Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

10 traktorët më të mirë në botë

Info-Treg 17/10/2017

Sektori i bujqësisë ushqen 9.6 miliardë njerëz që aktualisht banojnë në planetin tonë. Me popullsinë dhe kërkesën për produkte bujqësore gjithnjë në rritje, ka një etje të madhe për teknologji të reja në ndihmë të proceseve bujqësore. Traktorët janë makineri me shumë përdorime, por gjerësisht për përdorime bujqësore. Ata kryejnë punë të tilla si plugimi, mbjellja, përpunimi dhe të ngjashme.

traktor

Para shpikjes së traktorëve fermerët i punonin tokat e tyre me vegla primitve ose duke përdorur ‘fuqinë e kafshëve’, e cila ishte një proces shterues. Me shpikjen e traktorit erdhi një alternativë e re, e cila jo vetëm që kërkonte punë më pak, por edhe rriste produktivitetin duke e bërë procesin gjithë e më të shpejtë. Me modernizimin e sektorit të bujqësisë ka një kërkesë të lartë për traktorë me cilësi të lartë. Kompanitë kanë kapitalizuar këtë kërkesë të madhe dhe sot kemi shumë kompani që prodhojnë traktorë të shkëlqyer, duke ofruar kështu një gamë të gjerë zgjedhjesh për klientin. Më poshtë një listë me 10 traktorët më të mirë:

10 Claas Traktor

10 markat më të mira traktorë në botë --- klasë
Claas u themelua në vitin 1913 në Gjermani. Ata kanë një gamë të gjerë produktesh, duke përfshirë tharësat, balerat, korrësit e foragjereve, korrësit e kombinuar, rakes dhe traktorët natyrisht. Me prodhimin e mbi 450.000 traktorëve të kombinuar deri në vitin 2013, mendohet të jetë prodhuesi më i madhClaas hyri në epokën moderne me zhvillimin e një korrësi kallamsheqeri në vitin 1971 dhe në vitin 1995 prezantoi LEXION, një partneritet me Caterpillar. Në vitin 2013, AXION 850 është traktori dhe makineria e vitit në Gjermani.


9 Kubota

10 traktorë më të mirë bujqësorë në botë - traktor kubota
Kubota është kompani me bazë në Japoni e themeluar në 1890. Kompania gjithashtu prodhon makineri të tjera të rënda si pompat, makinat shitëse, pajisjet e ndërtimit, motorët dhe valvulat. Në vitin 1972, Kubota Tractor Corporation u krijua në Kaliforni pas suksesit të traktorëve kompaktë 21HP L200 që u eksportuan në Shtetet e Bashkuara nga Japonia. Kubota Corp së bashku me Siam Cement filluan një ndërmarrje të përbashkët në 2010 për t’u bërë zhvilluesit më të mëdhenj të Azisë në prodhimin e makinave bujqësore .

8 Deutz-Fahr

deutz_fahr -Top 10 Markat më të mira të traktorëve në botë
Kompania u krijua në vitin 1968 pasi mori pjesën më të madhe të kapitalit aksionar në FAHR, nga KHD. Pas një tjetër bashkimi me Same Lamborghini Hurlimann në 1995, u krijua SAME Deutz-Fahr. Modeli INTRAC u prezantua pas 4 viteve të bashkimit, por deri në vitin 1982 që të gjithë traktorët ishin quajtur DEUTZ-FAHR. Dhe pas një dekade, në vitin 1992 kompania prodhoi traktorin e një miliontë. Sot prodhimi i kompanisë përfshin seritë : Agroplus, Agrofarm, Agrokid, Agroklimber, Agrovector, Front Loaders, Seritë kombinuese të serisë C900 dhe seritë kombinuese C700 Series.

