Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

Fuoristradat më të mira për vitin 2017

Bota e makinave 26/10/2017

Njerëzit i pëlqejnë furoistradat, pozicionin e ngritur të tyre, ndjenjën e qëndrueshmërisë dhe nocionin që fuoristradat të mbajnë të sigurt, pavarësisht nga moti apo lloji i rrugës.

Disa modele nuk prezantohen as si një makinë standard me katër rrota, por si një fantashkencë e së ardhmes përsa i përket ekuilibrit të vërtetë midis formës dhe funksionit.

Fuoristradat tani janë në dispozicion në forma dhe madhësi që i përshtaten pothuajse çdo buxheti, por sipas revistës prestigjioze Auto Car Guide, këto janë zgjedhjet më të mira për 2017…

1. JAGUAR F-PACE

F-Pace është një fuoristradë shumë emocionuese dhe praktike, për motorin me benzinë ​​V6 (është i njëjti motor që gjendet në F-Type). Kjo duket e madhe dhe është e shpejtë me një kohë 0 – 100 km/h prej 5.1 sekonda.

 Më e mira? Është e pajisur me teknologjinë e fundit, që nga sistemi i shkëlqyer InControl Touch Pro për tiparet gjysmë të automatizuara dhe çelësin e Aktivitetit Band.

Çmimi: nga 38,500 Euro
CO2: 209
BHP: 380
0-62: 5.5

2. VOLVO XC90

XC90 i ri ka fituar shumë lavdërime në sajë të këtij modeli të nxjerr në pah. Butonat arkaik dhe telefoni janë zëvendësuar nga një ekran i hollë me prekje, çka e bën pjesën më të madhe të makinës autonome dhe vjen në një version hibrid për të kursyer me motorin T8 Twin Engine. Ky as nën mëngë, bashkon një motor me benzinë ​​2.0 litërsh supercharged me disa bateri dhe motore për të prodhuar rreth 400bhp. Është e shpejtë (0-100 km/h në 5.6 sekonda), me stil dhe mund të menaxhojë 50 km me energjinë elektrike. Kur bateritë të shkarkohen, thjesht vendoseni në karikim. E vetmja pengesë është ndoshta çmimi pak i lartë.

Çmimi: nga 52,935 Euro
CO2: 49
BHP: 320
0-62: 5.3

3. BENTLEY BENTAYGA

Bentayga është fuoristrada e parë luksoze në botë, si dhe më e shpejta (0-100 km/h në 4 sekonda dhe një shpejtësi maksimale prej 300 km/h), ndoshta automjeti më i shtrenjtë jashtë rrugëve të shtruara.

Me këtë çmim, shumë njerëz do ta konsiderojnë atë ‘të shtrenjtë’, por kjo vlen me të vërtetë . Nga brenda të gjitha sediljet janë luksoze prej lëkure, kroskoti prej druri të përpunuar me dorë dhe pllakat e lëvizshme Android për pasagjerët e pasmë, që do të ulen në përbindëshin 600bhp, me motor W12. Derisa Rolls-Royce të lançojë përpjekjet e veta në fuoristradat e milionerëve, Bentley Bentayga është në krye të tabelës sa i përket ndërtimit të cilësisë, performancës dhe pranisë në rrugë.

Çmimi: 179,000 Euro
CO2: 296
BHP: 600
0-60: 4

4. LAND ROVER RANGE ROVER

Po kush është nëna? Sigurisht, Range Rover. Është origjinali i fuoristradave. Modeli më i fundit është tërësisht i ri dhe është ndërtuar në një shasi prej alumini që shndërron një peshë 400kg tronditëse nga suita tradicionale e Range Rover. Kjo e bën atë relativisht efikase për një bishë të tillë të madhe dhe e ngre dinamikën e udhëtimit në një nivel krejt të ri, madje mund të konkurrojë në kushte të nivelit të afërt me limuzinat si Mercedes-Benz S-Class. Sediljet me masazhe dhe ngrohje e bëjnë udhëtimin të rehatshëm, dhe kontrolli i përshtatshëm i drejtimit ndihmojnë që të ngisni këtë fuoristradë me kënaqësi. Është ndoshta e vetmja fuoristradë me madhësi të plotë që është me të vërtetë elegante. Më e mira e britanikëve.

Çmimi: Nga 85,360 Euro
CO2: 182
BHP: 255
0-62: 7.4

5. JEEP WRANGLER

Nëse doni të zgjidhni fuoristradën tuaj, duhet ta shihni jashtë rrugës dhe keni tre opsione – Land Rover Defender, Toyota Land Cruiser, ose një Jeep Wrangler. Jeep është një makinë kaq mbresëlënëse dhe ka një karakter të vërtetë. Pozicioni i drejtuesit është tepër i lartë, kështu që keni një pamje të mrekullueshme të rrugës dhe shikimi i gjithanshëm është i shkëlqyeshëm, me një përkufizim të qartë se ku janë të katër anët e makinës.

Ju gjithashtu mund të hapni panelet e tavanit lart dhe dyert për një eksperiencë të konvertueshme në kabriole. Ndërsa pjesa e brendshme është vështirë të konkurohet.

Çmimi: 40,360 Euro
CO2: 263
BHP: 280
0-62: 8.1

6. PORSCHE MACAN

Porsche është prodhuesi kryesor i makinave sportive në botë. Por aktualisht, Porsche tashmë po i kushton më shumë vëmendje fuoristradave sesa makinave sportive, të cilat deri tani janë në krye në sajë të suksesit të arratisur të Cayenne-it. Me ardhjen e MACAN të ri të mesëm, Porsche zyrtarisht do të bëhet një kryesisht një prodhues fuoristradash duke lënë mënjanë makinat sportive. Macan është më sportivja dhe më dinamikja e bërë ndonjëherë. Edhe modeli bazë ka një motor të mrekullueshëm twin-turbo V6 dhe pjesën e brendshme të mahnitshme.

Çmimi: 48,400 Euro
CO2: 161
BHP: 258
0-62: 6.3

7. VOLKSWAGEN TOUAREG

A është e vërtetë se Porsche Cayenne ndan bazat dhe disa nga motorët e tij me Volkswagen Touareg për një shumë më modeste parash? Sigurisht, ju humbni një nga simbolet më aspiruese si Porsche, por mund ta mbani integritetin inxhinierik dhe praktikën dhe cilësinë e gjithanshme me një Touareg. Madje edhe modeli bazë ka të njëjtin motor V6 me naftë si Cayenne, i cili është shumë më i kushtueshëm, megjithëse arrin në 201 bhp.

Çmimi: nga 50,142 Euro
CO2: 180
BHP: 262
0-62: 7.3

8. HYUNDAI IX35 FUEL CELL

Karburanti i hidrogjenit në modelin ix35 është aq përpara, saqë ka vetëm një numër të kufizuar vendesh për ta furnizuar atë në Evropë. Hidrogjeni i  ngjeshur, i cili transformohet magjikisht në energji elektrike nga një grumbullim i karburantit për të furnizuar motorët elektrikë në bord, e fuqizon atë. Drejtuesi mund të kënaqet me 133 bhp, një sprint 0-100 km/h në 12.5 sekonda dhe një udhëtim deri në 620 km me pothuajse asgjë, përveç ujit të lëshuar nga marmita. Sigurisht, është super e gjelbër, por gjithashtu nuk është në dispozicion të publikut ende … dhe pothuajse e pamundur të furnizohet. Megjithatë është fakt, jo inovacion!

Çmimi: 59,370 Euro
CO2: 0
BHP: 134
0-62: 12.5

9. BMW X6 M

Nëse BMW X6 M do të ishte në një film, në poster do të lexonit, “The Batmobile.” Motori me cilindra twin V8 arrin 567bhp dhe xhiro prej 750Nm, që do të thotë se mund të shkojë nga 0-100 km/h për 4.2 sekonda. Në të vërtetë duket si një makinë për garë dhe kjo falë faktit se BMW ka vendosur sistemin xDrive për të gjitha rrotat 4WD. Kjo makinë nuk është për ata që kërkojnë të kursejnë faturat e karburantit, por kjo është një fuqi e egër nga jashtë dhe çuditërisht e butë nga brenda.

Çmimi: 104,000 Euro
CO2: 259
BHP: 567
0-62: 4.2

10. MINI COUNTRYMAN

Countryman All4 është një makinë e zhurmshme e klasit më të lartë. Është pjesërisht veturë dhe pjesërisht fuoristradë. Countryman realizon përdorimin e sistemit të të gjithë-rrotave, duke ofruar njëfarë paqeje ndaj atyre Mini-dashuruesve që jetojnë në zonat malore me dëborë. Katër rrotat aktive mbajnë modelin e John Cooper Works, i cili përmban një motor turbocharged 1.6 litërsh që arrin rreth 215 bhp. Natyrisht, nga brenda instalohet rrjeti i njohur Infotainment, ekranët me prekje dhe ndriçimi i mrekullueshëm.

