automjeteve .

eurolotauto.com

Euro-Lot është një burim evropian i automjeteve në internet ku informacioni mbi automjetet e ofruara për shitje përditësohet vazhdimisht. Informacioni ofrohet direkt.

https://dashub.com

Oferta për të blerë makina të përdorura , kamionë, motore, anije etj. Mbi 100.000 automjete në dispozicion.

https://www.athloncarplaza.com

Athlon është një zgjidhje e mobilitetit evropian dhe partner i shërbimeve të leasing-ut të makinave. Athlon ka dhjetë zyra në Evropë .

https://www.copart.com

Një lider në ankandet e makinave te siguruara (auto insurance). Makina të përdorura, kamionë, SUV, pajisje në shitje.

vpautopro.fr

Mirë se vini në VPauto pro, platforma e automjeteve të perdorura te shitjes në internet ,të përkushtuar për të ofruar një përshkrim të plotë të detajuar te makinave

https://www.autobidmaster.com

Copart Auto Auction – Oferta për makina të riparuara në ankandin e makinave online dhe një gamë e gjerë e Kamionëve , SUV, motorave dhe mjeteve te lundrimit.

https://www.british-car-auctions.co.uk

Përfshin ankandet fizike dhe transportin ne vendet evropiane per automjetin

2225 herë e lexuar, 1 herë sot

Makina më e sigurtë në 2017

Bota e makinave 06/10/2017

IIHS kryen teste të automjeteve për të përcaktuar vlefshmërinë e qëndrueshmërisë pas përplasjes, se në çfarë gjendje një automjet mbron pasagjerët e tij në një aksident. Ai gjithashtu normon automjetet për parandalimin e aksidentit përpara, me sisteme që paralajmërojnë shoferin ose frenojnë automatikisht për të shmangur ose zbutur një përplasje frontale. Automjetet që kryejnë më së miri testet kualifikohen për TSP (TOP SAFETY PICK), një çmim, që jepet që nga viti 2006, ose TSP+ (TOP SAFETY PICK +), i cili filloi të jepet në vitin 2013.

Automjetet ndahen në kategori sipas madhësisë, por fituesi i makinave të vogla nuk do të thotë se është më i sigurtë se një makinë e madhe që nuk është klasifikuar në renditje. Më poshtë fituesit e testit:

 • Minimakinat

  • 2017 Mini Cooper
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe zbatohet vetëm për modelet e dy derës së Hardtop
  • 2017 Toyota Yaris iA
 • Makina të vogla

  • 2017 Acura ILX
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Chevrolet Bolt
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Chevrolet Volt
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Coupe me dy dyer Honda Civic
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Honda Civic sedan me katër dyer
   me parandalimin e aksidentit përpara
   Derë me katër dyer  |  Sedan me 4 dyer
  • 2017 Hyundai Elantra
   me parandalimin e aksidentit parafunksional dhe fenerët e veçantë; vlen vetëm për sedans;
   vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas marsit 2016
  • 2017 Kia Forte
   me parandalimin e aksidentit parafunksional dhe fenerët e veçantë;
   vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas marsit 2017
  • 2017 Lexus CT 200h
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Mazda 3
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
   Derë me katër dyer  |  Sedan me 4 dyer
  • 2017 Mini Countryman
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Nissan Sentra
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2018 Subaru Crosstrek Vagon me katër dyer
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Subaru Crosstrek Vagon me katër dyer
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017-18 Subaru Impreza
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
   2018 sedan 4 dyer  |  2018 4 dyer kamionçinë  |  2017 sedan 4 dyer  |  2017 Karrocë me katër dyer
  • 2018 Subaru WRX sedan me katër dyer
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Subaru WRX sedan me katër dyer
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Toyota Corolla
  • 2017 Toyota Prius
   vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas gushtit 2016
  • 2017 Toyota Prius Kryeministri
  • 2017 Volkswagen Golf
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Volkswagen Golf Alltrack
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Volkswagen Golf SportWagen
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Volkswagen GTI
   me parandalimin e aksidentit përpara
 • Makina të mesme