7 Ford Performance

va
FPV ishte i bazuar në Melburn, Australi. Traktorët Ford ishin të parët që prodhoheshin në masë dhe gjithashtu seritë e para të traktorëve që ishin të përballueshme nga një fermer mesatar . Traktori i parë eksperimental nga Ford u përfundua në vitin 1907, në atë kohë nuk quhej traktor, por referohej si një “astronaut automobilistik”. Modeli Fordson F ishte traktori i parë i prodhuar në masë dhe u prodhua nga 1917 në 1928. Traktorët më të fundit dhe më modernë të Ford janë të Fiat Agri.

6 Caterpillar Inc.

vemje
Caterpillar Inc, zhvillon dhe shet motorë, makineri dhe produkte financiare. Vargu Challenger i traktorëve filloi në vitin 1970. Claas ka shitur Challenger në Evropë që nga 1997 dhe LEXION është tregtuar në SHBA nga Caterpillar. Një ndërmarrje e përbashkët u formua midis Claas dhe Caterpillar për të ndërtuar traktorë të kombinuar. Në vitin 2002, biznesi i Challenger ishte shitur tek AGCO nga Caterpillar dhe përdorimi i emrave CAT dhe Challenger u licencua gjithashtu për ta, duke i dhënë fund ndërmarrjes së CAT-së në prodhimet bujqësore.

5 Fendt

Fendt

Fendt është një prodhues i njohur traktorësh në Gjermani. Përvec traktorëve, kjo kompani gjithashtu prodhon makina të tjera bujqësore si kombajna. Traktori i parë u prodhua në vitin 1937 nga pronarët Fendt me ndihmën e babait të tyre. AGCO aktualisht mban licencën për Fendt. Traktorët e tyre kanë një gamë të gjerë modelesh në fuqi që varion nga 70 në 500 kf dhe traktorë të modifikuar posaçërisht për përdorim në zona malore dhe industritë pyjore. Fendt gjithashtu revolucionarizoi tregun e traktorëve kur prezantoi modelin me transmision vario në Fendt 926 pas vitit 1966. Ata gjithashtu mbajnë një rekord me një traktor prototip Trisix. Me emrin Mobydick, ky prototip ka gjashtë rrota dhe sisteme të tjera inovative duke e bërë atë një traktor për të ardhmen.


4 New Holland

ri-Holland-traktorë
New Holland është një markë ndërkombëtare e famshme për traktorët e saj dhe makineritë e tjera bujqësore si korrësit, spërkatësit, pajisjet për mbjellje dhe shumë më tepër. Ajo u themelua në vitin 1985 në New Holland, Pennsylvania, SHBA dhe ka selinë në Torino të Italisë. Disa kompani amerikane si Ford Motor dhe Sperry Corporation kishin fituar New Holland përpara se të bëhej një markë globale, megjithëse Fiat mban pjesën më të madhe të aksioneve. New Holland është i njohur në të gjithë botën me 18 fabrika që shpërndajnë traktorë në 170 vende, kryesisht Azi. Inovacioni është një atribut kryesor i kësaj kompanie pasi ka marrë shumë çmime dhe si një hap drejt “tokës më të gjelbër” fitoi me një traktor me hidrogjen të quajtur NH2, i cili punon tërësisht me burime të rinovueshme.

3 Case IH

Kjo kompani e pajisjeve bujqësore u krijua në vitin 1984 dhe ka një rrjet të gjerë tregtarësh dhe shpërndarësish. Sot kjo kompani është e mirënjohur në tregun e traktorëve për prodhimin e traktorëve Magnum që u prodhua së pari në vitin 1987. Traktorët Magnum u bënë traktorë më efikas për bujqësinë në shkallë të gjerë për shkak të efikasitetit të tyre dhe konsumit të ulët të karburantit. Kjo kompani sot është në pronësi të industrive CNH dhe është bashkuar me New Holland. Për shkak të njësive të fuqishme prodhuese dhe inxhinierike, Case IH është prodhuesi i dytë më i madh i pajisjeve bujqësore në botë. Traktorët e tjerë të rëndësishëm përfshijnë traktor Steiger dhe STX500 Steiger.

