Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

7 hapa për të fotografuar pronën që doni të njoftoni për shitje

Këshilla të dobishme 18/03/2016

Kërkoni të shisni shtëpinë tuaj duke njoftuar tek 100oferta.com? Një fotografi e keqe e pronës mund ta bëjë të pavlefshëm njoftimin tuaj. Edhe një pronë e shkëlqyer mund të duket e tmerrshme në qoftë se fotografitë janë të varfra. Prezantimi i pronës ka shumë rëndësi. Kjo është arsyeja pse ne ju lejojmë të ngarkoni deri në 8 foto dhe hartën bashkangjitur të pronës (nëse e shkruani në rregull adresën). Vazhdo leximin …

1740 herë e lexuar, 0 herë sot

Fjalet kyce per te kerkuar ne internet gjithcka ne shitje

Këshilla të dobishme 10/03/2016

Cilat jane fjalet kyce per te kerkuar ne internet gjithcka ne shitje? A varen rezultatet e kerkimit nga menyra si kerkojme?

Pjeserisht po. Në fakt rezultatet e kerkimit jane produkt i fjaleve kyce qe ka vendosur autori i postimit te faqes se internetit dhe i menyres se si kerkoni ju. Edhe menyra se si motoret e kerkimit perzgjedhin rezultatet kane ndryshuar me kalimin e kohes, kjo per arsyen e vetme qe vizitoret te gjejne sa me shpejt dhe sa me sakte ate qe kerkojne. Ne rastin e kerkimit te ofertave te publikuara ne internet duhet te keni parasysh disa nga fjalet kyce qe perdoren nga postuesit dhe publikuesit, ne menyre qe edhe ju te merrni rezultatet sa me shpejt. Me poshte po ju tregojme disa sugjerime dhe fjalet kyce qe perdoren me shpesh tek 100oferta.com

Mund te kerkoni ne Google duke shkruar nje fjale te vetme, por duke kerkuar me nje grup fjalesh rezultatet do te jene me te sakta. P.sh. :

 • ne vend te kerkoni vetem me fjalen “ makina” mund te kerkoni me “ gjej makina ne shitje te perdorura “, e njejta gje edhe per prona , shtepi , pune etj – gjej prona ne shitje , gjej pune , kerkoj apartament tirane , gjej apartament ne shitje , gjej shtepi me qera , gjej prona shtepi ne shitje , gjej telefona te perdorur ne shitje , gjej mobilje ne shitje , njoftime per makina ne shitje , njoftime per shtepi me qera, njoftime per shtepi ne shitje , njoftime per telefona te perdorur , njoftime per laptop , njoftime per kompjuter ne shitje , etj.

si te kerkoj ne internet

Nëse nuk keni perseri rezultatet e duhura nga kerkimi mund te alternoni fjalet brenda grupimit. P.sh.:

 • kerkoj makina ne shitje , shitje makinash , tregu i makinave , kerkoj te blej makine , makina te perdorura per shitje , shtepi te reja ne shitje , shtepi ne shitje Tirane , shtepi ne shitje bregdet , shtepi pushimi , dhoma plazhi me qera , dua pune , kerkoj pune , vend pune , shtepi me qera ne qender ose periferi , shtepi me qera Tirane , kerkoj shtepi me qera , blej shtepi , blerje shtepie , kerkoj prone , kerkoj te blej pasuri te patundshme , kerkoj te blej telefon te perdorur , kerkoj laptop te perdorur , kerkoj laptop profesional , kerkoj pune , blerje mobilje , kerkoj mobilje , puna ime , jap me qera , marr me qera , blej sende te perdorura , shes shtepi , shes makine , makina ime , okazion shitje , oferta shitje , etj.

gjej gjithcka ne shitje

Nje menyre tjeter qe mund t’ju sjelle rezultat eshte kerkimi me togfjaleshat e mesiperm nepermjet fotove (klikoni tab-in “Fotografi” poshte kutise se kerkimit ne Google). Ne kete togfjaleshat mund te jene me te permbledhur, duke synuar te kerkoni titullin e fotografise qe eshte publikuar. P.sh.:

 • makine sportive , makine mercedes ne shitje , fuoristrade ne shitje , televizor i perdorur , lojra per kompjuter , kopertina e librit , shtepi me oborr , shtepi me 3 dhoma , apartament nga brenda , dhome gjumi , dhome ngrenie , salloni i shtepise , projekti i shtepise , njoftimi per makinene, motor me patente , motociklete e re, biciklete ne gjendje shume te mire , veshje te reja , Laptop i ri , makine e sapo ardhur , mobilje te reja , makina nga brenda, motori i makines , timoni i makines , arredimi i shtepise , dyshek dopjo , celular i perdorur, makine e perdorur, makine me kambio automatike, makine per femra , vend i lire pune , etj.