  • 2017 Chevrolet Malibu
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Chrysler 200
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Ford Fusion
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Coupe me dy dyer Honda Accord
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Honda Accord sedan me katër dyer
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2018 Hyundai Sonata sedan me 4 dyer
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Hyundai Sonata sedan me 4 dyer
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Kia Optima
   me parandalimin e aksidentit parafunksional dhe fenerët e veçantë; vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas marsit 2017
  • 2017 Mazda 6
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Nissan Altima
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Nissan Maxima
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017-18 Trashëgimia Subaru
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
   2018  |  2017
  • 2017-18 Subaru Outback
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
   2018  |  2017
  • 2017-18 Toyota Camry Sedan me katër dyer
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
   2018  |  2017
  • 2017 Toyota Prius v
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Volkswagen Jetta
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Volkswagen Passat
 • Makina luksoze të mesme

  • 2017 Alfa Romeo Giulia
   me parandalimin e aksidentit parafunksional dhe fenerët e veçantë;
   vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas majit 2017
  • 2017 Audi A3
   me fenerë të veçantë
  • 2017 Audi A4
   me fenerë të veçantë
  • 2017 BMW seri 2
   me parandalimin e aksidentit parafunksional dhe fenerët e veçantë; vlen vetëm për modelet coupe
  • 2017 BMW seri 3
   me parandalimin e aksidentit parafunksional dhe fenerët e veçantë; vlen vetëm për sedans me katër dyer;
   vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas nëntorit 2016
  • 2017 Lexus ES 350
   me fenerë të veçantë
  • 2017 Lincoln MKZ
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Mercedes-Benz C-Klasa
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe zbatohet vetëm për modelet me 4 dyer
  • 2017 Volvo S60
   me fenerë të veçantë
  • 2017 Volvo V60
   me fenerë të veçantë
 • Makina të mëdha

  • 2017 Buick LaCrosse
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Kia Cadenza
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Toyota Avalon
   me fenerë të veçantë; vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas marsit 2017
 • Makina luksoze të mëdha

  • 2017 Acura RLX
  • 2017 Audi A6
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 BMW 5 seri
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017-18 Zanafilla G80
   2018  |  2017
  • 2017 Zanafilla G90
  • 2017 Infiniti Q70
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe nuk vlen për modelet V8 me katër rrota
  • 2017 Lexus RC
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Lincoln Continental
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Mercedes-Benz E-Klasa
   zbatohet vetëm për sedans me katër dyer
  • 2017 Volvo S90
 • SUV të vogla

  • 2017 BMW X1
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Fiat 500X
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Honda CR-V
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Hyundai Tucson
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Kia Sportage
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Mazda CX-3
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Mazda CX-5
   me fenerë të veçantë
  • 2017 Mitsubishi Outlander
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Nissan mashtrues
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017-18 Subaru Forester
   me parandalimin e aksidentit parafunksional dhe fenerët e veçantë; vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas tetorit 2016
   2018  |  2017
  • 2017 Toyota RAV4
   me fenerë të veçantë
 • SUV të mesme

  • 2017 GMC Acadia
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Pilot i Hondës
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Hyundai Santa Fe
   me parandalimin e aksidentit parafunksional dhe fenerët e veçantë;
   vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas marsit 2016
  • 2017 Hyundai Santa Fe Sport
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2018 Kia Sorento 4-dyer SUV
   me parandalimin e aksidentit parafunksional dhe fenerët e veçantë; vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas majit 2017
  • 2017 Kia Sorento 4-dyer SUV
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Mazda CX-9
   me parandalimin e aksidentit parafunksional dhe fenerët e veçantë;
   vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas nëntorit 2016
  • 2017 Nissan Murano
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Nissan Pathfinder
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Toyota Highlander
  • 2018 Volkswagen Atlas
   me parandalimin e aksidentit përpara
 • SUV luksoze të mesme

  • 2017 Acura MDX
  • 2017 Acura RDX
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2018 Audi Q5 4-dyer SUV
  • 2017 Audi Q5 4-dyer SUV
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Buick Përmend
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Cadillac XT5
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Infiniti QX60
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017 Lexus NX
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Lexus RX
   me fenerë të veçantë
  • 2017 Lincoln MKX
   me parandalimin e aksidentit përpara
  • 2017-18 Mercedes-Benz GLC
   me fenerë të veçantë
   2018  |  2017
  • 2017 Mercedes-Benz GLE-Klasa
   me fenerë të veçantë
  • 2017 Volvo XC60
   me fenerë të veçantë
  • 2017 Volvo XC90
 • SUV të mëdha