2 Massey Ferguson

mf7718
Massey Ferguson është një nga kompanitë kryesore të prodhimit të pajisjeve bujqësore në botë. Është një kompani kanadeze e cila u themelua në vitin 1847 dhe është e vendosur në Buffalo të Nju Jorkut. Në Kanada, kompania u përball me mungesë akute të punës në vitet 1840 dhe Massey Ferguson duke qenë prodhuesi i vetëm i pajisjeve bujqësore të mekanizuara, u zhvendos. Kjo kompani është fuqizuar shumë për shkak të shumë kontratave ushtarake që mori gjatë Luftës së Dytë Botërore, periudha kur kompania prodhoi gjeneratën e parë të traktorëve dhe filloi të lulëzonte. Edhe sot, Massey Ferguson është kompania më e preferuar e traktorëve në të gjithë botën dhe ka bashkëpunuar me kompani të ndryshme për të arritur në çdo vend të botës.

1 John Deere

John-Deere-6215r
Me logon e një dreri që kërcen dhe sloganin “Asgjë nuk ec si një dre”, kjo kompani amerikane i plotëson me të vërtetë fjalët e saj, duke prodhuar disa nga makineritë më të mira për bujqësinë, ndërtimet dhe pajisjet pyjore. Kjo kompani filloi prodhimin e traktorëve në 1918 dhe ndryshe nga shumë kompani të tjera filloi prodhimin e traktorëve me 4 dhe 6 cilindra me fuqi të lartë dhe hidraulikë më të mirë, duke u bërë kompania më e kërkuar për traktorë. Komoditeti i drejtimit së personit u vendos gjithashtu prioritet gjatë prodhimit të serisë së traktorëve të quajtur “Sound”, e cila kishte një kabinë të pajisur me altoparlantë dhe kondicionerë. John Deere sot punëson më shumë se 67.000 njerëz dhe është kompania më e mirë për prodhimin e traktorëve në botë.
 • 19 ide për dekorimin e shtëpisë me qira

  by në 02/08/2016 - 0 Komente

  Të jetosh në një hapësirë ​​të vogël është e vështirë, sidomos kur mundësitë tuaja për dekorime janë të kufizuara nga rregullat që ka vendosur edhe qiradhënësi.  Ja 19 ide origjinale dhe të thjeshta për t’u realizuar, që ju frymëzojnë për dekorimin e shtëpisë (dhe hapësirën) në mënyrën që dëshironi, pa shkelur asnjë nga detyrimet që […]

 • 10 këshilla për të blerë një makinë të përdorur

  by në 06/01/2016 - 3 Komente

  1. Pse po blini një makinë të përdorur? Nëse keni vendosur të blini një makinë të përdorur, keni marë një vendim të mençur. Mund të gjeni një makinë pothuajse aq të mirë sa edhe një e re.

 • 50 ide biznesi për të rinjtë e vendeve në zhvillim

  by në 11/01/2018 - 0 Komente

  Kontabiliteti. Nëse keni një diplomë kontabiliteti mund të filloni një shërbim si kontabilist i pavarur për bizneset e tjera të vogla që nuk mund të përballojnë një person me kohë të plotë.   Marketing affiliate. Nëse jeni një person bindës, mund të merrni një komision nga një kompani për shitjen e prodhimeve të tyre drejt […]

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/01/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Si të blesh një makinë në Gjermani

  by në 09/02/2017 - 0 Komente

  Blerja e një makinë të re ose të përdorur në Gjermani mund të jetë një sfidë, megjithatë ka shumë informacione që mund t’ju  ndihmojnë. Blerja e makinës në Gjermani mund të jetë e suksesshme sepse ka një numër shumë të madh makinash në shitje. Makinat e perdorura mund të gjenden me një çmim të mirë […]

20 shitjet e fundit

total