Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Ja si shitet makina më shpejt!

Këshilla të dobishme 23/08/2016

Bledi me Albanin jane miq prej kohësh. Të dy menduan të shisnin makinat që kishin dhe të blinin nga një tjetër, për të shijuar pushimet ndryshe këtë verë.

Bledi kishte një #makinë Opel Astra, me motorr 2.0 naftë të viti 2003, ndërsa Albani kishte (dhe e ka akoma) një Peugeot 206 HDi me #motorr 1.4 nafte të vitit 2002.

Bledi e shiti makinën e tij dhe po kërkon të blerë një tjetër me vit #prodhimi 2007 – 2008 tek #100oferta.com, madje ka gjetur disa #oferta të mira dhe është shumë pranë marrëveshjes me një nga shitësit. Ndërsa Albani nuk e ka #shitur ende makinën e tij. Pse?

Bledi e postoi ofertën e tij tek #100oferta.com, ku shumë persona dhe #biznese publikojnë #falas #njoftimet dhe #ofertat e tyre.

Fillimisht ai fotografoi makinën në disa pozicione nga jashtë, brenda, motorrin dhe gomat, që i kishte pothuajse të reja. Tek #100oferta.com ai mund të vendoste deri në 10 foto. Pasi e fotografoi, ai u regjistrua për pak sekonda nga smartphone i tij dhe menjëherë postoi ofertën me një tekst të thjeshtë që përshkruante makinën, plotësoi karakteristikat e saj në mënyrë që #blerësit ta gjenin nëpërmjet tyre më thjesht dhe ngarkoi 10 foto.

Për pak minuta oferta u miratua për #publikim dhe u shfaq në faqen kryesore tek #100oferta.com, me më shumë se 7000 vizita në ditë. Në të njëjtën kohë oferta (linku i saj) u përhap automatikisht në gjithë rrjetet sociale, ku #100oferta.com ka më shumë se 50000 fansa dhe ndjekës aktivë. Vetëm ditën e parë oferta e Bledit për të shitur makinën e tij u lexua 450 herë, kishte më shumë se 10 “like” në Facebook dhe 3 “share”, pra mundësia që të jetë lexuar mijëra herë në rrjetet sociale ishte reale. Por ajo që është më e rëndësishmja, besojeni apo jo, Bledi mori ditën e parë më shumë se 10 telefonata për ofertën e tij.

bledi

#Telefonatat dhe interesimi vazhduan për disa ditë me rradhë dhe 4 prej tyre donin që ta shihnin nga afër makinën. Vetëm pas një jave Bledi ra dakord me një prej personave të #interesuar dhe ishte i gatshëm që ai të provonte makinën. Pas disa negociatave të thjeshta Bledi i dha dorën blerësit bashkë me çelësat e makinës, ndërsa futi në xhep 2300 Euro (200 Euro më pak se çmimi i diskutueshëm që kishte vendosur në ofertë). Me ato para, plus ca të tjera, Bledi ju drejtua përsëri 100oferta.com, ku kërkon të blejë përsëri një Opel të viti 2007-2008, ose një Mercedes Benz të viti 2004-2005.

Çfarë ndodhi me Albanin? Në fakt, edhe Albani ka një smartphone, hyn në Internet, ka dhe një llogari Facebook. Albani zgjodhi një mënyrë tjetër për të shitur makinën, por që si duket nuk po i ec aq shumë. Ai shkoi tek një fotokopje, aty në lagje, printoi një format A4, me një shkrim në formë harku “Shitet” dhe shtoi edhe 2 numrat e telefonit. Sipas Albanit në lagjen e tij kishte më shumë se 5000 banorë që do ta shihnin njoftimin e tij, plus që edhe kur shkonte në plazh të dielën, me gjithë ata njerëz do kishte shanse të mëdha. Pastaj iu tha gjithë kushërinjve dhe të njohurve që do shiste makinën. E vërteta është se edhe sikur 1000 persona të kenë marrë vesh që Albani shet makinën, asnjë prej tyre nuk mund të marrë më tepër informacion, apo të ruajë numrin e telefonit kur është duke bërë diçka tjetër, p.sh. duke ngarë makinën.

albaniRezultati: Për një muaj u interesua vetëm një nga komshinjtë, që kërkoi t’ia blejë makinën me një çmim shumë të ulët: 1500 Euro nga 2300 që donte ta shiste Albani. Pasi e mërziti për disa ditë rresht, e la fare atë mundësi. Tani po mendon ta postojë dhe ai ofertëne tij tek #100oferta.com, por problemi është se Bledi do fillojë me ato të tijat “të thashë mor burrë, nxirre te 100oferta.com”…

Të sponsorizuara

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/09/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Promovo biznesin në blogun e 100oferta.com

  by në 15/09/2017 - 0 Komente

  Kërkon të përhapësh idetë e tua? Dëshiron të promovosh një sipërmarrje? Ke një reagim për funksionimin e tregut? Shkruaj në blogun e 100oferta.com dhe do kesh mundësinë që shkrimi të lexohet nga mijëra vizitorë në ditë, të përhapet brenda pak minutash në rrjetet kryesore sociale: Facebook, Linkedln, Twitter, Google+ etj., në të cilat 100oferta.com ka […]

 • Si të blesh makina në ankand

  by në 14/10/2017 - 0 Komente

  Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta. Duhet të regjistroheni […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

 • Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

  by në 31/08/2017 - 0 Komente

  Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, […]

total