  • 2017 Audi Q7
 • minivans

  • 2017 Chrysler Pacifica
   me parandalimin e aksidentit parafunksional dhe fenerët e veçantë;
   vlen vetëm për automjetet e ndërtuara pas gushtit 2016
  • 2018 Honda Odisea
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë
  • 2017 Kia Sedona
   me parandalimin e aksidentit përpara
 • Kamionë të mëdhenj

  • 2017 Honda Ridgeline
   me parandalim opsional të aksidentit përpara dhe fenerë të veçantë

394 herë e lexuar, 0 herë sot

Makinat fluturuese, në qiell vitin e ardhshëm

Bota e makinave 05/10/2017

Airbus po kërkon të ngrejë në qiell makinat fluturuese vitin e ardhshëm, konfirmoi shefi i CityAirbus Marius Bebesel këtë javë. Finalizimi i projektit është në rrugë të mbarë pasi CityAirbus ka kryer teste të suksesshme të sistemit të energjisë elektrike që po përdor për të ngritur makinerinë në ajër.

CityAirbus është një anije që ngrihet dhe ulet vertikalisht duke përdorur një dizajn katër rotorësh dhe që do të mund të merrte deri në katër pasagjerë në fluturime të shkurtra në zonat urbane të dendura, me qëllim lidhjen e stacioneve të mëdha të transportit duke përfshirë stacionet e trenave dhe aeroportet. Është projektuar për t’u drejtuar nga një pilot, por në fund të projektit pritet të jetë një makinë plotësisht autonome, ndërkohë që teknologjia do ta arrijë këtë.

Airbus po synon të operojë përgjatë rrugëve fikse dhe të paracaktuara, me shpejtësi maksimale prej rreth 130 km/orë. Këto makina fluturuese do të jenë në gjendje të kapërcejnë trafikun që mund të rrisë ndjeshëm kohën e udhëtimit dhe të dalë nga pika e tranzitit të zënë të qytetit, gjë që teorikisht do të ndihmojë në zbutjen e mbingarkesës së trafikut.

Fluturimet e shkurtra janë gjithashtu një aplikim ideal i teknologjisë së baterisë elektrike, meqenëse ky është një mjet që do të jetë në gjendje të menaxhojnë burime të energjisë elektrike në një afat të afërt. Shkëmbimi i njësisë së baterive ose ngarkimi autonom i tyre do të ndihmonte në lehtësimin e këtyre automjeteve në të ardhmen.

226 herë e lexuar, 0 herë sot

E ardhmja e makinave

Bota e makinave 25/09/2017

Nga Dieter Zetsche: Kryetar i Bordit Drejtues të Mercedes-Benz

 

Kur diskutohet e ardhmja e makinave, shpesh thuhet se duhet të zgjedhim: Motor elektrik ose motor me djegie? Privat ose publik? Me drejtues ose vetëdrejtuese? Njeri apo robot? Në Daimler ne i shohim gjërat ndryshe. Ne jemi të bindur se kjo nuk ka “ose”. Prandaj ne po zhvillojmë një zgjidhje pa neglizhuar tjetrën.

 

E ardhmja makinave publike urbane

Në fund të spektrit është vizioni ynë për Smart EQ fortwo. Është një koncept që tregon lidhjen mes katër mundësive të ardhshme: lidhshmëria, drejtimi autonom, publike dhe elektrike.

Lidhshmëria do të thotë që mund ta porositni dhe përdorni këtë makinë plotësisht përmes telefonit tuaj. Ekziston edhe një lidhje mes vetë automjeteve. Nëse, për shembull, keni shumë bagazhe, thjesht mund të porositni një Smart të dytë dhe do t’ju ndjekë.

Ky Smart nuk ka nevojë as për timon as për pedale: Ai drejtohet në mënyrë autonome në nivelin 5. Këto makina do të jetë në rrugë në pritje kështu që nuk do të duhet të prisni gjatë për udhëtimin tuaj. Algoritmet inteligjente dhe inteligjenca artificiale analizojnë modelet e përdorimit në mënyrë që një pjesë e makinave të lëvizin në kohën e duhur për t’u ndodhur sa më afër.