Çmimi: 32,400 Euro
CO2: 165
BHP: 215
0-62: 7

11. NISSAN JUKE NISMO RS

Fuoristrada në botën e modës hyn me Juke nga Nissan. Për ndikimin vizual, harqet e rrotave, grilën dhe fenerët e modës së lartë ofrojnë një zgjedhje të mirë për çmimin. Është e veçantë edhe brenda dhe ka një përmirësim të teknologjisë së lartë të kohëve të fundit të pajisur me një vegël multimediale me prekje të plotë me mbështetjen e Send-to-Car të Google. Është gjithashtu mjaft praktike, me shumë hapësirë ​​për bagazhet dhe pozicionin e ngritur të sediljeve.

Çmimi: 14,750 Euro
CO2: 165
BHP: 215
0-62: 7.9

12. FORD EDGE

Ford Edge është një fuoristradë e gjitha amerikane. Do të jeni të kënaqur që Edge është aq i madh. Ka mjaft hapësirë ​​për fëmijët në pjesën e prapme, dhe të rriturit para mund të gëzojnë komoditetin e vendeve luksoze dhe kabinës së gjërë. Audio ofrohet nga Sony, sistemi Sync 2 i Fordit është një performues solid në ekranin me prekje prej 8 inç, dhe ia vlen të përmendet për Nav Sat, një nga ofertat më të mira të prodhuesve të përfshirë në treg.

Edge vjen vetëm në naftë, dhe ka zgjedhje me kambio manuale ose automatike. Makina siguron udhëtimin e duhur me çdo kusht.

Çmimi: 33,535 Euro
CO2: 149
BHP: 210
0-62: 9.4

13. MERCEDES-BENZ GLE 500E

Gjigantët duket të jenë shija e ditës dhe oferta e Mercedes është vendosja e markës gjermane në një fuoristradë të madh hibride. Nuk është as një debutim i keq, pasi modeli ML arrin të qëndrojë shumë lart në kryesim, por GLE ec nëpër rrugë me rehati luksoze. Çmimi është kaq për motorin elektrik 85kW dhe paketën e baterisë së litiumit 8.7kWh, si dhe disa teknologji të reja. Për shembull, një sistem monitorimi me bazë GPS përcakton mënyrën më të përshtatshme për kushtet. Përdor bateritë kur ngjitet në një kodër, pasi mund të shfrytëzojë fuqinë nga frenimi rigjenerues në rrugën e poshtme.

Çmimi: 73,666 Euro
CO2: 78
BHP: 443
0-62: 5.3

14. FIAT PANDA CROSS

Ashtu si Panda 4×4, kjo fuoristradë e vogël është projektuar që të jetë në gjendje të përshtatet në hapësirat e parkimit të qytetit gjatë javës dhe të kalojë malin e çuditshëm në fundjavë. Këndet e afrimit dhe të nisjes janë mbresëlënëse, ndërsa një kontroll i zgjuar i terrenit i vendosur ndërmjet sediljeve të përparme i lejon shoferit të zgjedhë sasinë e përsosur të xhirove për sipërfaqe të ndryshme. Në brendësi do të gjeni Bluetooth dhe USB , i cili është mundësuar nga Microsoft dhe punon së bashku me TomTom 2 Live për informacionin në kohë reale të trafikut. Motori i vogël 875cc Twinair bën një punë shumë të mirë me Tonka Toy në terren të ashpër.

Çmimi: 16,300 Euro
CO2: 114
BHP: 84
0-62: 12

15. LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE KABRIOLE

Kjo makinë krijon shumë emocione dhe mendime të ndryshme.Shumë njerëz mendojnë se është e papërshtatshme. Por Evoque origjinale është një fuoristradë me stil. Nuk ka asgjë të re në lidhje me Evoque nga një perspektivë teknike, megjithatë, ajo që Evoque bën është se drejtohet shumë mirë, ka sistemet e kontrollit të Range Rover dhe ofron opsionalisht një nga sistemet më të mira në këtë fushë. Evoque Convertible vjen nga asemblimi i shkëlqyeshëm i sistemit të ri infotainment të InControl Touch Pro JLR, një nga më të mirët. Mos u shqetësoheni për sigurinë – dy shtylla të nxjerra nga pas sediljeve të pasme të pasagjerëve dhe pesha e lehtë e makinës mund të mbështetet tek to.

Çmimi: 53,100 Euro
CO2: 149
BHP: 180
0-62: 9.7

718 herë e lexuar, 0 herë sot

Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

Bota e makinave 25/10/2017

Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë dhe mund të luhatet në një numër të papërcaktuar mënyrash.

Krahasimi i vlerës së makinave të përdorura nëpër vende të ndryshme paraqet pengesa të ndryshme. Për shembull, prodhuesit e mëdhenj të makinave shpesh i përshtasin modelet e makinave për secilin vend. Si shembull, General Motors prodhon Vauxhall Corsa në Britani të Madhe, Opel Corsa në Evropë dhe Chevrolet Spark në SHBA. Këto automjete janë teknikisht të ngjashme, megjithatë, nga ndryshimi i markës në specifikimet e tregut ato mund të ndryshojnë në mënyra që e bëjnë krahasimin të vështirë. Përkundrazi, hulumtimi i një marke si Ford është shumë më i lehtë me Ford Fiesta që shitet në mbarë botën.

Rezultatet interesante pasqyrojnë dallimet midis vendeve të ndryshme në aplikimin e taksës, në TVSH, vlerësimet e valutave dhe tarifat, ndër faktorët e tjerë lehtësues. Indeksi paraqet një pasqyrë të vlerës së perceptuar të markave të ndryshme në rajone të ndryshme ekonomike.

Rezultatet gjenden në tabelën e mëposhtme. Parazgjedhja bazohet në mesataren e të gjitha markave dhe modeleve.

(1) GM – Chevrolet / Opel / Vauxhall

Chevrolet Spark : SHBA; Kanada – Opel Corsa : Singapor; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; – Vauxhall Corsa : UK – Chevrolet Corsa : Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë – Holden Barina : Zelanda e Re – Chevrolet Sail : Kinë, Indi – Chevrolet Sonic : Japan

 

(2) Renault

Renault Fluence : India – Dongfeng Renault : Kina – Renault Megane : Singapor; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Japoni; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; Britani e Madhe

 

(3) Hyundai

Hyundai Elantra : SHBA, Kanada, Kinë, Indi – Hyundai i30 : Singapor; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK – Hyundai Avante : Japoni

 

(4) Ford

Ford Fiesta : Singapori; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë, Indi; Japoni

 

(5) VW

VW Golf : Singapori; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë; Japoni – VW Jetta : India

 

(6) Fiat

Fiat 500 : Singapori; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë, Indi; Japoni

 

(7) Land Rover

Range Rover Evoque : Singapori; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë, Indi; Japoni

 

(8) Mercedes-Benz

Mercedes-Benz C180 : Singapori; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë, Indi; Japoni

 

(9) Pick-up – Nissan / Toyota

Nissan Navara : Singapor; Danimarka; Finlandë; Argentina; Kolumbi; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Spanja; Belgjikë; Letonia; Kanada; Sllovakia; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Britania e Madhe – Toyota Hilux : Norvegjia, Turqia, Portugalia, Hollanda, Zelanda e Re, Italia, Japonia, Suedia, Polonia – Nissan Frontier : Meksikë, Brazil – Nissan Titan : SHBA – Nissan D22 : Kina

 

(10) Hybrid – Toyota

Toyota Prius : Singapor; Danimarka; Norway; Finlandë; Turqia; Portugal; Gjermania; Hungari; Luxembourg; Zvicra; Austri; France; Irlandës; Holandës; Kroaci; Greqi; Australia; Estonia; Itali; Suedi; Spanja; Belgjikë; Letonia; Sllovakia; Poland; Bullgaria; Afrika e Jugut; Republika Çeke; Rusia; Zelanda e Re; Meksikë, Brazil, Kolumbi, Argjentinë; UK; SHBA, Kanada, Kinë, Indi; Japoni

970 herë e lexuar, 0 herë sot

Historia e Mercedes-Benz

Bota e makinave 25/10/2017

Prodhuesi gjerman i makinerive luksoze Mercedes-Benz ka qenë i pranishëm në rrugë me makinat e tij për më shumë se një shekull, duke kaluar në mënyrë elegante dy sfidat e ashpra të historisë së automobilave. Përgjegjës për gjenezën moderne të motorit me djegie të brendshme, ‘etërit’ e markës Mercedes-Benz praktikisht shpikën automobilin.

Shumë vite më parë, dy burra me emrat e Karl Benz dhe Gottlieb Daimler kishin vendosur t’i jepnin fund transportit me kuaj. Në vitin 1886 motori modern i tyre, ishte rezultat i punës së ekipit, i kërkimit dhe zhvillimit të pavarur dhe në sinkron. Edhe pse të dy jetonin në Gjermaninë Jugore, ata nuk u takuan kurrë nëse duhet të besojmë faktet historike.

