Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Apple shënon rekord, tremujori më fitimprurës në historinë e korporatave

Info-Treg 28/01/2015

Apple sapo publikoi fitimin më të madh në historinë e korporatave tremujorin e fundit, pas shitjeve të një numri rekord të iPhone.

Apple shiti 74.500.000 iPhones në tre muajt e fundit, çka bëri që fitimi i Apple të arrijë më shumë se 37%, deri në 18 miliard USD. Kjo shifër është më e madhe se 16.2 miliardë USD fitim që Gazprom kishte raportuar gjatë tremujorit të parë të 2011 – rekord i mëparshëm i fitimeve i publikuar nga një korporatë.

“Interesi në produktet e Apple sa vjen e rritet, duke surprizuar edhe pritjet tona të larta,” tha Tim Cook në një telefonatë me analistët. “Ky vëllim shitjesh është i vështirë për t’u kuptuar.”

Aksionet e Apple u rritën gjithashtu me 9%. Edhe shitjet e Mac janë rritur me rreth 15% në një rekord prej 5.5 milion. Apple tha se shitjet e iTunes gjithashtu arritën një rekord, ndërsa shitjet për iPad vazhduan të pakësohen, duke rënë me 18% në 21.400.000

Por historia ishte iPhone. Cook vuri në dukje se Apple shiti mesatarisht 34.000 iPhone çdo orë.

IPhone është tashmë produkti i vetëm më i shitur i të gjitha kohërave. E gjithë industria e TV shiti më pak se 60 milion televizorë tremujorin e fundit, sipas HIS, ndërsa tabletë të shitur ishin vetëm 54 milionë.

Në fakt, shitjet e iPhone kaluan të gjithë industrinë e PC (kompjuterave desktop). Kompjuterat e shitur janë më pak se 84 milionë (desktop dhe laptopë) në tremujorin e fundit, sipas Gartner, përfshirë HP (HPQ, Tech30), Lenovo, Mac, Dell dhe çdo kompani tjetër.

  

462 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/09/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Promovo biznesin në blogun e 100oferta.com

  by në 15/09/2017 - 0 Komente

  Kërkon të përhapësh idetë e tua? Dëshiron të promovosh një sipërmarrje? Ke një reagim për funksionimin e tregut? Shkruaj në blogun e 100oferta.com dhe do kesh mundësinë që shkrimi të lexohet nga mijëra vizitorë në ditë, të përhapet brenda pak minutash në rrjetet kryesore sociale: Facebook, Linkedln, Twitter, Google+ etj., në të cilat 100oferta.com ka […]

 • Si të blesh makina në ankand

  by në 14/10/2017 - 0 Komente

  Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta. Duhet të regjistroheni […]

 • Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

  by në 31/08/2017 - 0 Komente

  Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

total