Në një qytet si Berlini, Smart mund të mbulojë 50% të nevojave të sotme të lëvizshmërisë. Me numrin e sotëm të makinave dy herë më shumë njerëz mund të jenë individualisht të lëvizshëm.

Nëse nuk e ndani makinën, nëse dëshironi, gjithashtu mund të ndani udhëtimin. Në rrugë do të merrni një mesazh se dikush që shkon në drejtimin tuaj dëshiron të shkojë së bashku me ju. Ju konfirmoni dhe ndani shpenzimet e udhëtimit.

Smart e bën këtë në bazë të dy parimeve, të cilat në fakt janë ekskluzivisht reciproke: ndarja dhe personalizimi. Smart përshtatet plotësisht me preferencat tuaja. Ju mund t’i ndërroni dhe ngjyrën: nëse dëshironi që të jetë e gjelbër të Hënën, bëhet e gjelbër. Nëse e doni makinën të kuqe të Martën, ajo bëhet e kuqe.

Nuk ka dyshim se makina e qytetit të së ardhmes do të jetë elektrike dhe pa ndotje. Ne prezantuam lëvizjen pa ndotje me makinë elektrike Smart fortwo që në vitin 2007. Prandaj jemi duke marrë hapin e ardhshëm: kemi në plan të konvertojmë të gjithë markën tonë Smart në Evropë dhe Amerikën e Veriut në makinë elektrike deri në fund të dekadës. Pjesa tjetër e botës do të pasojë menjëherë pas kësaj.

 

E ardhmja e performanceës së drejtimit

Por ne gjithashtu thamë se do të bëjmë dhe tjetrën. Projekti Mercedes-AMG ONE lindi në pistën e Formula 1. Qëllimi këtu është teknologjia e fundit që ofron kohën më të mirë të pistës. Dhe kjo është rrugë ligjore. Presim një shpejtësi maksimale mbi 350 km / h dhe përshpejtim nga 0 në 200 m në më pak se 6 sekonda. Një motor 1,6-litërsh me djegie V6 dhe katër motorë hybridë elektrikë sigurojnë një prodhim të llogaritur prej më shumë se 1,000 kF, së bashku me një gamë të plotë elektrike prej rreth 25 kilometrash.

Ky mjet dëshmon sesa emocionuese mund të jetë teknologjia hibride. Efikasiteti termik është më shumë se 40 për qind. Ne gjithashtu synojmë të rimarrim rreth 80% të energjisë së frenimit dhe ta drejtojmë atë tek bateritë.

Vjeshtën e kaluar kemi treguar vetëm një siluetë të paqartë në Autosalon në Paris. Deri në mëngjesin e ardhshëm, klientët e parë e kishin telefonuar AMG për të porositur një makinë. Dhe që atëherë telefoni në Affalterbach është zhdukur fare …

Smart dhe AMG janë shumë të ndryshme. Megjithatë, të dyja përputhen në një pikë: Për shumicën prej nesh makina kishte qenë gjithmonë më shumë sesa thjesht udhëtimi nga A në B. Gjithmonë do të thoshte njëfarë lirie dhe pavarësie personale. Paradoksi: Suksesi i pabesueshëm i automobilit është gjithashtu problemi më i madh i saj. Rrugët dhe qytetet janë duke u mbushur, burimet e naftës dhe të tjera po bëhen të pakta dhe disponueshmëria do të jetë më e rëndësishme se sa pronësia.

Kjo është arsyeja pse detyra jonë më e rëndësishme shkon përtej ri-shpikjes të automobilave. Bëhet fjalë për rivendosjen e pavarësisë personale. Nuk ka vetëm një zgjidhje. Dhe kjo është gjë e mirë.

Ky shkrim u publikua nga autori fillimisht në Linkedin

390 herë e lexuar, 1 herë sot

Panairi Frankfurt Motor Show 2017

Bota e makinave 13/09/2017

Panairi më i madh i makinave në Evropë, Frankfurt Motor Show 2017, hapi dyert për vizitorët dhe të apasionuarit e makinave. Kjo është ngjarja më e rëndësishme automobilistike e Gjermanisë dhe sivjet po zhvillohet një moment kritik për të zotët e shtëpisë: BMW, Volkswagen, Mercedes, Porsche dhe Audi.