Pavarësisht nga pjesa e barabartë e kontributit të dy inxhinierëve në zhvillimin e motorit të benzinës, ishte Gottlieb Daimler, i cili tërhoqi më shumë vëmendje që përfundimisht do të çonte në famë botërore. Pas rezultateve të suksesshme të Daimler në gara, një biznesmen i pasur austriak me emrin Emil Jellinek u interesua për makinat e ndërtuara në Unterturkheim. Daimler dhe shefi i inxhinierëve të tij, Wilhelm Maybach e kishin kënaqur Jellinekun në atë masë, sa që ai u ofrua me një propozim biznesi: prodhimin e një numri të madh makinash në këmbim të ndryshimit të emrit nga Daimler në Mercedes – emrin i vajzës së Jellinek, e cila kërkonte gjithashtu të drejtën për të ndryshuar dizenjot e makinave, si dhe të drejtën për të rishitur makinat në disa vende evropiane, duke përfshirë Austrinë, Francën dhe Belgjikën.

Para shpërthimit të Luftës së Parë Botërore, Gotllieb Daimler kishte fituar reputacion për automjetet e tij që ishte më i madh se ai i Benzit. Megjithatë, ky i fundit do të vazhdonte përpjekjet, duke arritur të qëndronte shumë pranë Daimlerit. Në vitin 1908, të dy prodhuesit ndanë podiumin me fitore në garën e famshme Grand Prix, Francë.

 

Pas konvertimit të fabrikave të tyre për kërkesat e Ushtrisë gjatë Luftës së Parë Botërore, të dy rivalët e tkurrën aktivitetin nga një sërë rrethanash, të diktuara nga një gjendje ekonomike e pasigurt dhe pamundësia e vetë-mbështetjes. Kështu, Motorshaftungshaft i Daimler-it u bashkua me Benz & Cie në vitin 1926, duke krijuar kompaninë më të madhe Daimler-Benz AG.

Që atëherë, veturat Mercedes-Benz kanë qenë disa nga makinat më të mira në botë, duke qëndruar si simbole të cilësisë së përsosur dhe inxhinierisë së saktë. Në fakt, këta burra që qëndrojnë paa markës, janë përgjegjës për zhvillimin e përmirësimeve të panumërta që mbulojnë çdo pëllëmbë të anatomisë së një makine.

Megjithëse është kritikuar gjerësisht për dyshimin e punësimit të detyruar dhe shkeljen e të drejtave të njeriut gjatë Luftës së Dytë Botërore, Mercedes-Benz ka qenë i suksesshëm në ndërtimin e një perandorie automobilistike, mbështetur fuqimisht nga disa klientë të pasur,  mogulët e medias dhe familjet shumë të pasura.

Mercedes – Benz janë bërë të njohur veçanërisht për limuzinat e tyre, shumica e të cilave mund të shihen në shumicën e filmave që kur vëllezërit Lumiere u bënë të famshëm për shpikjen e tyre të vogël, të quajtur kinematografi. Sikur cilësia e shkëlqyer e produktit dhe fama botërore të mos ishin të mjaftueshme, ekipi i Mercedes-Benz ka krijuar edhe shumë inovacione, shumë prej të cilave synojnë motorin e thjeshtë me katër cilindra.

28 vjet pasi Otto zbuloi prototipin e tij të një motori me katër cilindra, Wilhelm Maybach përsosi idenë e tij dhe ndërtoi një motor për Daimler për t’u përdorur vetëm në anije. Zhvillimi i motorit që përfundimisht do të nxisë automjetet e tokës, ujit dhe ajrit që përmbushin ëndrrën e Daimlerit, u deshën rreth 8 vjet para se të vendoseshin në modelin Daimler Phoenix, automjeti i parë në botë që do të pajiset me një motor të tillë.

Ndërkohë, Karl Benz ishte i zënë duke punuar në një motor katër-cilindrik horizontalisht të kundërt me pistona, si një përmirësim i modelit të tij në 1897. Disa nga përparësitë e dizajnit horizontal në lidhje me homologun e tij në linjë ishin dhoma dhe dinamika të lidhura. Vendosja horizontale dhe punimi i pistoneve nënkuptonte shumë pak vibrime, një qendër të ulët të gravitetit, si dhe më shumë hapësirë ​​për montimin e pajisjeve të tjera si turbo ose kompresorë.

Fillimi i viteve 1900 solli një seri të dytë të inovacioneve inxhinierike me zhvillimin e Maybach-it në motorin për Daimler që fitoi emrin e saj në sajë të valvulave të kontrollit të dyfishtë; Daimler gjithashtu doli me Simpleksin në vitin 1902, një makinë garash e mundësuar nga një motor me katër cilindra në linjë, që paraqiste valvulat e marrjes së ajrit dhe valvulat e shkarkimit me shufra. Për të siguruar temperaturat e ulëta të punës, dizajni Simplex gjithashtu mburret me cilindrat me dy mure për të akomoduar një rrjedhje të njëjtë të ujit ftohës sa më afër burimit të nxehtësisë.

Origjina e automjeteve hibride nuk është aq e fundit sa mund të mendohet. Në fakt, ato mund të gjenden që në vitin 1900, kur u lançua seria Mercedes Mixte. Këto makina përdorën motorë 45 ose 70 hp për të gjeneruar gjeneratorë elektrikë. Një pajisje e veçantë, ose ‘shpërndarës’, u përdor më pas për të kthyer energjinë e fituar elektrike në fuqi. Ndërtuar nga DMG (Daimler Mottorengesellshaft), automjetet ishin mjaft të njëhura në atë kohë duke fituar gara të tilla si Exelberg.

Mercedes-Benz është gjithashtu rekordmen për thyerjen e shpejtësisë, ndër të cilat ajo prej 200 km / h është ndoshta më e suksesshmja. Ideja e një automjeti që mund të arrijë një shpejtësi kaq të madhe që në fillim të vitit 1909 duket e pamundur, por modeli Lightning  i Benzit ishte prova. Një performancë e tillë mund të arrihej vetëm nga rritja e zhvendosjes së makinës në atë kohë dhe Lightning ishte një përbindësh i mundësuar nga një motor 21.5 litra.

Pas disa përmirësimeve të tjera, si futja e motorëve të dyfishtë me ndezje me 3 valë dhe motorët me katër valë, DMG do të vendoste këmbë në epokën e turbocharger. Përfshirja e hershme e kompanisë në ndërtimin e aeroplanëve në vitin 1921, kur një motor i bazuar në aeroplanët e Luftës së Parë Botërore u zhvillua nga Paul Daimler.

Sa i përket kamionëve të naftës, Benz e bëri i pari. Motori diesel OB 2 u zbulua në 1923 dhe 1924 pa lançimin e kamionit të parë me naftë në botë. Menjëherë pas Daimler dhe Benz u bashkua në një avantazh fitimprurës të shpikjeve të shkëlqyera. Modeli 260 D në vitin 1936 do të bëhej makina e e parë në botë me naftë për pasagjerë. Siç pritej, disa përmirësime e pasuan 260 D, sidoqoftë, kërkesa e prodhuesve gjermanë për motorët me naftë shpejt do të pengoheshin nga shpërthimi i Luftës së Dytë Botërore.

Pas një pushimi të detyruar Mercedes-Benz rifilloi aktivitetin e tij duke lëshuar modelin 170 V në 1946. Bazuar në motorin 260 D, 4 cilindra në pararojë të lançimit të modelit 170 D në 1949, një makinë që rihapi interesin e klientëve për markën, duke siguruar rikthimin e kompanisë.

Gjatë viteve 50, Mercedes – Benz prodhoi disa prej makinave më të mira, të tilla si 190 dhe 300 SL. i pari ishte një kompakt që mori vlerësim pas vendosjes së një rekordi botëror në vitin 1959. Ky i fundit nuk është tjetër veçse modeli i famshëm me krahë që duket se po bën një rikthim përmes modelit SLC që ende duhet të zbulohet. Përveç pamjes së saj mahnitëse, 300 SL ishte makina e parë që kishte të instaluar teknologjinë e hershme e injektimit të karburantit.

Deri në kohën e viteve 80, bota ishte rritur tashmë dhe bashkë me të edhe pasojat e emetimeve të CO2 dhe ndotjes së përgjithshme të makinave. Mercedes-Benz ishte midis të parëve në përputhje me rregulloret që futi konvertuesit katalitikë me tre koka të mbyllur, në 1985. Me këtë dhe disa ndryshime të filtrit të naftës, si aksesi i lehtë nga lart, automjetet Mercedes-Benz shkuan më tej dhe bëhen edhe më të avancuara.

Deri në fillim të viteve 1990, makinat e tyre me naftë ishin krejtësisht në sistemet e futjes / shkarkimit të katër valvulave dhe karburatorët u ndërruan në favor të sistemeve të injektimit të karburantit. Disa vjet më vonë, Mercedes – Benz filloi zhvillimin e kompresorëve, të cilat i prezantoi me kompresorin C 230.

