Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Arrihet marrëveshja për zgjatjen e ndihmës financiare Greqisë

Lajme-Treg 21/02/2015

Greqia ka arritur një marrëveshje për zgjatjen e paktës së ndihmës financiare nga huadhënësit, edhe pse jo për gjashtë muaj por për katër. Marrëveshja parashikon që kabineti grek t’i përmbahet rrugës së reformave në parim.

Në deklaratën e nënshkruar pala greke bie dakord që “Qeveria të vijojë me reformat. Ajo angazhohet ta mbyllë me sukses deri më datën 30 qershor 2015 programin e ndihmave, duke përfshirë edhe angazhimet për reforma e kursime.“

Ministrat e Financave të Eurozonës kanë dalë dje në Bruksel me një deklaratë të përbashkët, se do të vijojnë me paketën e ndihmave financiare ndaj Athinës, edhe pse jo në afatin e kërkuar nga Greqia. Ministrat e Eurozonës përpiluan një projektmarrëveshje, e cila u pa si bazë e qëndrueshme për zgjatjen e paketës së shpëtimit financiar për Greqinë, por tensioni ka qenë i pranishëm gjatë gjithë kohës, edhe pse disa liderë europianë kishin shprehur qysh më parë një shpresë të përmbajtur për avancim në qëndrimet e të dyja palëve.

Vendi më i madh huadhënës në BE ndaj Greqisë, Gjermania, ka kërkuar edhe gjatë mbledhjes së djeshme përmirësime në qëndrimet mbi reformat. Me 240 miliardë euro borxhe ndaj BE dhe FMN, afati i të cilave skadon pas një jave, Kryeministri Aleksis Cipras arriti një nga objektivat e tij primarë emergjentë, që lidhej me arritjen e një marrëveshjeje me huadhënësit.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, duke folur pas bisedimeve që zhvilloi në Paris dje me Presidentin Hollande, tha se “të gjithë partnerët europianë kanë dashur ta mbajnë Greqinë në Eurozonë, por kemi nevojë për përmirësime domethënëse në substancën e asaj që po diskutohet, në mënyrë që ta votojmë atë më pas në Bundestagun gjerman, qysh javën që vjen”.

Grekët fituan shumë simpati e mbështetje ndërkaq nga Kryeministri italian, Matteo Renzi, i cili tha “Unë besoj se principi i të bërit reforma në këmbim të më shumë kohe në dispozicion, është i drejtë dhe korrekt”. Po ashtu, edhe vende si Sllovakia të cilët ishin fillimisht shumë të vendosur në qëndrimet e tyre kundër zgjatjes së afatit për Greqinë, apo lidhjes së tij ekskluzivisht me aplikimin e reformave të diktuara nga huadhënësit, duket se më në fund janë tërhequr duke iu nënshtruar kompromisit.

Nuk ka tag

470 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • SHBA kërkon urgjentisht shoferë për kamionë

  by në 10/10/2015 - 0 Komente

  Deri në fund të ketij viti do të krijohet një mungesë prej 50.000 shoferë kamioni në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit nga Shoqatave Amerikane e Kamionëve (ATA). Bizneseve amerikane ju duhen shoferët e kamionëve për të transportuar mallrat për dërgesat e përditshme dhe çdo gjë të domosdoshme, nga ushqimi në supermarkete deri tek dërgesat e […]

 • Shfaqi ofertat përsëri në faqen e parë!

  by në 11/02/2017 - 2 Komente

  Ofertat e publikuara mund t’i shfaqësh përsëri në faqen e parë, çdo 24 orë, pa pritur aprovim dhe falas. Ky është një veprim fare i thjeshtë: mjafton të klikoni vetëm një buton që gjendet në fund të njoftimit, ose një ikonë tek paneli “Menaxhoni njoftimet” dhe automatikisht oferta ngjitet në krye të faqes së parë. Shih shembujt […]

total