Mirësevini, vizitor! [ Regjistrohu | Hyr

10 makinat më të shtrenjta në botë

Bota e makinave 21/04/2015

Blerja e një makinë është një proces i thjeshtë. Ju shkoni në një sallon makinash, gjeni një që ju pëlqen dhe diskutoni mbi detajet teknike, çmimin, garancinë etj.

Por, makinat e kësaj liste, janë pak më ndryshe. Le të supozojmë se ju pëlqen një LaFerrari (kujt nuk i pëlqen?). Edhe në qoftë se ndodh që keni mënjanë 1,130,000 USD, mos u mërzitni kur të kontaktoni me një shitës të Ferrarit. Nëse Ferrari mendon se ju e meritoni një nga 499 kryeveprat e saj, do t’ju telefonojë për t’ju ofruar privilegjin e një kryevepre të tillë për ju.

Kjo është ajo që i përcakton këto makina si një ëndërr dhe e bën këtë listë të dhjetë makinave më të shtrenjta në botë pak të veçantë.

Ndoshta ne nuk do të shohim kurrë një nga këto makina në rrugë, por kjo është e vërtetë edhe për të famshmen Mona Lisa. Njerëzit udhëtojnë kilometra të tëra nga e gjithë bota për ta parë. Këto makina janë më shumë sesa copa të çmendura të inxhinierisë, të afta për t’u zhvendosur nga 0-100 km/h më shpejt se rrufeja; në të vërtetë, ato janë thesare kulturore.

10. McLaren P1 – 1.1 milionë USD

makina speciale 10

9. Hennessey Venom – 1.1 milionë USD

100oferta

8. Zenvo ST1 – 1.2 milionë USD

zenvo-st1-frontcar-sports-cars-super-sports-cars-625x1000

7. Ferrari La Ferrari – 1.3 milionë USD

2013-ferrari-limited-special-series-laferrari-4-625x1000

6. Pagani Huayra – 1.3 milionë USD

2012-pagani-huayra-6-625x1000

5. Koenigsegg One:1. – 2.0 milionë USD

100oferta

4. Ferrari F60 America. – 3.2 milionë USD

ferrari-f60-3-640x640

3. Mansory Vivre: Bugatti Veyron. – 3.4 milionë USD

100oferta

2. W Motors Lykan Hypersport – 3.4 milionë USD

lykan-hypersport-625x1000

1. Lamborghini Veneno – 4 milionë USD

100oferta

Jashtë listës ka mbetur makina më e shtrenjtë në botë 1963 Ferrari 250 GTO, e cila ka një vlerë prej 52 milionë USD. Pse? Sepse askush s’mund të blejë një makinë të tillë.

ferrari 1063

Pra, çfarë e bën këtë makinë 50-vjeçare italiane të kushtojë disa herë më shumë? Së pari, ka vetëm 39 prej tyre. Pra, janë mjaft të rralla. Gjithashtu secila prej tyre është e ndryshme. Ato janë punuar me dorë, dhe jo në kuptimin modern, por më tepër në kuptimin e drejtpërdrejtë, goditje me çekan në trupin e mrekullueshëm prej alumini.
Thuhet se Enzo Ferrari, i kishte ndërtuar në përgjigje të Jaguar E-type. Dhe, ndërsa ai nuk mundi të kalojë Jaguarin mbi prodhimin, 52 milionë USD mund të jenë të mjaftueshme për të blerë të gjitha Jaguar të tipit E të mbetura në botë.

  

4105 herë e lexuar, 2 herë sot

  

Të sponsorizuara

 • 10 këshilla për të shitur një makinë të përdorur

  by në 15/09/2017 - 1 Komente

  1. Të njohësh tregun Do të jetë e lehtë të shisni makinën tuaj? Apo do t’ju duhet të ulni çmimin dhe të prisni gjatë? Ja disa të dhëna interesante: –          Makinat familjare edhe pse nuk kanë shumë fansa, kanë një kërkesë në rritje –          Shitjet e makinave të modifikuara dhe sportive janë sezonale; më shumë […]

 • Promovo biznesin në blogun e 100oferta.com

  by në 15/09/2017 - 0 Komente

  Kërkon të përhapësh idetë e tua? Dëshiron të promovosh një sipërmarrje? Ke një reagim për funksionimin e tregut? Shkruaj në blogun e 100oferta.com dhe do kesh mundësinë që shkrimi të lexohet nga mijëra vizitorë në ditë, të përhapet brenda pak minutash në rrjetet kryesore sociale: Facebook, Linkedln, Twitter, Google+ etj., në të cilat 100oferta.com ka […]

 • Si të blesh makina në ankand

  by në 14/10/2017 - 0 Komente

  Ka shumë mënyra për të blerë një makinë në Evropë, por kur bëhet fjalë për blerje të zgjuara me çmime sa më të lira një nga mënyrat më të mira është ajo e ankandit. Ankandi në internet ndryshon nga ankandi i zakonshëm i makinave, por disa nga rregullat bazë janë të njëjta. Duhet të regjistroheni […]

 • Çmimet e automjeteve të përdorura 2017

  by në 25/10/2017 - 0 Komente

  Përcaktimi i çmimeve mesatare të makinave sipas vendeve kërkon modele komplekse të përcaktimit të çmimeve, por këtë studim e ka realizuar me sukses Car Spring. Për makinat e përdorura, kjo mund të jetë edhe më e komplikuar. Shkalla e zhvlerësimit nga një makinë në tjetrën fillon në momentin kur makina shitet nga pronari i parë […]

 • Cila është më e mira nga makinat e përdorura?

  by në 31/08/2017 - 0 Komente

  Kompania prestigjoze e testimit të makinave Dekra ka vlerësuar 15 milion inspektime të automjeteve. Kur ble një makinë të përdorur, ka edhe shumë rreziqe. Për shembull, vlerësimi i kostove për mirëmbajtjen e vazhdueshme: Sa është rreziku për blerjen e një makine që ka përshkuar 100,000 kilometra? A ka nevojë për shërbime në kutinë e shpejtësisë, […]

total