Pas shënimit të një epoke të re në teknologjinë mekanike, Mercedes vazhdoi të kalonte kufijtë e rinj përmes lëshimit të koncepteve të reja inxhinierike dhe dizenjimeve të veçanta. Sistemi BlueTec i zbuluar në vitin 2005 u zhvillua vetëm me një qëllim: uljen e emisioneve të CO2, arritjet e bëra nëpërmjet përdorimit të SCR (Reduktimi selektiv katalitik). Dy ngjarje të tjera të rëndësishme ndodhën në të njëjtin vit me daljen e motorrit A 200 Turbo për A-Klasse dhe konceptin organik Bionic.

Mercedes – Benz ishte i pari që i përshtati sistemet ABS dhe ESP në makinat e veta dhe ka kaluar në linjë prodhimi motorin DiesOtto i cili u shfaq në 2004 Frankurt Moto Show. DiesOtto ka dhoma të ndryshueshme të djegies duke ofruar avantazhet e dy motorëve: me benzinë ​​dhe naftë. CAi i saj (Kontrolli i Ndezjes Automatik) lejon ndezjet e shkëndijave të ndalojnë shkarkimin në temperatura më të larta kur karburantet, benzina në këtë rast, mund të ndizen.

782 herë e lexuar, 1 herë sot

Taksa për ndërtesat 0.05% për qytetarët, 0.15% për bizneset

Lajme-Treg 25/10/2017

Ministria e Financave ka përcaktuar taksën për ndërtesat: 0.05% për qytetarët dhe 0.15% për bizneset. Drafti zyrtar i projektligjit “Për taksat vendore” që është pjesë e paketës fiskale 2018 përcakton pikërisht këto nivele.

Sipas ligjit të ri: “Baza e taksës mbi ndërtesat është vlera e ndërtesës, që llogaritet në përputhje me metodologjinë dhe procedurat e përcaktuara me Vendim të Këshillit të Ministrave.  Për efekt të amortizimit të pasurisë së paluajtshme-ndërtesa, Këshilli i Ministrave specifikon gjithashtu edhe nënkategoritë përkatëse.

Shkalla e taksës mbi ndërtesat e cila aplikohet si përqindje e bazës së taksës, është si më poshtë:  0.05% për ndërtesën ku taksapaguesi ka banimin e përhershëm ose zakonisht banon. 0.15% për ndërtesën që përdoret, shfrytëzohet për veprimtari ekonomike”.

Ministria e Financave ka vendosur që taksa të mblidhet përmes agjentëve tatimorë, të cilët do të përfitojë 2% të të ardhurave të arkëtuara.

“Detyrimi i taksës mbi ndërtesën sipas dispozitave të këtij ligji mund të mblidhet nëpërmjet agjenteve të taksave, të cilët kanë shtrirje territoriale, sistem elektronik të bazës së të dhënave dhe gjenerimit të detyrimeve dhe që autorizohen me Vendim të Këshillit të Ministrave. Agjenti i autorizuar përfiton 2 % të të ardhurave të arkëtuara nga taksa e ndërtesave” përcakton drafti.

271 herë e lexuar, 0 herë sot

Taksa e luksit edhe për makinat 6+1

Lajme-Treg 24/10/2017

Rreth 909 autovetura janë të regjistruara me kapacitet 6+1 të cilat, sipas DPTSHRR, i janë nënshtruar modifikimeve për arsye të evitimit të kësaj takse. Efekti negativ në buxhetin e shtetit është 19.000.000 lekë nga mostaksimi i këtyre automjeteve të cilat konsiderohen makina luksi.

Për këtë qëllim u propozua ndryshimi i ligjit për rritjen e kapacitetit të vendeve nga 4+1 në 6+1.

Projektligji synon të rregullojë dispozitat që lidhen me çështje të zbatimit lidhur taksën regjistrimi fillestar dhe taksën e përvitshme për automjetet luksoze dhe rregullimin e dispozitës që lidhet me tarifat e shërbimeve të gjyqësorit, të cilat do të rregullohen me ligj të veçantë.

Aktualisht me ligjin në fuqi, konsiderohen automjete luksi, autoveturat deri në 4+1të cilat plotësojën të paktën një nga kriteret: cilindratën të barabartë ose më të madhe se 3000 cm3; ose vlerën/çmimin të barabartë ose më shumë se 5 000 000 lekë.

DPTSHRR ka përcjellë shqetësimin lidhur me kërkesën e pronarëve të mjeteve për të bërë ndryshim konstruktiv të mjeteve të cilët kanë cilindratë më të madhe më të madhe se 3000 cm3; ose vlerën/çmimin të barabartë ose më shumë se 5 000 000 lekë, lidhur me numrin e vendeve duke kerkuar uljen nga 4+1 në 6+1 me qëllim shmangien e kësaj takse.

Propozohet edhe riformulimi i nenit 11, gërma “ç” të ligjit ekzistues. Neni 11, përcakton se cilat janë tarifat e shërbimit, sipas ligjit për taksat kombëtare, ku ndër të tjera gërma “ç” parashikon se janë tarifa shërbimi, tarifat për veprime e shërbime të administratës gjyqësore e Ministrisë së Drejtësisë, prokurorisë dhe noterisë. Nivelet minimale të tarifave të shërbimit, të përcaktuara në paragrafin e parë të këtij neni, si dhe agjentët tatimorë e komisionet përkatëse të tyre përcaktohen me udhëzim të përbashkët të Ministrit të Financave dhe të titullarëve të institucioneve përkatëse.

Është propozuar edhe përcaktimi me ligj të veçantë i tarifave të gjyqësorit. Në këtë kontekst nevojitet shfuqizimi i tarofës së shërbimit për veprime e shërbime të administratës gjyqësore, i parashkuar në nenin 11 gërma “ç”.

369 herë e lexuar, 0 herë sot

Manjati i pasurive të patundshme Jeff Greene

Info-Treg 23/10/2017

209 herë e lexuar, 0 herë sot

Duhet të blesh shtëpi apo të marrësh me qira?

Info-Treg 22/10/2017

Duhet të blesh shtëpi apo të marrësh me qira? – kjo pyetje i mundon të gjithë. Dhe në fakt përgjigja nuk është aq e lehtë. Eksperienca e shkurtër në tregun imobilar të Shqipërisë prej jo më tepër se 3 dekadash nuk të ndihmon me të dhëna të sakta të mbështetura mbi zhvillimin e një ekonomie të qëndrueshme.

Disa vite më parë, ideja që të vinte në mendje ishte të blije një shtëpi sa më shpejt që të mundeshe, sepse ishte një investim i madh. Por kjo “zgjidhje e mençur” u rrëzua, pasi shumë njerëz humbën mbështetjen financiare që kishin parashikuar gjatë dekadës së fundit.

Le të bëjmë një vështrim të ftohtë dhe të vështirë në ekonominë e blerjes së një shtëpie. Vendimi për “blerje ose qira” merrej kryesisht për të futur kokën në një shtëpi apo banesë, por kjo nuk është më e vërtetë. Nëse po mendoni për të lëvizur nga një apartament i vogël në një shtëpi të mesme, do të habiteni se sa më e shtrenjtë do të jetë, thjesht sepse po merrni pak më tepër hapësirë dhe një oborr të gjelbër me disa metra bar.

A është blerja e një shtëpie ende një investim i mirë? Në vendet perëndimore që nga viti 1975, strehimi si sektor, është vlerësuar me një rritje mesatare prej 3-4.5 për qind në vit dhe aksionet e këtij sektori, kanë një kthim mesatar afatgjatë deri në 9.8 përqind përfshirë dividentët. Ndërsa në Shqipëri, edhe pse nuk ka ende një bursë për kuotimin e kompanive shqiptare, nga statistikat duket se sektori i ndërtimit mbetet më fitimprurësi.

Pas rritjes së taksave për ndikimin në infrastrukturë për ndërtuesit, vlerësimit të pasurive të paluajtshme dhe taksës së banesave që pritet të rritet në fillim të vitit tjetër, çmimet e shtëpive vazhdojnë të rriten. Ndërkohë janë dhënë 298 leje në 6 muajt e parë të këtij viti, ose tre herë më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më pare, pra 135 leje më shumë. Sipas të dhënave të INSTAT vetëm në tremujorin e dytë janë dhënë 197 leje, ku Tirana vijon të ketë numrin më të lartë dhe nga këto, numri i lejeve të miratuara për banim zë 61,4 %.

Krahasimi i tregut të banesave mbështetet tek një pikë kyçe: blerja e një shtëpie mund të rikthejë investimin si divident, duke e justifikuar pagimin e qirasë. Përfitimi nga të jetuarit në një shtëpi duhet të paguajë një “dividend të shfrytëzimit” prej 4-6 përqind. Pra, nëse po mendoni për të blerë një shtëpi prej 100.000 Euro, ju duhet të merrni 4.000 – 6.000 Euro në vit përfitime nga jetesa në të. Kjo është e krahasueshme me rreth 400 Euro/muaj qira.

Kur merrni me qira, qiradhënësi paguan taksat, sigurimin, mirëmbajtjen dhe nganjëherë edhe shërbimet. Nëse blini një shtëpi, planifikoni të zëvendësoni rrjetin e ujit, bravat e dyerve ose dyert, rrethimin, çatinë etj pas disa viteve. Nëse do të punësoni një njeri për mirëmbajtjen, ndoshta do të paguani më shumë sesa pronari i shtëpisë suaj.