kompjuter laptop ne shitje

2784 herë e lexuar, 0 herë sot

Si të zgjidhni një agjent imobilar

Këshilla të dobishme 05/03/2016

 1. Takojeni agjentin jashtë në ambientin e tyre të punës, jo në zyrat e tyre. Agjentët e mirë shpenzojnë shumë pak kohë në tavolinat e tyre.
 2. Sigurohuni që agjenti ka realizuar disa shitje dhe ka punuar të paktën disa vjet. Agjent duhet të jetë i gatshëm të trokasë edhe në dyer që nuk janë për shitje. Më shumë shitje do të thotë më shumë përvojë.
 3. Shikoni pronat që ka në listë. Mos u shqetësoni nëse aty nuk gjeni pronën që ju intereson. Agjenti i mirë e di se pronat e shpallura në listë rrallë prodhojnë blerës, por i përdorin ato shpallje si një mjet për të gjetur blerësit.
 4. Kontaktoni agjentin me një mik ose të afërm që ka punuar. Nëse ky agjent ka patur rezultate pozitive për një të njohur, ka gjasa që të bëjë të njëjtën gjë edhe për ju.
 5. Sigurohuni që agjenti juaj është online. Sot mbi 85% e të gjithë blerësve shohin fillimisht shtëpitë e tyre në internet. Agjentët e aftë kanë laptopë apo smartfonë, pra përdorin teknologjinë për t’i ndihmuar kudo. Një agjent i pasurive të patundshme në botën e sotme duhet të dërgojë email, SMS dhe të jetë në dispozicion të blerësit dhe shitësit.
 6. Intervistoni disa agjentë, nëse po kërkoni për një agjent blerës ose shitës. Mos harroni, agjentët do t’ju tregojnë atë që doni të dëgjoni. Mos nënshkruani një formular marrëveshje para se të kërkoni për një pronë (ju duhet të ndjeheni të lirë për të ndërtuar besimin me një agjent të pasurive të patundshme).
 7. Shikoni me vëmendje nëse agjenti është i zënë me punë. Një njeri që punon shumë dhe energjik, është agjent i mirë, por kini kujdes, nganjëherë ata janë shumë të zënë. Një agjent i pasurive të patundshme mund të punojnë vetëm në mënyrë efektive vetëm me disa dhjetra blerës, pasi do t’i duhet koha e nevojshme për një blerës. Nëse ju kalojnë tek një “asistent”, më mirë gjeni një agjent tjetër që ka kohë për ju.
 8. Sigurohuni që agjenti juaj ka dijeni mjaftueshëm. Bëni pyetje në lidhje me gjetjen e pasurive të patundshme. Nëse ata nuk dinë më shumë se ju, pse ju duhet. Shkoni tek një agjent i aftë, me njohuri lokale dhe veçanërisht njohës për mjediset e qytetit. Ata duhet të kenë përvojë dhe të jenë në gjendje t’ju udhëzojë për kompleksitetin e procesit, duke përfshirë edhe veprimet bankare që mund t’ju propozohen.
 9. Shihni se si agjenti formulon një postim të ofertave online, a mund të lexohet mjaftueshëm nga personat e interesuar? Një fromulim i mirë i ofertave të postuara duhet të ketë fotot profesionale – kjo tregon se sa profesional dhe i përditësuar është ky agjent me tregun e sotëm.
 10. Bëni disa kërkime. Sa i respektuar është ky agjent? Ju doni një agjent që të ketë rrjetin e tij dhe të bashkëpunojmë me agjentë të tjerë. Agjentët e aftë priren të dinë rreth agjentëve të tjerë në zonë dhe kanë marrëdhënie të mira pune me ta.
 11. Kontrolloni referencat që një agjent duhet të jetë në gjendje të tregojë. Pyetni agjentët e tjerë të pasurive të patundshme në se ata e njohin dhe e respektojnë.
 12. Pyeteni agjentin tuaj ku jeton. Një agjent që jeton dhe punon në atë lokalitet e ndjen pulsin e tregut më mirë dhe do të jetë në gjendje për t’iu përgjigjur pyetjeve të rëndësishme rreth komunitetit. Ai duhet të dijë ku ndodhen shkollat dhe ambjentet publike. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në qytetet e mëdha.
 13. Nëse e pyesni “Mund të më rekomandoni bankat që ofrojnë kredi të volitshme?”, ai duhet të ketë njohuri të mjaftueshme për t’ju orientuar. Mbani mend se një agjent i pasurive të patundshme në përgjithësi duhet të rekomandojë më shumë se një ofrues pa marrë komision (çështje etike).
 14. Pyesni se sa kohë ky agjent ka punuar me orar të plotë. Jo se agjentët e rinj nuk janë të aftë, por ky është një faktor i rëndësishëm. Agjentët me “shumë“ përvojë nuk janë gjithmonë zgjidhja më e mirë.
 15. Pyesni nëse është një agjent me kohë të plotë. A është kjo puna e vetme? Ju duhet të kërkojnë një agjent me kohë të plotë.
 16. Pyesni se cili përgjigjet me komisione për transaksionin, blerësi apo shitësi dhe në çfarë shume (zakonisht, në Perëndim një agjent i pasurive të patundshme pothuajse gjithmonë mban komision nga shitësi)
 17. Pyesni “Si do të kryhet pagesa për transaksionin tim? Në çfarë kohe dhe në çfarë mënyre?”

1264 herë e lexuar, 0 herë sot

 • Ndryshimi i çmimeve të shitjes së apartamenteve në Tiranë

  by në 29/09/2018 - 0 Komente

  ZONA I Zona 1/1 Kinema “Ali Demi”, fusha e sportif, fshati Shkozë, Depo e Ujit, ishte 98,000 lekë/ m2, bëhet 97,700 lekë/m2   Zona 1 /2 Poligrafiku, Shkoza, Uzina e Autotraktorëve, fshati Shkozë, Lanabregas, Linzë, Sauk, ishte 80,000 lekë/ m2, bëhet 78,000 lekë/m2   ZONA 2 Zona 2/1 Piramida, stadiumi “Qemal Stafa”, ishte 187,000 lekem2, […]

 • 7 rregulla që duhet t’i thyesh kur intervistohesh për punë

  by në 29/09/2018 - 0 Komente

  Intervistat mund të jenë argëtuese. Ata që kanë kaluar disa intervista e dinë se nuk ka pse të jetë një përvojë e vështirë dhe stresuese. Stigma që rrethon intervistën është se gjithmonë duhet të mendoni për të projektuar versionin më të mirë të vetes. Por, kur intervistoheni disa herë, mësoni se më shumë se çdo […]