Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

AKEP: 4,8 milionë numra celularë aktivë për 2014

Lajme-Treg 21/02/2015

Tregu i telefonisë së lëvizshme në vendin tonë numëroi gjatë vitit 2014, rreth 4,8 milionë numra celularë aktivë, bën të ditur Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP). Numri i përdoruesve aktivë dhe përdoruesve sipas kartës SIM, në fund të 2014, respektivisht ka qenë 3.36 milionë dhe 4.88 milionë, duke shënuar një rënie të lehtë në krahasim me fundvitin e 2013-s, kur numri i përdoruesve aktivë dhe përdoruesve sipas kartës SIM respektivisht ka qenë 3.68 milionë dhe 5.28 milionë.

Viti 2014 u karakterizua nga një rritje e  numrit të pajtimtarëve të internetit. Të dy segmentet e aksesit broadband dhe  fiks dhe 3G (karta USB/modem), kanë pasur rritje me rreth 13.3% dhe 10.5% krahasuar me 2013.Sipas  AKEP-it,  pas shtrirjes në të gjithë vendin të teknologjisë 3G, do të çelet në muajin mars, tenderi për të futur shërbimin 4G në tregun e telefonisë celulare, duke i dhënë një stad të ri zhvillimi këtij tregu në vendin tonë.

/ ATSH

525 herë e lexuar, 1 herë sot

  

 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Shfaqi ofertat përsëri në faqen e parë!

  by në 11/02/2017 - 2 Komente

  Ofertat e publikuara mund t’i shfaqësh përsëri në faqen e parë, çdo 24 orë, pa pritur aprovim dhe falas. Ky është një veprim fare i thjeshtë: mjafton të klikoni vetëm një buton që gjendet në fund të njoftimit, ose një ikonë tek paneli “Menaxhoni njoftimet” dhe automatikisht oferta ngjitet në krye të faqes së parë. Shih shembujt […]

 • SHBA kërkon urgjentisht shoferë për kamionë

  by në 10/10/2015 - 0 Komente

  Deri në fund të ketij viti do të krijohet një mungesë prej 50.000 shoferë kamioni në Shtetet e Bashkuara, sipas raportit nga Shoqatave Amerikane e Kamionëve (ATA). Bizneseve amerikane ju duhen shoferët e kamionëve për të transportuar mallrat për dërgesat e përditshme dhe çdo gjë të domosdoshme, nga ushqimi në supermarkete deri tek dërgesat e […]

total