Shumica e njerëzve që mendojnë për blerjen e shtëpisë e krahasojnë shumën me pagesat mujore me qira, e cila është një pikënisje e mire, por duhet marrë parasysh vetëm pjesa e pagesës mujore pa interes kredie.

Shembull: ju blini një shtëpi 100.000 Euro me një kredi 30-vjeçare në 4.25 për qind. Supozojmë se pagesa juaj mujore do të ishte 500 Euro, por 145 Euro nga këto do të shkonin për pagesën e shtëpisë dhe do t’ju mbeten 355 Euro. Mendojeni këtë për 30 vjet.

Shpenzimet e transaksioneve në sektorin e ndërtimit janë gjithashtu të mëdha. Agjentët e pasurive të patundshme përfitojnë 3.5 – 5 % komision mbi shitjet, të cilat do të bëjnë shtëpinë tuaj edhe më të shtrenjtë. Ju mund ta blini shtëpinë edhe vetë, duke zvogëluar çmimin që mund të merrni për të. Fillo duke kërkuar tek 100oferta.com për një orientim të çmimeve sipas zonave dhe gjej kohën për të kontaktuar shitësit.

Kur je qiramarrës nuk ke asnjë kontroll mbi pronën, nëse qiradhënësi vendos ta shesë pronën, do të duhet të kërkosh një shtëpi të re. Pronari gjithashtu mund të rrisë qiranë në fund të periudhës së kontratës.

Një nga përfitimet e zotërimit të një shtëpie është aftësia për të bërë me të atë që dëshiron (sipas rregullave). Kur vajza juaj dëshiron që muret e dhomës së gjumit të lyhen me ngjyrë rozë, mund t’i tregoni asaj se si të përdorë një rul boje. Mund të vendosni një zgarrë në oborr apo të keni tualetet në çdo ngjyrë. Kur merrni një shpërblim ose bonus nga puna, mund të përmirësoni kushtet tuaja duke shtuar një vaskë, ndërsa qiramarrësit nuk e kanë atë mundësi. Kur humbni vendin e punës, mund ta shtyni blerjen e tapetit të ri.

Por ka edhe detyrime që s’presin. Kur çatia fillon të rrjedhë, nuk mund t’i thuash shiut të presë se është moment i papërshtatshëm. Duhet të keni rezerva financiare për riparime të paplanifikuara.

Pra, është në dorën tuaj të zgjidhni. Ka edhe shumë faktorë emocionalë që ndikojnë një zgjidhje matematikore. Për çdo familje shqiptare të kesh shtëpinë tënde është një nga qëllimet kryesore të jetës, një nga arritjet më të sigurta për familjen.

321 herë e lexuar, 1 herë sot

Bli me plan: Kur dhe çfarë duhet të blesh

Këshilla të dobishme 20/10/2017

Një plan i thjeshtë mund t’ju kursejë shumë para kur bëhet fjalë për blerjet gjatë gjithë vitit. Dihet se disa gjëra janë më të lira në kohë të caktuara. Nëse jeni duke blerë me shumicë, duke ngrënë jashtë, duke blerë në internet, apo duke blerë ndonjë gjë tjetër, shpesh ka “një kohë më të mirë për të blerë”. Çdo vit, ne përpilojmë një listë të periudhës më të mirë për të blerë në dyqane të cilat boshatisin stokun e vjetër, ose kur ulin çmimet për festat, apo edhe kur fillojnë të shtojnë shitjet pa asnjë arsye.

 

Tremujori i parë (Janar / Shkurt / Mars)

Mjete lundrimi: Shitja e tyre është jashtë sezonit, që do të thotë se mund të kapni shumë oferta  me çmime të mira.

Kompjutera: Sasia më e madhe e zhdoganimit të kompjuterave në janar dhe shkurt është e madhe, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Botë.

Kondicionerë: Janë padyshim jashtë sezonit (të paktën në Tiranë, Elbasan, Durrës, Fier, Vlorë dhe Shkodër).

Aksesorë për dasma: Tashmë shumë preferojnë një dasëm në pranverë, që do të thotë se është shumë më e lehtë për të gjetur një vend dhe për të negociuar çmimet që në dimër – në varësi të vendndodhjes, natyrisht.

Veshje dimri: Sa më shumë të vonoheni në ditët e fundit të dimrit për të blerë veshje dimri, aq më të lira do t’i gjeni çmimet, sepse të gjithë i kanë blerë ato tashmë.

 

Janar

Veshje: Keni qenë ndonjëherë në një dyqan veshjesh pas Krishtlindjeve? Është e mrekullueshme. Të gjithë kanë ulje çmimesh pas pushimeve, kështu që është momenti për të blerë disa rroba shtesë nëse keni nevojë për to.

Qilima dhe parkete: Shumica e njerëzve blejnë qilima në fund të vitit, gjatë përgatitjeve para festave. Por, sapo Janari t’i afrohet fundit, çmimet do të zbresin.

Mobilje: Mobiljet janë më të lira në kohë të ndryshme të vitit, por janari është muaji më i mirë, pasi shumica e kompanive të mobiljeve i qarkullojnë produktet e reja dy herë në vit: në shkurt dhe gusht. Kjo do të thotë se ata do të bëjnë disa ulje në janar për të hapur vend për produktet e reja.

Dyshekë dhe jorganë: Janari ka qenë muaji më i mirë për të blerë dyshekë dhe mbulesa, natyrisht, ashtu si me veshjet, shitësit do të ulin çmimet për stinën e kaluar.

Motor (motoçikletë): Është me të vërtetë ftohtë dhe nuk duket mot i përshtatshëm për motor, por nëse keni menduar për blerjen e një motori, blijeni në janar dhe prisni kur moti të ngrohet.

Kostume: Jo shumë njerëz blejnë kostume në janar, kështu që mund të shihni ofertat e ndryshme. Mos harroni, megjithatë, ju merrni atë që ju paguani, kështu që mos u nisni vetëm nga kostoja.

Video Lojëra: Shumë lojëra të reja shfaqen në fund të vjeshtës për sezonin e festave dhe dalin në shitje pasi pushimet mbarojnë. Kontrolloni për çmime të zbritura.

 

Shkurt

Telefona: Dita e Shën Valentinit mund të duket si një ditë e çuditshme për shitjet e telefonave celularë, por shpesh mund të gjeni ofertat e pritura në ditët në vijim, pas festës.

Televizor: Të gjitha shfaqjet e bukura, kampionatet e futbollit, apo evenimentet e tjera televizive janë drejt përfundimit, nxitoni para se të vijë Pranvera.

 

Mars

Çokollata: Nëse i dëshironi aq shumë prisni deri pas 14 shkurtit.

Çanta: Është fundi i stinës të ftohtë, kështu që dyqanet po ulin çmimet. Mund të shihni edhe për çantat e verës, të cilat mund t’ju duhen që në mars.

 

Tremujori i dytë (Prill / Maj / Qershor)

Pajisje elektronike: Viti fiskal i prodhuesve japonezë dhe koreanë përfundon në mars, kështu që ata janë të interesuar të heqin qafe stoqet e vjetra.

Shtëpi: Blerja e një shtëpie është pak më ndryshe. Fundi i verës deri në fund të vitit është sezoni i pikut për blerjen e shtëpive, që do të thotë se çmimet janë të larta dhe konkurrenca është e ashpër, por në tremujorin e dytë mund të keni një përzgjedhje shumë më të mirë.

Kamera dixhitale: Kamerat digjitale fillojnë të dalin në shitje në shkurt, pasi modelet e reja janë prezantuar në janar. Megjithatë, nëse jeni duke kërkuar për çmime më të mira, do t’i gjeni në tremujorin e dytë të vitit – për sa kohë që s’e keni problem blerjen e një modeli pak më të vjetër.

Fshesa: Fshesat e reja zakonisht dalin në qershor. Kjo është shumë e leverdishme, pasi ju mund të blini një fshesë për një çmim të ulët paraprakisht dhe të filloni pastrimin që në pranverë.

 

Prill

Atlete, veshje sportive: Ndërsa moti fillon të bëhet më i ngrohtë, është një kohë e mrekullueshme për të përfituar nga shitjet e pranverës në dyqanin tuaj të preferuar.

 

Maj

Frigoriferë: Ndërkohë që pajisjet më të mëdha dalin në shitje gjatë fundit të vitit, frigoriferët janë përjashtim i madh. Modelet e reja dalin në maj, kështu që modelet e vitit të kaluar do të ulin çmimet.

Mobilje zyre: Nëse ju bleni menjëherë pas periudhës kur bizneset sapo kanë paguar taksat vjetore të bashkisë, zakonisht mund të gjeni marrëveshje të shkëlqyera për karrige dhe tavolina zyre.

 

Qershor

Makinë Pjatalarëse: Sezoni i dasmave sjell ulje çmimesh për të gjitha enët, duke përfshirë edhe ato që nuk kanë lidhje me një dasëm.