Modele të reja dhe makina konceptuale pafund janë ato që shumica e njerëzve presin të shohin në një shfaqje makinash evropiane, por ngjarja e këtij viti padyshim do të jetë pak e ndrydhur – prodhuesit më të mëdhenj të makinave të Gjermanisë, nervi i gjallë i ekonomisë së vendit, janë nën vëzhgim për rolin e tyre në skandalin e shkarkimeve të gazrave. Për më tepër, bota po i kthen shpinën karburantit tradicional, të preferuar nga gjermanët.

Shfaqja e këtij viti në Frankfurt është mbështetur fort tek hibridet dhe makinat elektrike. Disa marka ndërkombëtare janë tërhequr nga shfaqja e Frankfurtit krejt, duke përfshirë Volvo, Mazda, Mitsubishi dhe Fiat.

Frankfurt Motor Show 2017 iu ofron projektuesve dhe inxhinierëve mundësinë për të prezantuar modelet e tyre të reja, një koleksion i koncepteve hipnotizuese dhe dizajnit futurist që na japin një ide (edhe pse të mjegullt) për të ardhmen e makinave.

Si rezultat i largimit gradual të industrisë nga varësia e naftës, Mercedes-Benz ka zbuluar konceptin e saj SUV të karburantit të hidrogjenit, që përdor për të krijuar elektricitetin, i cili furnizon motorët elektrikë. Ekzistojnë disa përfitime mjedisore për përdorimin e hidrogjenit, si dhe avantazhe të dukshme për konsumatorin rreth makinave elektrike, koha e furnizmit të plotë matet me minuta, jo me orë.

Megjithatë ka ende nga ata prodhues që e shohin me dyshim zgjedhjen e karburanteve të reja. Carlos Tavares, shefi i Peugeot, Citroen dhe Opel, ka fjalë të ashpra për elektrifikimin e diktuar nga qeveritë evropiane. “Ne po lëvizim nga një epokë teknologjike neutrale për të shkuar në atë elektrike, me një udhëzim ” tha ai. “Tani e tutje, përgjegjësia shkencore është në duart e qeverive. Pra, nëse në 20 apo 30 vjet ka çështje rreth shëndetit ose sigurisë [me automjete elektrike], kjo do të jetë përgjegjësi e qeverive “.

412 herë e lexuar, 0 herë sot

Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

Bota e makinave 31/08/2017

Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, apo një riparim të shtrenjtë?

Një tregues i mirë për modele të ndryshme vjen çdo vit nga vlerësuesi i makinave të përdorura, Dekra.  Në raportin përfundimtar tregohen rezultatet për makina të përdorura deri në 3 vite.

Raporti është i ndarë në tre fusha (0- 50.000 km, 50.001-100.000 km dhe 100.001-150.000 km), secila me nëntë lloje të automjeteve. Në tableën e mëposhtme figurojnë modelet me indeksin më të mirë të Deficiencës Dekra (DMI). Inspektimi i hollësishëm është bërë duke vlerësuar deri në 1000 makina për secilin tip.

Tabela e modeleve fituese në nëntë kategoritë e automjeteve (2017):

Klasa e Automjeteve (Modelet) Fituesi Pikët DFI
Mini / Makina të vogla (64) Honda Jazz 74.6
Klasa kompakte (56) BMW 1 Series 86.3
Klasa e mesme (36) Volvo S60 / V60 89.4
E mesme / Sedan (17) Audi A6 94.6
Sportive / (20) Audi TT 81.1
Fuoristrada / SUV (63) Audi Q5 89.3
Familjare (53) Ford C-Max / Grand 80.0
Furgon i vogël (30) Benz Vito / Viano 67.0
Furgon i madh (15) Renault Master 63.0

Ashtu si edhe vitin e kaluar, Audi A6 është “makina më e mirë e të gjitha klasave”. Ky titull fitohet nga modelet që arrijnë indeksin më të mirë të DEKRA Fault dhe nga të gjitha klasat dhe tre shkallët sipas  kilometrave fitorja i takoi “Audi A6” me 94.6 pikë. Ajo u pasua nga Mercedes-Benz EClass (91.8 pikë) dhe Volvo S60 / V60 (89.4 pikë).

Por jo vetëm kaq, Audi fitoi edhe në dy kategori të tjera: Fuoristrada / SUV me modelin Audi Q5, me 89.3 pikë dhe kategoria Sportive me modelin Audi TT, 81.1 pikë.

