Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Banka e Shqipërisë ul normën bazë të interesit në 2%

Lajme-Treg 28/01/2015

Banka e Shqipërisë ka ulur normën bazë të interesit në 2%, duke shënuar një nivel të ri rekord. Norma e interesit u ul me 0.25 pikë përqindje. Sipas Bankës, vendimi është marrë nga Këshilli Mbikëqyrës i Bankës, pasi u njoh me zhvillimet e fundit ekonomike e monetare në vend.  Në muajin dhjetor inflacioni ishte 1.7 %, poshtë objektivit minimal të Bankës së Shqipërisë.

Kjo është hera e 13-te, që banka ul normën bazë, duke synuar te nxise kreditimet dhe investimet në ekonomi. Ulja më e fundit u bë në nëntor të vitit të kaluar dhe deri me tani ndikimin me te madh e ka dhene tek depozitat. Interesat e tyre kane zbritur ne nivelin e inflacionit, duke qene 1.6 % në muajin nëntor.
/ Lajme-Treg

469 herë e lexuar, 1 herë sot

  

  • Ndryshimi i çmimeve të shitjes së apartamenteve në Tiranë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    ZONA I Zona 1/1 Kinema “Ali Demi”, fusha e sportif, fshati Shkozë, Depo e Ujit, ishte 98,000 lekë/ m2, bëhet 97,700 lekë/m2   Zona 1 /2 Poligrafiku, Shkoza, Uzina e Autotraktorëve, fshati Shkozë, Lanabregas, Linzë, Sauk, ishte 80,000 lekë/ m2, bëhet 78,000 lekë/m2   ZONA 2 Zona 2/1 Piramida, stadiumi “Qemal Stafa”, ishte 187,000 lekem2, […]

  • 7 rregulla që duhet t’i thyesh kur intervistohesh për punë

    by në 29/09/2018 - 0 Komente

    Intervistat mund të jenë argëtuese. Ata që kanë kaluar disa intervista e dinë se nuk ka pse të jetë një përvojë e vështirë dhe stresuese. Stigma që rrethon intervistën është se gjithmonë duhet të mendoni për të projektuar versionin më të mirë të vetes. Por, kur intervistoheni disa herë, mësoni se më shumë se çdo […]

total