Anëtarësimi në palestra dhe pajisjet sportive: Gjithkush harron “shëndoshjen” gjatë festave të Vitit të Ri duke u dembelosur pak, kështu palestra është më pak e kërkuar. Mund të blini pajisje palestre edhe për shtëpinë tuaj me një zbritje të ngjashme.

Mjete pune: Është e vështirë të ankoheni për çmimet e veglave të punës. Para pushimeve verore shitjet e tyre bien dhe çmimet gjithashtu.

 

Tremujori i tretë (Korrik / Gusht / Shtator)

Kompjuter, laptop: Procesorët e rinj Intel dhe AMD fillojnë të shfaqen në korrik, dhe shitjet pas përfundimit të shkollave janë duke rënë. Nëse dyqanet e kompjuterave kërkojnë të ruajnë shifrat e shitjeve do t’ju duhet të ulin çmimet.

 

Korrik

Mobilje: Korrik është muaji tjetër i mirë për të blerë mobilje, meqënëse shumë gjëra të reja do dalin në gusht. Kontrolloni shitjet e stoqeve për disa çmime të mira.

Dekorimi i shtëpisë: Do të gjeni shumë oferta të mira për dekorimin e shtëpive gjatë mesit të sezonit të dasmave.

Video Lojra: Nëse luani lojëra, mund të prisni derisa lojrat tuaja të dëshiruara të dalin në shitje, zakonisht disa muaj pasi të jenë prezantuar. Lojtarët e PC-ve mund të përfitojnë nga shitjet e mëdha në internet

 

Gusht

Veshje për fëmijë: Është përsëri sezoni i shkollës, kështu që shumë dyqane janë më të orientuara nga fëmijët.

Mjete shkollore: Me shitjet e mjeteve shkollore nënkuptojnë edhe furnizime për zyra. Mund të blini tani, kur shitjet janë në pikun e tyre, ose edhe më vonë në shtator, kur dyqanet janë duke larguar stoqet.

Rroba banje: Ndërkohë që në fillim të pranverës mund të gjeni çmime të mira për rrobat e banjës, zbritjet më të mira vijnë në fund të verës, kur të gjithë pastrojnë inventarin e tyre.

 

Shtator

Pajisje shtëpiake: Me përjashtim të frigoriferëve (shih Maj), shtatori dhe tetori janë koha më e mirë për të blerë pajisje të mëdha, pasi shfaqen modele të reja. Ju mund të merrni modelet e vitit të kaluar për shumë më pak para.

Biçikleta: Modele të reja dalin në fund të sezonit, që është rreth shtatorit. Shikoni për çmime të mira të modeleve nga viti i kaluar.

Makina të reja: Makinat e reja zakonisht dalin në fund të verës, kështu që shumë prej tyre do të bëjnë njëfarë ulje çmimi për modelet e vjetra. Do të jetë më e lehtë të përballosh çmimin për blerjen e një makine të re. Kjo është gjithashtu një kohë e mirë edhe për të marrë makinë me qera, pasi piku i verës ka kaluar.

Korrëse bari, vegla kopshti: Dyqanet duhet të krijojnë vend për pajisjet e dimrit, që do të thotë se kositëset e barit mund të duan t’i largojnë nga dyqani. Zgjedhja nuk do të jetë aq e mirë, por pranverën e ardhshme do të keni një korrëse të blerë me shumë pak lekë.

Bileta avioni: Ju duhet t’i blini biletat e avionit dy muaj më parë, që do të thotë se tani është koha për të përgatitur vizitat për pushimet tuaja për miqtë dhe familjen.

Artikuj shkollore: Siç e përmendëm më lart, dyqanet do të pastrojnë hapësirat e tyre nga të gjitha mjetet e shkollës. Çdo gjë që nuk keni nevojë për javët e para të shkollës, mund të blihet në shtator për edhe më pak.

Verë: Është koha e vjeljes, që do të thotë se kjo është koha më e mirë për të grumbulluar verën.

 

Tremujori i katërt (Tetor / Nëntor / Dhjetor)

Aksesorë kuzhine: Ofertat e festave ndonjëherë fillojnë shumë herët, dhe pajisjet e kuzhinave janë nga artikujt më të njohur që do të gjeni në shitje gjatë gjithë tremujorit.

Kamera dixhitale: Ka një raund të dytë të ofertave të kamerave në shtator, prandaj kontrolloni modelet më të vjetra për një çmim të reduktuar pasi të dalin ato të rejat.

Zgarë pjekje, kondicioner: Përsëri, siç ishte në stinën e ftohtë jashtë sezonit, edhe tani këto artikuj janë jashtë sezonit, shih ofertat.

Bimë, pemë, lule: Nëse keni një vend ku mund t’i ruani bimët dhe lulet deri në pranverë, atëherë mund t’i blini ato tani mjaft lirë.

Lodra: Përsëri, shitjet e Krishtlindjeve fillojnë herët dhe do të vazhdojnë seri në sezonin e festave. Sa më larg festave, aq më i mirë do të jetë çmimi.

Aksesorë, shërbime për dasma: Pas verës gjetja e një vendi dhe negociimi i shërbimeve për dasma do të jetë shumë më i lehtë. Sa më tepër t’i afrohesh dimrit, aq më shumë kursen.

 

Tetor

Xhinse: Veshjet xhins (Jeans) janë një nga artikujt më të zakonshëm që mbeten në sasi të vogla pas vrapimit për blerje nga nxënësit dhe studentët, por disa masa që mbeten kanë çmime të leverdisshme.

Mobilje shtëpie, dhoma gjumi: Tani që sezoni i ekspozitave dhe panaireve sapo ka filluar do të gjeni çmimet më të mira të mobiljeve.

 

Nëntor

Ëmbëlsira: Për aq kohë sa mbetet nga Halloween dhe festat e ardhshme, mund të gjeni shumë oferta në çdo dyqan ushqimor ose ëmbëltore.

Televizorë dhe elektronike të tjera: Edhe në Shqipëri tashmë kompanitë e mëdha po përshtatin marketingun sipas modeleve perëndimore, me festa të reja dhe ditë të përcaktuara për ulje çmimesh si e Premtja e Zezë, ose Super e Hëna, sidomos për pajisje elektronike.

Mjete pune për profesionistë: Shitjet e pushimeve që afrojnë janë perfekte për kapjen e veglave dhe mjeteve të lira për profesionistë, por edhe për ata që kanë nevojë për riparime në shtëpi.

 

Dhjetor

Shampanjë: Përsëri, ky është një nga ato pak raste kur çmimet bien, sepse kërkesa nuk është aq e lartë. Kompanitë e shampanjës janë duke u përpjekur të konkurrojnë me njëra-tjetrën, prandaj tregohuni të gatshëm për luftën e çmimeve.

Pajisje për pishina: Mund të duket si shumë larg, por në qoftë se blini një pishinë apo aksesorë për të tani, mund të merrni një zbritje të madhe çmimi për t’u argëtuar verën e ardhshme.

 

Këshilla të përgjithshme për blerjen në çdo kohë të vitit

Përveç periudhave të mësipërme, ka edhe ditë të tjera të javës ose vitit që janë më të mira për blerjen e sendeve të caktuara (ja vlen nëse mund të presësh tre muaj për një kompjuter të ri). Këtu janë disa gjëra që duhet të mbani mend:

 • Aparatet fotografike kanë tendencë të jenë më të lira të dielave, kur shumica e njerëzve blejnë të reja.
 • Kompjuterat dhe elektroniket e tjera janë më të lira të hënave, kur prodhuesit aplikojnë zbritjet e tyre. Kjo vlen edhe për televizorët, kamerat dhe lojrat.
 • Vendet e argëtimit si muzetë dhe parqet zbavitëse shpesh kanë ulje gjatë mesit të javës, kur kanë më pak fluks vizitorësh. Plus, turmat më të vogla janë gjithmonë të këndshme. Disa muze mund të kenë edhe ditë pushimi falas, prandaj kontrolloni vendet ku jeni më të interesuar.
 • Çmimet e naftës apo gazit janë më të larta në fundjavë. Furnizohuni të mërkurën ose herët në mëngjes të enjteve për të kursyer më shumë.
 • Bizhuteritë është më mirë të blihen të mërkurën, kur shumica e njerëzve nuk priren të blejnë. Megjithatë, qëndroni larg kur bëhet fjalë për disa ditë si Dita e Shën Valentinit, Dita e Nënës dhe Krishtlindjet.
 • Çokollata është mirë të blihet pas çdo feste që përfshin çokollatën: për shembull, Krishtlindjet, Pashkët dhe Ditën e Shën Valentinit.

Mbi të gjitha, nëse gjeni një artikull që ju pëlqen, monitoroni rregullisht. Gjërat shiten për asnjë arsye gjithmonë, qoftë jashtë sezoni, mbiprodhim, afërsi e datës së skadencës, apo kur një produkt i veçantë nxjerr një seri të re. Paç fat!