Pra marka me më tepër fitore për makinat më të mira të përdorura për tre vitet e fundit, mbetet Audi.

842 herë e lexuar, 1 herë sot

Krahasimi i makinave evropiane, japoneze dhe amerikane

Bota e makinave 04/07/2017

Në këtë epokë të globalizuar, nganjëherë nuk është e lehtë të dallosh dy objekte të ngjashme që janë bërë në vende krejtësisht të ndryshme dhe kjo është e vërtetë kryesisht në rastin e makinave. Në ditët e sotme, makinat prodhohen në të gjithë botën, kështu që ndoshta nuk është e saktë t’i etiketojmë ato plotësisht sipas vendeve ku prodhohen. Megjithatë, disa dallime nuk zhduken, veçanërisht në stil, performanceë, siguri dhe të tjera. Ka shumë prodhues nëpër botë, por ata me numrin më të madh të markave të njohura, janë padyshim prodhuesit evropianë, amerikanë dhe japoneze.

Krahasimi: evropiane, japoneze, amerikane

Sa herë që ndonjë makinë e re del nga këta prodhues, menjëherë tërheqin vëmendjen e publikut dhe të apasionuarve pas makinave. Makinat e prodhuara në këto vende ofrojnë cilësi të lartë, por megjithatë dallojnë nga njëri-tjetri me karakteristikat e tyre. Një vend prodhon ndoshta makina më të mira se tjetri në aspektin e stilit ose performancës, ndërsa një tjetër mund të ofrojë më shumë në cilësi apo siguri.

 

Dizajni / Stili

Gjëja e parë që njerëzit vërjenë ndërsa blejnë makinë është forma e jashtme e makinës, pra dizajni. Dhe kur është fjala për stil, makinat evropiane nuk kanë zëvendësues. Në Evropë, stili i një makine është faktor i rëndësishëm dhe kjo shihet tek rezultatet. Me dizajnin tërheqës dhe të mrekullueshëm, makinat evropiane duken si të ardhura nga një botë tjetër. Madje, jo vetëm modelet e markave më të njohura, por edhe marka mesatare evropiane kanë pamje fantastike dhe dizajn tërheqës.

Dizajni i automjeteve evropiane dhe amerikane ndryshon shpesh, ndërsa në anën tjetër prodhuesit japoneze kanë tendencë për të ndryshuar më pak. Dizajnet e makinave japoneze as ndryshojnë shpejt, as dalin nga stili shpejt, por mbeten pak a shumë të njëjta për shumë vite.

Cilësia

Cilësia është gjithashtu një nga prioritetet e makinave evropiane. Nga britaniket ekzotike tek kali i egër italian dhe slitat e hekurta bavareze, makinat evropiane kanë një cilësi që nuk kushton lirë, por punon me efikasitet. Së bashku me makinat evropiane, makinat amerikane dhe japoneze janë shumë të njohur për cilësinë e tyre. Kilometrazhi rekord i përshkruar dhe cilësia e lartë kanë qenë gjithmonë pikat kryesore për shitjen e këtyre makinave.

Harxhimi i karburantit

Japonia ka historinë e prodhimit të automjeteve më efikase për harxhimin e karburantit. Një nga gjërat e rëndësishme që njerëzit i konsiderojnë kur blejnë një makinë është harxhimi i karburantit dhe makinat japoneze janë të dizenjuara qëllimisht për të ofruar atë. Në fakt, gjatë krizave të naftës në vitin 1973, popullariteti i makinave japoneze u rrit në tregun global, pasi automjetet e tyre kanë motor më të vogël dhe janë më efikase. Automjetet japoneze janë gjithmonë opsioni më i mirë kur dikush dëshiron një makinë ekonomike.

 

Performanca

Edhe në aspektin e performancës apo të fuqisë, është mjaft e vështirë për të gjetur një alternativë të krijuesve evropianë. Modelet e prodhuesve më të mëdhenj evropianë si BMW, Mercedes-Benz janë disa nga makinat më të mira që janë ndërtuar ndonjëherë. Fuqia dhe përshpejtimi i këtyre makinave janë shumë më tepër se homologët e tyre.

 

Jetëgjatësia

Makinat japoneze nuk mund të udhëtojnë aq shpejt sa ekuivalentët e tyre evropianë, por ato zakonisht funksionojnë për një periudhë shumë më të gjatë kohore. Ata nuk kërkojnë shumë mirëmbajtje; Rrallëherë nevojiten riparime të plota në makinat japoneze.

Fuqia

Amerikanët e duan fuqinë dhe kjo mund të shihet lehtësisht në prodhimet e tyre, siç janë automjetet. Makinat amerikane janë të njohura për fuqinë e tyre. Këto automjete kanë marrë edhe emrin “makina të muskujve” për fuqinë e tyre. Makina amerikane vjen me një motor të fuqishëm që kërkon konsum të lartë të karburantit. Nuk ka asnjë konkurrent të automjeteve amerikane kur bëhet fjalë për forcë.

 

Besueshmëria

Prodhuesit evropianë dhe amerikanë mund të kryesojnë për shpejtësi dhe fuqi, por jo për besueshmëri. Makinat japoneze kanë rekordin më të mirë kur bëhet fjalë për besueshmërinë nga blerësit. Prodhimi i makinave të besueshme nuk kufizohet vetëm tek Toyota, Nissan dhe Honda. Prodhues të tjerë japonezë si Mazda, Mitsubishi, Isuzu, Daihatsu prodhojnë gjithashtu automjete që kanë fansat e tyre të palëkundur. Duke ofruar makina të besueshme dhe të sigurta, prodhuesit japonezë të makinave kanë lënë gjurmë të mëdha në zemrën dhe mendjen e klientëve.

 

Çmimi

Së bashku me të qenit efikas dhe i besueshëm, automjetet japoneze kanë çmime të arsyeshme gjithashtu. Ato janë ndërtuar me idenë e njeriut të zakonshëm, konsumatorit të zakonshëm. Nga ana tjetër, makinat evropiane janë të shtrenjta për të qenë brenda mundësive të secilit.

 

Siguria

Automjetet japoneze marrin lavdërime në mbarë botën për tiparet e tyre dhe një tipar i tillë është siguria. Prodhuesit japonezë kryesojnë kur është fjala për sigurinë. Ata janë të njohur për zhvillimin e teknologjive që rrisin standardet e sigurisë.

 

Përfundim

Prodhuesit e makinave evropiane, amerikane dhe japoneze kanë konkurruar për dekada me njëri-tjetrin për të fituar klientët me prodhimet më të mira. Njerëzit preferojnë të blejnë makina në bazë të preferencave të tyre personale dhe karakteristikave të tyre. Disa preferojnë makina të forta dhe të fuqishme, ndërkohë që disa kërkojnë për makina me karburant të efektshëm. Duke folur në mënyrë krahasuese, në makinat evropiane, dizenjimi dhe performanca janë tiparet kryesore, ndërsa makinat amerikane janë identifikuar si të mëdha, të fuqishme dhe të gjera. Makinat japoneze kanë cilësi besueshmëria, efiçencën e karburantit dhe jetëgjatësinë.

675 herë e lexuar, 0 herë sot

Faqe 1 nga 31 2 3
 • Ndryshimi i çmimeve të shitjes së apartamenteve në Tiranë

  by në 29/09/2018 - 0 Komente

  ZONA I Zona 1/1 Kinema “Ali Demi”, fusha e sportif, fshati Shkozë, Depo e Ujit, ishte 98,000 lekë/ m2, bëhet 97,700 lekë/m2   Zona 1 /2 Poligrafiku, Shkoza, Uzina e Autotraktorëve, fshati Shkozë, Lanabregas, Linzë, Sauk, ishte 80,000 lekë/ m2, bëhet 78,000 lekë/m2   ZONA 2 Zona 2/1 Piramida, stadiumi “Qemal Stafa”, ishte 187,000 lekem2, […]

 • 7 rregulla që duhet t’i thyesh kur intervistohesh për punë

  by në 29/09/2018 - 0 Komente

  Intervistat mund të jenë argëtuese. Ata që kanë kaluar disa intervista e dinë se nuk ka pse të jetë një përvojë e vështirë dhe stresuese. Stigma që rrethon intervistën është se gjithmonë duhet të mendoni për të projektuar versionin më të mirë të vetes. Por, kur intervistoheni disa herë, mësoni se më shumë se çdo […]

20 shitjet e fundit