291 herë e lexuar, 1 herë sot

10 traktorët më të mirë në botë

Info-Treg 17/10/2017

Sektori i bujqësisë ushqen 9.6 miliardë njerëz që aktualisht banojnë në planetin tonë. Me popullsinë dhe kërkesën për produkte bujqësore gjithnjë në rritje, ka një etje të madhe për teknologji të reja në ndihmë të proceseve bujqësore. Traktorët janë makineri me shumë përdorime, por gjerësisht për përdorime bujqësore. Ata kryejnë punë të tilla si plugimi, mbjellja, përpunimi dhe të ngjashme.

traktor

Para shpikjes së traktorëve fermerët i punonin tokat e tyre me vegla primitve ose duke përdorur ‘fuqinë e kafshëve’, e cila ishte një proces shterues. Me shpikjen e traktorit erdhi një alternativë e re, e cila jo vetëm që kërkonte punë më pak, por edhe rriste produktivitetin duke e bërë procesin gjithë e më të shpejtë. Me modernizimin e sektorit të bujqësisë ka një kërkesë të lartë për traktorë me cilësi të lartë. Kompanitë kanë kapitalizuar këtë kërkesë të madhe dhe sot kemi shumë kompani që prodhojnë traktorë të shkëlqyer, duke ofruar kështu një gamë të gjerë zgjedhjesh për klientin. Më poshtë një listë me 10 traktorët më të mirë:

10 Claas Traktor

10 markat më të mira traktorë në botë --- klasë
Claas u themelua në vitin 1913 në Gjermani. Ata kanë një gamë të gjerë produktesh, duke përfshirë tharësat, balerat, korrësit e foragjereve, korrësit e kombinuar, rakes dhe traktorët natyrisht. Me prodhimin e mbi 450.000 traktorëve të kombinuar deri në vitin 2013, mendohet të jetë prodhuesi më i madhClaas hyri në epokën moderne me zhvillimin e një korrësi kallamsheqeri në vitin 1971 dhe në vitin 1995 prezantoi LEXION, një partneritet me Caterpillar. Në vitin 2013, AXION 850 është traktori dhe makineria e vitit në Gjermani.


9 Kubota

10 traktorë më të mirë bujqësorë në botë - traktor kubota
Kubota është kompani me bazë në Japoni e themeluar në 1890. Kompania gjithashtu prodhon makineri të tjera të rënda si pompat, makinat shitëse, pajisjet e ndërtimit, motorët dhe valvulat. Në vitin 1972, Kubota Tractor Corporation u krijua në Kaliforni pas suksesit të traktorëve kompaktë 21HP L200 që u eksportuan në Shtetet e Bashkuara nga Japonia. Kubota Corp së bashku me Siam Cement filluan një ndërmarrje të përbashkët në 2010 për t’u bërë zhvilluesit më të mëdhenj të Azisë në prodhimin e makinave bujqësore .

8 Deutz-Fahr

deutz_fahr -Top 10 Markat më të mira të traktorëve në botë
Kompania u krijua në vitin 1968 pasi mori pjesën më të madhe të kapitalit aksionar në FAHR, nga KHD. Pas një tjetër bashkimi me Same Lamborghini Hurlimann në 1995, u krijua SAME Deutz-Fahr. Modeli INTRAC u prezantua pas 4 viteve të bashkimit, por deri në vitin 1982 që të gjithë traktorët ishin quajtur DEUTZ-FAHR. Dhe pas një dekade, në vitin 1992 kompania prodhoi traktorin e një miliontë. Sot prodhimi i kompanisë përfshin seritë : Agroplus, Agrofarm, Agrokid, Agroklimber, Agrovector, Front Loaders, Seritë kombinuese të serisë C900 dhe seritë kombinuese C700 Series.

7 Ford Performance

va
FPV ishte i bazuar në Melburn, Australi. Traktorët Ford ishin të parët që prodhoheshin në masë dhe gjithashtu seritë e para të traktorëve që ishin të përballueshme nga një fermer mesatar . Traktori i parë eksperimental nga Ford u përfundua në vitin 1907, në atë kohë nuk quhej traktor, por referohej si një “astronaut automobilistik”. Modeli Fordson F ishte traktori i parë i prodhuar në masë dhe u prodhua nga 1917 në 1928. Traktorët më të fundit dhe më modernë të Ford janë të Fiat Agri.

6 Caterpillar Inc.

vemje
Caterpillar Inc, zhvillon dhe shet motorë, makineri dhe produkte financiare. Vargu Challenger i traktorëve filloi në vitin 1970. Claas ka shitur Challenger në Evropë që nga 1997 dhe LEXION është tregtuar në SHBA nga Caterpillar. Një ndërmarrje e përbashkët u formua midis Claas dhe Caterpillar për të ndërtuar traktorë të kombinuar. Në vitin 2002, biznesi i Challenger ishte shitur tek AGCO nga Caterpillar dhe përdorimi i emrave CAT dhe Challenger u licencua gjithashtu për ta, duke i dhënë fund ndërmarrjes së CAT-së në prodhimet bujqësore.

5 Fendt

Fendt

Fendt është një prodhues i njohur traktorësh në Gjermani. Përvec traktorëve, kjo kompani gjithashtu prodhon makina të tjera bujqësore si kombajna. Traktori i parë u prodhua në vitin 1937 nga pronarët Fendt me ndihmën e babait të tyre. AGCO aktualisht mban licencën për Fendt. Traktorët e tyre kanë një gamë të gjerë modelesh në fuqi që varion nga 70 në 500 kf dhe traktorë të modifikuar posaçërisht për përdorim në zona malore dhe industritë pyjore. Fendt gjithashtu revolucionarizoi tregun e traktorëve kur prezantoi modelin me transmision vario në Fendt 926 pas vitit 1966. Ata gjithashtu mbajnë një rekord me një traktor prototip Trisix. Me emrin Mobydick, ky prototip ka gjashtë rrota dhe sisteme të tjera inovative duke e bërë atë një traktor për të ardhmen.


4 New Holland

ri-Holland-traktorë
New Holland është një markë ndërkombëtare e famshme për traktorët e saj dhe makineritë e tjera bujqësore si korrësit, spërkatësit, pajisjet për mbjellje dhe shumë më tepër. Ajo u themelua në vitin 1985 në New Holland, Pennsylvania, SHBA dhe ka selinë në Torino të Italisë. Disa kompani amerikane si Ford Motor dhe Sperry Corporation kishin fituar New Holland përpara se të bëhej një markë globale, megjithëse Fiat mban pjesën më të madhe të aksioneve. New Holland është i njohur në të gjithë botën me 18 fabrika që shpërndajnë traktorë në 170 vende, kryesisht Azi. Inovacioni është një atribut kryesor i kësaj kompanie pasi ka marrë shumë çmime dhe si një hap drejt “tokës më të gjelbër” fitoi me një traktor me hidrogjen të quajtur NH2, i cili punon tërësisht me burime të rinovueshme.

3 Case IH

Kjo kompani e pajisjeve bujqësore u krijua në vitin 1984 dhe ka një rrjet të gjerë tregtarësh dhe shpërndarësish. Sot kjo kompani është e mirënjohur në tregun e traktorëve për prodhimin e traktorëve Magnum që u prodhua së pari në vitin 1987. Traktorët Magnum u bënë traktorë më efikas për bujqësinë në shkallë të gjerë për shkak të efikasitetit të tyre dhe konsumit të ulët të karburantit. Kjo kompani sot është në pronësi të industrive CNH dhe është bashkuar me New Holland. Për shkak të njësive të fuqishme prodhuese dhe inxhinierike, Case IH është prodhuesi i dytë më i madh i pajisjeve bujqësore në botë. Traktorët e tjerë të rëndësishëm përfshijnë traktor Steiger dhe STX500 Steiger.

2 Massey Ferguson

mf7718
Massey Ferguson është një nga kompanitë kryesore të prodhimit të pajisjeve bujqësore në botë. Është një kompani kanadeze e cila u themelua në vitin 1847 dhe është e vendosur në Buffalo të Nju Jorkut. Në Kanada, kompania u përball me mungesë akute të punës në vitet 1840 dhe Massey Ferguson duke qenë prodhuesi i vetëm i pajisjeve bujqësore të mekanizuara, u zhvendos. Kjo kompani është fuqizuar shumë për shkak të shumë kontratave ushtarake që mori gjatë Luftës së Dytë Botërore, periudha kur kompania prodhoi gjeneratën e parë të traktorëve dhe filloi të lulëzonte. Edhe sot, Massey Ferguson është kompania më e preferuar e traktorëve në të gjithë botën dhe ka bashkëpunuar me kompani të ndryshme për të arritur në çdo vend të botës.

1 John Deere

John-Deere-6215r
Me logon e një dreri që kërcen dhe sloganin “Asgjë nuk ec si një dre”, kjo kompani amerikane i plotëson me të vërtetë fjalët e saj, duke prodhuar disa nga makineritë më të mira për bujqësinë, ndërtimet dhe pajisjet pyjore. Kjo kompani filloi prodhimin e traktorëve në 1918 dhe ndryshe nga shumë kompani të tjera filloi prodhimin e traktorëve me 4 dhe 6 cilindra me fuqi të lartë dhe hidraulikë më të mirë, duke u bërë kompania më e kërkuar për traktorë. Komoditeti i drejtimit së personit u vendos gjithashtu prioritet gjatë prodhimit të serisë së traktorëve të quajtur “Sound”, e cila kishte një kabinë të pajisur me altoparlantë dhe kondicionerë. John Deere sot punëson më shumë se 67.000 njerëz dhe është kompania më e mirë për prodhimin e traktorëve në botë.

1069 herë e lexuar, 4 herë sot

12 motorët më të shitur për 2017

Info-Treg 16/10/2017

 

2017 Honda Rebel 300/500

Çmimi bazë : $ 4,399

Honda nuk rimodelon shpesh modelet më të vogla, ose më pak të fuqishme në formacionin e saj. Por mini-kryqëzori i saj Rebel 250, ka qenë në prodhim që nga viti 1985, një model i lashtë mekanikisht dhe stilistikisht. Por për 2017 Honda, më në fund ka rifituar me Rebelin. Këta motorë janë “minimaliste” sipas Hondës. Ata duken të pastër, të ftohtë, dhe ndoshta më të shtrenjtë se çmimi. Është modern. Qëndrimi dhe pozicioni mbi motor, për inxhinierët e Hondës është në një kënd të vogël që do t’ju lejojë të ndjiqni peisazhin. Ka një motor prej 286cc si dhe 471cc me cilindra paralele që kushton 1.600 dollarë më shumë. 

2017 Yamaha SCR 950

Çmimi bazë: $ 8,700

Nuk është sekret që kemi një dobësi për motorat me stil Retro. Dhe i riu Yamaha SCR 950 ka realizuar të gjitha kërkesat e duhura. Shikoni rrotat e cilësisë së lartë dhe pllakat e stilit të vjetër. SCR duket si diçka që do të rrokulliset menjëherë nga garazhi i viteve 1970. Motori vjen nga Yamaha Bolt, me kapacitet 942cc, por transformimi në SCR u realizua duke ndryshuar skeletin.

2017 Suzuki Vanvan 200

Çmimi bazë: $ 4,600

Vanvan origjinal daton që nga fillimi i viteve ’70. Mos prisni shumë fuqi, ekziston vetëm një cilindër i vetëm 199cc që funksionon nga një kambio me 5 marsha. Por, për shkak se është shumë i lehtë, duhet të jetë mjaft i shkathët dhe argëtues për të udhëtuar nëpër qytet. Depozita e vogë me vetëm 1.7 litra tregon se nuk mund të bëni rrugë të gjata.

2017 Triumfi Street Cup

Çmimi bazë: $ 10,500

Triumfi ka provuar se motorët e shtrenjtë dhe stili klasik nuk duhet të shkojnë dorë më dorë. Vitin e kaluar kompania ridizenjoi plotësisht dhe formacion Bonneville me disa madhësi të ndryshme motorësh. Street Cup i bazuar në atë Bonne, është si një Thruxton më i vogël, më i lirë dhe më miqësor. Ky motor përdor versionin e butë 900cc të motorit me cilindra paralel, por inxhinierët përfshijnë një sistem boshtesh me gunga. Triumfi e ka plotësuar edhe me teknologji moderne si dhe ABS.

2017 Honda CBR500R

Çmimi bazë: $ 6,500

Sportbike e mesme e Honda, CBR500R, është një nga ata motorë të rrallë, për garuesit dhe entuziastët e kalitur që vlerësojnë madhësinë, çmimin dhe trajtimin. Dycilndërshi paralel 471cc është i butë dhe i manovrueshëm dhe frenimi është shumë komod dhe i përshtatshëm, qoftë rreth qytetit ose jashtë tij. CBR500R përfitoi nga disa ndryshime thelbësore të vitit të kaluar duke përfshirë një rishikim të frenave, stilim të ri etj.

2017 Kawasaki Z125 Pro

Çmimi bazë : $ 3,000

Projekti i ri Z125 Pro është ultra kompakt dhe i lehtë, madje e mund konkurentin e tij, Hondën në çmim. Në fakt, ky është motori i vetëm në listë, çmimi i të cilit ulet më poshtë $ 3,000. Lartësia e ulët rreth 8 cm, do të thotë se është një motor i lehtë për drejtues me pothuajse çdo shtat. Z125 sigurisht duket agresiv dhe ka një frenim të stilit sportiv, që duhet ta bëjë atë të rehatshëm në qytet. Natyrisht, nëse keni dëshirë për të provuar autostradën, kjo Kawi nuk do t’ju thotë jo. Por është kaq e vogël dhe e lirë, sa mund ta parkojmë si një biçikletë.

Ducati SuperSport

Çmimi bazë: $ 13,000

Sportbikes moderne kanë teknologji, fuqi, dhe performancë të shkëlqyer për të ecur pa ndërprerje nëpër rrugë të gjata. Por Ducati ka krijuar një sportbike që është e përshtatshme për ta ngarë çdo ditë pa u lodhur. Pozicioni i drejtuesit është më i drejtë, kështu që poshtë në kyçet e dorës është fokusuar më pak peshë trupore. Megjithatë, ky është një motor me shpejtësi të madhe për shkak të kapacitetit 937cc L-Twin që arrin shpejtësi deri në 9000 rpm. Supersport vjen standard me një sistem që përfshin dhe ABS.

2017 Harley-Davidson Road Glide

Çmimi bazë: $ 19,000

Harley-Davison Road Glide kushton ca para – kjo s’do debat. Por Glide është motori më pak i shtrenjtë që Harley-Davidson ofron me Milwaukee Eight V-Twin të madh, gjithsej 1753cc. Shpesh Harley nuk i ridezenjon motorët e saj, dhe kjo është e rëndësishme, sepse duhet të mbajnë fokusin në të ardhmen duke trajtuar emetimet më të rrepta dhe rregulloret e zhurmës. Harley gjithashtu ka punuar për të zvogëluar dridhjet dhe nxehtësinë ndërsa gjithashtu ka përmirësuar ekonominë e karburantit.

2017 Kawasaki Versys-X 300

Çmimi bazë : $ 5,399

Përfytyroni një motor tipik aventurier dhe imazhin e një të madhi. Është Versys-X 300. Ka një sedilje që ndihmon drejtuesin të ulet dhe të ketë një pamje të mrekullueshme përmes xhamit të përparmë. Ky është një motor aventure, prandaj mos pritni udhëtime të zakonshme ose goma super të shtrenjta për ekskursione offroad. Kawasaki Ninja 300 është një nga motorët e preferuar sportive të përballueshme, dhe motori i Ninja ka gjetur vend midis shiritave të kornizave të Versys-X 300. Versys-X 300 mund të pajiset me një katalog të plotë të aksesorëve nga çanta deri tek kitet ndihmëse në rast aksidenti. Versys-X 300 është në dispozicion në disa ngjyra, por jeshile duket më bukur.

 

2017 BMW G310R

Çmimi bazë: $ 5,500

Ju zakonisht nuk mendoni për BMW si motor “i lirë”, por G 310 R i ri është këtu për ta ndryshuar këtë ide. Ky motor përdor një cilindër të vetëm 313cc dhe ftohje me radiator me lëng që arrin deri në 9,500 rpm. Kjo është shumë për një motor që peshon vetëm 350 kilogramë. Por gjëja që e bën BMW-në e re të tillë në këtë klasë të vogël të motorëve sportive është niveli i lartë i zejtarisë me të cilën është ndërtuar. Kjo nuk duket apo ndihet si një motor i lirë. Dhe si BMW më e shtrenjtë, është e pajisur me standardin ABS.

334 herë e lexuar, 0 herë sot

Faqe 1 nga 31 2 3
 • Ndryshimi i çmimeve të shitjes së apartamenteve në Tiranë

  by në 29/09/2018 - 0 Komente

  ZONA I Zona 1/1 Kinema “Ali Demi”, fusha e sportif, fshati Shkozë, Depo e Ujit, ishte 98,000 lekë/ m2, bëhet 97,700 lekë/m2   Zona 1 /2 Poligrafiku, Shkoza, Uzina e Autotraktorëve, fshati Shkozë, Lanabregas, Linzë, Sauk, ishte 80,000 lekë/ m2, bëhet 78,000 lekë/m2   ZONA 2 Zona 2/1 Piramida, stadiumi “Qemal Stafa”, ishte 187,000 lekem2, […]

 • 7 rregulla që duhet t’i thyesh kur intervistohesh për punë

  by në 29/09/2018 - 0 Komente

  Intervistat mund të jenë argëtuese. Ata që kanë kaluar disa intervista e dinë se nuk ka pse të jetë një përvojë e vështirë dhe stresuese. Stigma që rrethon intervistën është se gjithmonë duhet të mendoni për të projektuar versionin më të mirë të vetes. Por, kur intervistoheni disa herë, mësoni se më shumë se çdo […]